Jak si udělat pampeliškový med – postup, přínos, využití

Pampeliška je skvělá bylina. Na jaře je jí všude plno, a proto je třeba se o ní dozvědět pár zajímavých informací. Pampeliškový med, který si můžete vlastnoručně uvařit, vám pomůže sílu jarních květů uchovat i po zbytek roku. Získáte tak vítaného pomocníka na kašel nebo nachlazení. Vybavte se proutěným košíkem a vzhůru do přírody!

Pampeliška

Pampeliška a její léčivé účinky

Pampeliška nás na jaře dokáže potěšit nejen příjemnou barvou svého květu, ale také přínosnými látkami, které se v ní ukrývají. Pokud patříte k milovníkům dokonalého trávníku, zřejmě jste zvyklí pampelišky a jejich dlouhé kořeny ze země vytrhávat. Při té příležitosti můžete pomoci i svému zdraví. Nedoceněná bylinka má totiž celou řadu přínosných účinků.

Pampeliška lékařská, latinsky Taraxacum, má velmi dobrý vliv na játra. Příznivá je i pro cukrovkáře. Říká se, že kdo má cukrovku, dnu, revma, žloutenku či problémy s játry nebo akné, měl by po dobu růstu pampelišek sníst alespoň 5 nahořklých stvolů. Ostatně tato konzumace je v jarních měsících přínosná pro každého z nás – pampelišky pročišťují žaludek, regulují činnost žlučníku a zlepšují funkci žaludečních šťáv. To vše můžete získat zdarma, bez návštěv lékaře.

Pampeliška pomáhá při zánětech močových cest, dokáže rozpouštět ledvinové kameny, pomáhá při alergiích a snižuje hladinu cholesterolu. To byste zřejmě do rostliny, kterou mnozí zahrádkáři neradi vidí, neřekli. Tato neobyčejná bylina je navíc bohatá na vitamíny a minerální látky, které si její konzumací do těla můžete dodat zcela přirozeným způsobem, bez nutnosti konzumace potravinových doplňků – pampeliška obsahuje například vitamin C, vitamin B6, riboflavin, thiamin, vápník, hořčík, draslík, kyselinu listovou nebo železo.

Bylo prokázáno, že kořen pampelišky zabíjí rakovinné buňky. Stačí, když se kořen oddělí od zbytku byliny, vysuší a rozemele. Esence zdraví je připravena.

Pampelišky

Jak pampelišku zužitkovat ihned po utrhnutí

Zjara si můžete připravit s pomocí dresingu chutný salát z pampeliškových listů. Stvoly nejsou příliš dobré, ale jejich konzumace pomáhá při potížích se zažíváním, i při jarní detoxikaci organismu, kterou všichni potřebujeme. A květy se ihned po utrhnutí dají připravit v těstíčku na pánvi jako lahodná svačinka přímo z louky – budete překvapeni, jak lahodně chutnají, když projdou tepelnou úpravou. Kořen je nejlepší nasušit, ale můžete si z něj, i z celé rostliny, uvařit také čerstvý čaj.

Pampeliškový med – sběr květů

Abyste si uchovali sílu jara i pro následující týdny a měsíce, je možné si celou bylinu nasušit a popíjet pravidelně čaje. Pro milovníky sladké chuti je zde však ještě jedna možnost – uvařit si z květů lahodný med, který můžete konzumovat pravidelně, nebo při trávicích potížích, nachlazení a kašli.

Na květy se vydejte ideálně za slunečného počasí, kdy jsou květy plně rozvité. Nikdy nesbírejte za deště či večer, když jsou květy schované. Sbírejte pouze plně rozvité mladé květy. Odkvétající pampelišky nechejte v přírodě.

Nikdy nesbírejte bylinky poblíž cest či průmyslově znečištěných lokalit, je dobré se také vyhnout těsné blízkosti polí, kde bývají používána hnojiva a pesticidy. Ideální pro sběr je horská louka. Samozřejmě nezapomeňte, že v chráněných krajinných oblastech je sběr bylin zakázán.

Pro jednu dávku medu budete potřebovat 400 velkých květů, což vám zabere necelou čtvrt hodinku. Vezměte do přírody také děti, které se sběrem pampelišek ochotně pomáhají.

Na pampeliškový med vám stačí 400 kusů květů.

Pampeliškový med – jak na to

Med z pampelišek se připravuje dva dny, recept je však velmi jednoduchý.

První den sbíráte a krátce vaříte:

  1. Natrhaných 400 kusů květů pampelišek vložte do hrnce.
  2. Přilijte 2 litry vody.
  3. Přidejte na kolečka nakrájené 2 umyté citróny zbavené pecek.
  4. Vařte 15 minut.
  5. Nechejte vychladnout do druhého dne.
Květy pro pampeliškový med

Druhý den med dovaříte:

  1. Přeceďte směs přes plátno a nalijte do většího hrnce.
  2. Zahřejte téměř k bodu varu a přidejte 2 kila cukru.
  3. Vařte za stálého míchání u dna necelou hodinu. Poté proveďte zkoušku konzistence – na malý talířek odeberte necelou lžičku medu a vložte do ledničky. Až vychladne, otočte talířek kolmo. Pokud med pomalu stéká, je hotový. Musí mít medovou konzistenci, aby se dobře mazal na pečivo. Pokud je příliš tekutý, vařte až do potřebné konzistence.
  4. Vroucí med nalévejte do vyčištěných sklenic s uzávěrem a obraťte dnem vzhůru.
  5. Nechte vychladnout a poté skladujte v chladnější a temné spíži.
Pampeliškový med

Pampeliškový med – využití

Pampeliškový med je skvělá prevence nachlazení. Stačí jedna lžička denně a prvotní příznaky kašle jsou ty tam! Pampeliškový med ocení i vaše zažívání, je vhodným zdrojem energie zejména po ránu. Výborný je na pečivu i v čaji. Nejlépe si jeho vůni vychutnáte, když jím potřete čerstvě připravené palačinky!

Užijte si vůni a přínosné látky, které můžete čerpat přímo z přírody. Není nic jednoduššího, než využívat zdroje zdraví, které jsou pro nás všechny dostupné zcela zdarma. Ať žijí pampelišky, dobrou chuť!

 

 

 

Podobné články

Napsat komentář