Co vysadit na zahradě koncem léta?

Také milujete ten pocit, když z malé sazeničky vyroste čerstvá zelenina a vy si na ní pochutnáte? Nebo jste milovník kvetoucích rostlin a nemůžete se dočkat, až na jaře ukážou svá barevná kvítka? Jestli vás svrbí prsty a chcete ještě něco vypěstovat, přečtěte si náš článek. Možná vás překvapí, že sezóna ještě zdaleka nekončí a vy můžete vesele sázet i v září.

Lahodná zelenina

·       Ředkvičky
Štiplavé ředkvičky obsahují spoustu cenných látek jako vitamin C, kyselinu listovou, vlákninu, fosfor, vápník či draslík, byla by proto škoda je ještě letos nezasadit. Výhodou je, že velmi rychle rostou. Vybrat si můžete z mnoha barev plodů, od klasické červené přes červenobílou, žlutou, fialovou či bílou. Na podzimní výsev zvolte nejlépe odrůdu Rampouch, Prima, Duo, Teko či Kvarta.

·        Vodnice
Jestli jste o ní ještě neslyšeli, pak vězte, že vodnice je nenáročná rostlina plodící kulovité bulvy, které se dají chuťově přirovnat ke kříženci ředkvičky a kedlubny. Plody jsou velké, některé mají hmotnost i 1 kg. Vsaďte na odrůdu Tokyo Cross F1, kterou můžete sklízet už 35 dní od výsevu, zkusit můžete i odrůdu Oasis F1.

·         Saláty
Nenáročný salát můžete sázet od jara do podzimu. Zasadíte-li ho v srpnu, už před prvními mrazíky budete sklízet. Bude mít sice menší hlávky, ale i tak si pochutnáte na zelenině bohaté na hořčík, kyselinu listovou či karoten (červený salát). Zalévejte přiměřeně, saláty nesnášejí přemokření. A pokud se chcete připravit na příští rok, vysaďte odrůdu „Altenburský“ nebo „Humil“. Vysadíte je na podzim, přes zimu raději zakryjete netkanou textilií a na jaře si už budete pochutnávat na křupavém salátku.

·         Špenát
Skvělou zeleninou, která vám vyroste celkem rychle, je špenát. Vysaďte ho na konci srpna nebo klidně v září a v říjnu už můžete konzumovat úrodu. Čerstvý špenát obsahuje spoustu prospěšných látek jako je kyselina listová, vitaminy či vláknina. Nadopujte se před zimou a udělejte si skvělý salát z čerstvého špenátu. Použít se dá samozřejmě i k tepelné úpravě. K pozdnímu vysetí se hodí odrůdy Matador nebo Winterriesen.

·         Cibule
Ozimá cibule vysetá na podzim vám poskytne ranou úrodu v příštím roce. Už v dubnu budete sklízet jarní mladé cibulky s natí, během června pak bude dozrávat. Zvolte ozimou odrůdu, například Senshyu Yellow, Snowball nebo třeba Shakespeare. Na trhu seženete hned několik odrůd vhodných pro podzimní výsadbu.

·         Kapusta
Do kypré půdy můžete v září vysít kapustu či kadeřávek, rostlinky nechte asi půl metru od sebe. Pokud je teplé počasí, je možné výsadbu prodloužit i do října. Hlávkovou kapustu můžete sklízet až do –10 °C, v případě větších mrazů přikryjte kapustu slámou. K pozdní sklizni se hodí odrůdy Jizera F1, Wiroza, Alaska nebo Tarvoy. Mezi ozimé odrůdy patří třeba Iceprince či Arkta. Ty vysadíte v srpnu až září, během zimy dorostou a vy je budete sklízet od února do dubna. U růžičkové kapusty jsou mrazuvzdorné hybridní odrůdy Content F1 a Rosella F1. Růžičky můžete sklízet i postupně během dozrávání, lepší je však odříznout celý vršek košťálu.

Okrasné rostliny

·         Čemeřice (Kristova růže)
Čemeřici vysaďte v srpnu, zejména tehdy, dělíte-li starší rostliny z trsů. Koncem zimy se už budete kochat krásnými květy. Tato okrasná rostlinka nesnáší přímé slunce, proto jí najděte místo ve stínu dřevin nebo pod stromy.

·         Lilie bělostná
Tato královna zahrad snáší velice dobře naše klima a ozdobí váš pozemek překrásnými květy. Lilie bělostná se vysazuje zásadně v srpnu, a pokud do podzimu vytvoří zelený výhonek, máte vyhráno. Znamená to totiž, že zakořenila a v červnu bude krásně kvést. Sázejte do skupiny po 5–10 kusech a hnojení nechte až na předjaří.

·         Jarní klasika
Na podzim se sází také oblíbené jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány či hyacinty. Narcisky vysaďte už v září, ty ostatní počkají klidně až do října, mají rády, když je půda už vychladlá. Na jaře vás potěší záplava květů, která dělá jaro jarem.

·         Kleopatřina jehla neboli Liliochvostec
Toto zvláštní jméno patří nádherné okrasné rostlině, jejíž květenství dosahuje výšky až 2 metry a nabízí květy v široké škále barev. Liliochvostec kvete bíle, žlutě, růžově, oranžově červeně či hnědě.  U nás jsou známé především hybridy Ruiter a Shelford. Ideální čas pro výsadbu je srpen, rostlinka miluje slunná místa na jižní straně a propustnou půdu s pískem. V zimě ocení omezenou zálivku.

Podobné články