Kopřiva dvoudomá – žahavý všelék

Kopřiva je u nás hojně rozšířená vytrvalá rostlina. Všichni ji považujeme spíše za plevel, možná se po přečtení článku váš názor změní a v zahradě ponecháte kopřivě alespoň malý koutek.

Sběr

Kopřiva je typická rumištní rostlina. Setkáme se s ní u cest, zanedbaných koutů, v příkopech na okrajích lesů. Je indikátorem dusíku, tedy roste na půdách bohatých na dusík. Z toho důvodu ji sbíráme nejdéle do konce května, pak by v rostlině již mohly být nahromaděny dusíkaté látky. Ideálně čas pro sklizeň je za slunného počasí kolem poledne. Nikdy nesbírejte rostliny v blízkosti silnice nebo zemědělsky obdělávané půdy.

Proč pálí?

Celá rostlina je pokryta drobnými, křehkými a ostrými chloupky. Při kontaktu s pokožkou dojde k jejich odlomení a do ranky na kůži se dostanou látky obsažené v kopřivě- histamin a kyselina mravenčí. Následně vznikne svědivý pupínek. V minulosti se při bolestech kloubů a artritidě doporučovalo šlehání kopřivami. Morbidní, ale podle nových zjištění účinné.

Kopřiva v kuchyni

Kopřivu můžete využívat i jako zdravou přísadu při vaření. Typicky se sbírají mladé rostliny brzy z jara a přidávají se do velikonoční nádivky. Využít ji ale můžete při přípravě dalších pokrmů jako jsou polévky, saláty, pomazánky, palačinky, těstoviny… V podstatě s ní můžete nahradit oblíbený baby špenát. Využít se dají i semena, která dozrávají koncem srpna. Dobrá jsou do snídaňových kaší nebo jen tak na chlebu s pomazánkou.

Vnější využití

Kopřiva má příznivé účinky na vlasy zejména pokud trpíte jejich vypadáváním, omezuje tvorbou lupů nebo folikulitidou. Skvělým pomocníkem je i při problémech s akné, díky její schopnosti bojovat se záněty. Oplachy můžete využít při dermatitidách nebo lupénce.

Vnitřní použití

O příznivých účincích kopřivy by se mohla sepsat celá kniha. Proto zmíníme jen ty nejznámější. Pití kopřivového čaje detoxikuje, zbavuje volných radikálů a působí diureticky. Zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a infekci močových cest. Posiluje imunitu a pomáhá při bakteriálních i virových infekcích. Je pomocníkem v léčbě senné rýmy. Podporuje činnost slinivky břišní, ledvin, jater, srdce.

Užívání

Jedlá je celá rostlina. Ve fytoterapii se využívá kořen, stonek, list i plod. Připravit si můžete odvar, nálev i macerát. Při vnitřním užívání by kůra měla trvat maximálně tři týdny. Pijte pouze jeden šálek denně! V případě, že trpíte jakýmkoli zdravotním problémem užívání kopřivy nejprve konzultujte s lékařem.

Podobné články v internetu: