Dřevo na zahradě – užitek i krása

Dřevo na zahradě – užitek i krása

Stylový přístřešek na dřevo
Stylový přístřešek na dřevo

K zahradě patří plot, stromy a také pěkných pár sáhů suchého dřeva, připraveného na zimní období či na čas letních táboráků. Pokud si se skládáním a umístěním polen dáte práci, můžete z nich vytvořit i zajímavý zahradní artefakt. A za babku!

Někdy stačí jen trochu ozvláštnit
Někdy stačí jen trochu ozvláštnit

Možností jak srovnat dřevo na zahradě je spousta – jisté je, že zajímavě vyrovnaná hranice dřeva může být i velmi dekorativní součástí zahrady. Prvotní je samozřejmě potřeba udělat si na zahradě pořádek a nechat dřevo řádně vyschnout. Ale když při stavbě hranice zapojíte fantazii, může naštípané dříví převzít roli plotu či dělicí stěny.

Dřevo může být vyskládané jak nostalgicky – ke zdi staršího stavení či roubenky, nebo sofistikovaně – do zajímavě konstruovaného dřevníku. Mezi těmito dvěma polohami je nespočet možností – pěkně třeba vypadá hranice dřeva vyrovnaná mezi dvěma ovocnými stromy.

Tady se z dřeva stala součást krajiny, orientační bod i útočiště drobných živočichů
Tady se z dřeva stala součást krajiny, orientační bod i útočiště drobných živočichů

Inspirace z polínek

Výtvarník Oldřich Dufek nachází výtvarno ve všem
Výtvarník Oldřich Dufek nachází výtvarno ve všem

Máte-li výtvarné cítění a smysl pro recesi, můžete si z volně loženého dřeva vytvořit i zajímavý artefakt. Inspirativní je třeba hromada dřeva na zahradě recesisty Oldy Dufka se zeměměřičskou tyčí a odlitkem sádrové hlavy, vyhozené při rekonstrukci kostela.

Stačilo málo a hranice dřeva má další účel
Stačilo málo a hranice dřeva má další účel

Pokud mezi polena hranice zasunete sem tam prkno, vzniknou v dřevěné hradbě dekorativní police pro květináče.

 

Aby dříví vysychalo

Vyskládané dřevo znamená i tepelnou izolaci domu
Vyskládané dřevo znamená i tepelnou izolaci domu

Aby dřevo mohlo dobře prosychat, potřebuje dostatečné proudění vzduchu. Uzavřené, nevětrané prostory, zvlášť sklepy či staré stodoly, nejsou pro takový účel vůbec vhodné. Dřevo by nemělo ležet přímo na zemi. Pokud budete skladovat větší množství palivového dříví, je vhodné připravit v dostatečné výšce nad zemí rošt (nejméně 5 – 10 cm vysoko, v případě vlhkého podkladu i 15 – 20 cm). Dřevo je lepší skladovat v už nasekaných polenech. Kůra na polenech by měla směřovat dolů, aby nebránila prosychání.

IMG_0076Jak tedy snížit jeho vlhkost? Jsou dvě možnosti: Buď se dřevo nařeže a naštípe hned po vytěžení (jde to podstatně lépe než po vyschnutí) a uloží alespoň na dva roky na provětrávané místo opatřené stříškou. Po naštípání se vyplatí nechat je na kupě pár dnů na sluníčku vysychat. Nebo se dřevo nechá pomalu vysychat v metrech. Pak se teprve nařeže, naštípá a uloží pod přístřešek.

 

Mezery, stříška, orientace k jihuIMG_7972

IMG_8505Mnozí zahradníci skládají polínka pod přesahem střechy u slunné stěny domu či chaty. Pokud se rozhodnete pro tuto úpravu, nezapomeňte hranici od země podložit, aby vzduch mohl ke dřevu i odspodu. Mezi poleny ponechte větší mezery, které prospívají vysychání.  Totéž platí, když se rozhodnete skládat dříví do volně stojící hranice – ta  by měla být navíc  ještě opatřena stříškou.

Dřevěné formace by vždy měly stát na vzdušném místě – svědčí jim orientace k jihu. Vzduch bude dobře proudit i dřevem vyrovnaným kolem plotu. Práci s vyskládáním usnadní dřevník, které nabízí většina výrobců zahradních chat, i stojany na naštípané dřevo, jež lze umístit hned za dveře.IMG_7967

 

Stavíme kruhového ježka

Tohle už chce trochu fortelu
Tohle už chce trochu fortelu

IMG_7892Ježek je dekorativní, ale postavit ho není  jednoduché. Měl by mít základ z kamenů, cihel nebo dřevěný rošt, jímž lze vyrovnat nerovnosti terénu. Polínka se rovnají ve dvou vrstvách do kruhu (ven tlustším koncem), který se vzhůru zužuje. Do středu se dřevo hází volně, nahoře se vyskládá čepička. Vyplatí se ochránit ježka před deštěm.

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

IMG_8213

Podobné články

Napsat komentář