Indická okurka – extrémně dlouhá, nenáročná, chutná

Možná jste přemýšleli, jakou zeleninu pěstovat u volné stěny od pergoly, u plotu nebo kdekoliv jinde u větší opory. Pro tento účel se hodí spousta druhů popínavých rostlin s jedlými plody. Mzi nimi je i indická okurka neboli kalabasa, s odborným názvem Lagenárie dlouhá (Lagenaria siceraria longissima).  Pochází z Afriky nebo z Asie, ale daří se jí i u nás.

Seznamte se s indickou okurkou

Lagenárie se v dnešní době považuje za jednu z prvých domestikovaných rostlin, kterou lidé začali pěstovat přibližně před 10 tisíci lety. A to nejen na jídlo, ale i k mnoha dalším účelům. Indická okurka má totiž spoustu kultivarů, které produkují plody různých tvarů, barev, pevnosti a dalších vlastností. Plody rostou nejčastěji do tvaru podlouhlého (okurkového), hruškovitého, lahvovitého, baňkovitého, kyjovitého.

Po utržení jsou měkké a poddajné, lze je jíst zasyrova i tepelně upravené. Pokud jsou po utržení ponechány ležet delší dobu, tak vysychají a tvrdnou. Dokonce natolik, že z nich lze vyrábět předměty. Typické jsou například dýmky. Jedlé jsou dokonce i listy lagenárie, které se dají použít do salátů nebo podobně jako špenát.

Proč pěstovat indickou okurku

Indická okurka patří k čeledi tykvovitých, kde najdeme i dýně, melouny, lufu, okurky a další druhy tykví. Lagenárie má šťavnatou bílou dužinu, která příjemně chutná. Podobně jako okurky nebo cukety, má lagenárie nízký obsah kalorií, hodně vody a některé vitamíny a minerály.

Lagenárie neboli indická okurka

Patří k nim zejména zinek, selen, mangan, fosfor, měď, draslík, sodík, vápník, železo, vitamíny skupiny A a B, vitamín C. Zapomenout nesmíme ani na aminokyseliny arginin, lysin, tryptofan nebo valin. V poslední době se stává oblíbenou i díky látkám, které mohou pomoci se snížením krevního tlaku.

Indická okurka: kdy a jak vysít

Indická okurka se vysévá v podobný termín jako běžná okurka, tedy v dubnu. Semínka vložte do dobře provlhčeného a hlavně kvalitního výsevního substrátu – rostlinka je totiž od počátku náročná na kvalitní výživu. Dlouhodobé přemokření semenům škodí. Během klíčení proto jen překryjte ochrannou vrstvou (folie), ale dále nezalévejte.

Doba klíčení je dokonce až 3 týdny, proto nepodléhejte panice, když se už dlouho nebude nic dít. Semínka musejí klíčit při vyšší pokojové teplotě a také na světle – ale do substrátu byste je měli zatlačit alespoň do hloubky 1 cm.

Kdy můžete lagenárii vysadit ven

Stejně jako okurky nebo cukety, mohou lagenárie ven až po posledních jarních mrazících. Tedy koncem května. Je vhodné je před výsadbou zvykat na sluníčko, po výsadbě je ještě překrýt bílou netkanou textilií, aby jednak byly rostlinky chráněny proto rannímu chladnu, jednak proti ostrému květnovému slunci. Dobře snáší mulčování trávou.

Kde se bude lagenárii nejlépe dařit

Nejlepším stanovištěm je humózní, ale lehká půda na slunném, maximálně polostinném stanovišti. Spon pro výsadbu by měl dosáhnout minimálně na 30 x 90 cm. Pokud budete lagenárii sadit podél opory, vzdálenosti mezi rostlinami také ponechejte okolo 30 cm. Pozor na opravdu pevnou oporu a spolehlivé úvazy, indická okurka má plody poměrně těžké, k tomu i sama rostlina je dost bujná.

Jak se o indickou okurku starat

Péče o indickou okurku se příliš neliší od péče o běžné okurky nebo cukety, na jejichž pěstování už jsme zvyklí. Základem je pravidelná a vydatná zálivka. Na živiny nejnáročnější je doba, kdy lagenárie kvete a začíná plodit. Tehdy lze přihnojovat ledkem, drůbežím trusem nebo speciálními postřiky přímo na listy.

Kdy se indická okurka sklízí a jak ji skladovat

I sklizeň je velmi podobná okurkům – je průběžná. Jakmile plod sklidíte, máte cirka 2 – 3 týdny na jeho spotřebování nebo uskladnění, než vyschne a ztvrdne natolik, že jeho běžná spotřeba už nebude možná. Lagenárie se dá využít v teplé i studené kuchyni, lze ji nakládat, zavařovat, mrazit. A listy se dají dokonce sušit a pak přidávat do jídel, nebo z nich přímo vařit. Oblíbené pro konzumaci jsou i úponky indické okurky.

Podobné články v internetu: