Dřevo je královna mezi zahradními materiály

Pokud hledáte materiál, který by vtiskl vaší zahradě opravdový domácký ráz a navíc by přinesl autentičnost a šmrnc, pak je dřevo tou správnou volbou. Dřevo vyniká svou všestranností – snese rustikální styly stejně jako ty nejmodernější, vytvoří vytouženou útulnost i do velkých prostor a zabydlí je svým jedinečným způsobem. Dřevěné prvky dodají zahradě pohlcující atmosféru – číhat na terase, sledovat světlo odrážející se od oprýskaných prken altánu nebo zaposlouchat se do šumění větru ve vrchovatých větvích pergoly. Jistě, z vaší zahrady by se vyjímal nádherně dřevěný domek pro posedávání, plot i dřevěný nábytek. Co by to však bylo za zahradu bez terasy, zastřešené verandy, stínící pergoly či vlastního altánu s vyhřívanými podlahami?

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Výzvy spojené s péčí o dřevo v zahradě

Dřevo sice ve vnějším prostředí vyniká svým přirozeným charismatem, vyžaduje však pravidelnou údržbu a ošetření, aby na své kráse a pevnosti neztrácelo. Sluneční paprsky, dešťová voda, vlhkost i suchý vzduch umí s dřevem zacházet krutě – poškozují jeho povrch, způsobují trhliny a provlhnutí, narušují nátěr a nechávají dřevo ztrácet barvu. Zatímco v závislosti na dřevu a zpracování se odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům liší, obecně platí, že dřevo umístěné venku po čase ztrácí pevnost i estetický vzhled. Léty se z barvy mahagonu stává šedavá, červené cedr taktéž ztrácí na sytosti a lesk jasně natřeného dřeva vystřídá matná šedá. Pokud chcete, aby si dřevo udrželo svůj přirozený šmrnc, stojí za to investovat do pravidelné údržby, ošetření a občasné výměny opotřebovaných dílů.

Příprava dřevěných prvků na venkovní sezónu

Než se pustíte od začátku sezóny do relaxace v zahradě, měli byste věnovat dostatečnou péči dřevěným prvkům. Teprve tak si budou po celou sezónu uchovávat svou krásu. Pamatujte, že zejména terasy a vodorovné plochy tráví zimu vestoje. Dešťová voda se tedy snadno vsakuje a ve spojení s mrazem může dřevo poškodit. Pro zahradní domky, ploty i nábytek je ideálním řešením impregnace silným tungovým olejem. Tungový olej dokonale pronikne i do provlhlého či porézního dřeva, zajistí vysokou odolnost vůči vlhkosti a UV záření a navíc dodá dřevu lesk a příjemnou vůni. Při nanášení tungového oleje namočíte hadřík, promačkáte jej a nanášíte na dřevo v tenkých vrstvách. Olej neagresivně zasáhne i jeho hloubku a vytvoří ochrannou vrstvu. Pro ochranu venkovních dřevěných prvků vcelku není účinnější volby než tungový olej.

Voskové impregnace – nejlepší ochrana dřeva pod širým nebem

Ať už stavíte pergolu, verandu či altán, impregnace prvků voskem s vodoodpudivou úpravou je ideálním způsobem, jak je ochránit před vlhkostí a narušením povětrnostními vlivy. Vodoodpudivé vosky a impregnace dokáží napustit dřevo tak, aby bylo vodě odolné. Dešťové kapky po takto upraveném dřevě sklouzávají a nedochází k vnikání vlhkosti do dřeva. Díky UV filtrům také ochraňují dřevo před působením času a ničivým UV zářením, které vybledne jakoukoli barvu. Impregnace dále vodě i vzduchu zabraňují pronikat do vnitřní struktury dřeva a způsobovat zde tvorbu plísní či vznik prasklin. Vosky bývají k dostání v přírodních odstínech, ale i módních pastelových či brigádních barvách. Umožňují tak vytvořit z dřevěné stavby designový prvek podtrhující styl zahrady.

Podobné články