Květy bramboříku dokáží svými pestrými barvami uchvátit na první pohled. Zakoupit můžete malé rostlinky o vzrůstu kolem 10 cm, nebo již velké rozkvetlé 30 cm velké rostliny. Při správné péči vám budou dělat ozdobu nejednu zimu. Pěstování bramboříku není nikterak náročné. Stačí dodržet několik osvědčených rad a postupů.
Správný výběr
Ještě před zakoupením si rostlinu důkladně prohlédněte. Pokud má brambořík svěšené listy, napadly ho s největší pravděpodobností nějací škůdci. Oschlé či zažloutlé listy jsou taktéž nežádoucí. Zároveň si povšimněte substrátu, zda je dostatečně vlhký. Brambořík totiž nesnese vyschlou zeminu.
Mějte na paměti, že z rostliny odpadají toxiny, které jsou pouhým okem neviditelné. Dejte brambořík z dohledu svých domácích mazlíčků, mohl by jim způsobit nepěkné zažívací problémy.
Nejde o standardní pokojovou rostlinu
Brambořík vám může dělat radost svými roztomilými kvítky několik týdnů, možná i měsíců, ale ve vytopené místnosti rozhodně nepřežije. Ideální teplota pro jeho pěstování se pohybuje kolem 10-15°C. Pokojové teplotě nad 20 °C by se měl zcela vyhnout. Dařit se mu bude nejlépe na okenním parapetu v chladnější místnosti, kam nedopadá přímé sluneční světlo, které jej dokáže velmi poškodit.
Bramboříku prospěje, pokud ho v květnu zasadíte do záhonku na zahradě. Před tím než přijdou mrazy, přesuňte jej opět do květináče a umístěte do chladnější místnosti.
Jak na zálivku
Bramboříky sice mají rádi vlhko, ale substrát nesmí být mokrý až příliš, protože kořeny pak nemohou dýchat. Pro zalévání je ideální dešťová voda. Pokud ji nemáte, postačí převařená voda z kohoutku. Vodní kámen se po převaření vysráží a usadí na dně. Zároveň nikdy nenalívejte vodu přímo na hlízu rostliny, ale zalévejte do podmisky. Květy pak zbytečně uhnívají. Zbytek vody, kterou rostlina nevstřebá, po několika minutách vylejte. Přílišné převlhčení je totiž také na škodu. Měkké a povadlé listy jsou právě známkou nadměrného zalévání.
Jak hnojit
Hnojí se pouze v období vegetace, tedy během tvorby nových listů je vhodné, hnojit zhruba 1 x za dva týdny přípravkem na kvetoucí pokojové rostliny. Při kvetení pak stačí 1x za týden.
Boj se škůdci
Pokud na svém bramboříku najdete malé cca 1mm dlouhé mušky, jde nejspíš o třásněnky. Na květech způsobují hnědé tečkovité skvrny, které jsou zprvu světlé. K likvidaci vám pomůže přípravek Mospilan či Neudosan.
Likvidační však může pro rostlinu být i plíseň, proto pokud najdete poškozené listy, ihned je odstraňte a použijte přípravek proti hubení plísní.
Po odkvetení nevyhazovat
Po odkvetení brambořík nevyhazujte, ale poskytněte mu takovou péči, aby vám mohl dělat radost i následující zimu. Po odkvetu nejspíš opadají listy, čehož se ale nemusíte bát, protože rostlina v létě odpočívá. V tuto dobu omezte jeho hnojení i zálivku. Pokud zůstalo pár květů, opatrně je odstraňte a hlízu přesuňte do nového květináče a uložte jej na chladné místo. Ve chvíli kdy začne brambořík znovu růst, zahajte opět hnojení a zalévání.
Přesadit můžeme po odumření listů a květů, když se začínají objevovat listy nové. Květináč zvolte jen o trochu větší, brambořík se lépe rozrůstá, pokud má omezený prostor.
Brambořík břečťanolistý
Neboli otužilec mezi bramboříky, který rozkvétá obvykle na podzim v měsících září a říjnu. Samotné listy této rostliny jsou velmi dekorativní, a proto se vyjímají na skalce i v létě, kdy rostlina nevykvétá. Nejvhodnější místo pro umístění je pod keři či stromy, protože se mu daří v polostínu.
Další druh bramboříku Cyclamen coum hybridum pak vykvétá od února do začátku dubna a pokud je mírnější zima, mohou se květy objevit již v lednu.