Co dělat, když muškáty napadnou mšice?

 

Mšice
Obávaný škůdce mšice

Muškáty neboli pelargonie zdobí okna mnoha českých domácností.  Jenže s pěstováním muškátů je spojená i řada problémů a jedním z nich jsou škůdci. Proto vyhlasme těmto škůdcům společně válku a nenechme si jimi okupovat naše krásné vodopády květin.

Muškáty na okně
Muškáty na okně

Hlubším truhlíkem ke kvalitnějšímu růstu

Když se rozhodnete začít s pěstováním muškátů, měli byste vědět, že jejich růst se odvíjí od množství živin v půdě. Proto platí, že hlubší truhlík s větším množstvím zeminy je lepší, než mělký. Pokud si pořídíte truhlík o délce 40 cm, vejdou se do něj nejvýš 2 rostliny. Věřte, že se jim tak bude dařit ještě lépe, než kdy předtím. Do 50 cm truhlíku dejte maximálně 3 rostliny, do 60 cm 3 – 4 rostliny, záleží samozřejmě i na velikosti rostlin. Jednotlivé rostliny by se na sebe rozhodně neměly tlačit. Nejlepším substrátem pro pelargonie je substrát pro balkonové rostliny, který seženete v každém zahradnickém obchodě. Dokonce jsem se setkala i s lidmi, kteří do již koupeného substrátu přidávali zeminu, písek a podobně. To opravdu nedělejte, zkazíte tím již zakoupený kvalitní substrát. Po měsíci a půl začněte správně a hlavně pravidelně hnojit. Nenechávejte muškáty růst jen tak ladem a skladem. Důležité je, aby vaše hnojivo obsahovalo fosfor a draslík.

Muškáty se dají krásně naaranžovat do vydlabané klády
Muškáty se dají krásně naaranžovat do vydlabané klády

Jak je to s vodou?

Pokud už předem víte, že o prázdninách nebudete trávit tolik času doma a nemáte nikoho, kdo by se vám o muškáty postaral, myslete na to při výběru květináčů. Jasnou volbou jsou tedy pro vás samozavlažovací truhlíky. Muškáty totiž dokážou snést i to největší vedro, ale s přísunem vody.

červený muškát
Červený muškát

 Jak poznáme, že jsou pelargonie napadené?

Nejlépe napadení poznáte na listech. Listy se zkroutí, ztrácejí barvu a jsou, jakoby bez života. Když otočíte list „dnem“ vzhůru, spatříte tolik obávané škůdce a to mšice. Tito malí příživníci pijí z rostlin šťávu a dokonce přenášejí i choroby. Také si můžete občas povšimnout, že do vašich truhlíků zavítají i mravenci. To proto, že vyhledávají medovici, kterou ze svého těla mšice vypouštějí.

Těmto škůdcům se můžeme bránit různými postřiky, ať už kontaktními (působí hned) nebo požerovými (zabíjí až po vstřebání do rostlinných šťáv). Některé jsou pro lidi a zvířata neškodné, například ty na bázi pyrethroidů nebo minerálních olejů. Jiné, zejména organofosfáty, aplikujeme jen venku a to ještě velmi opatrně.

Mšice se rychle množí
Mšice se rychle množí

Babské rady? Proč ne?

Pokud máte v rodině kuřáky, můžete teď jejich kouření smysluplně využít. Jejich nedopalky, které se nehezky vyjímají v popelnících, seberte, dejte do vody vylouhovat a pak následně nastříkejte na muškáty. Nejprve zkuste řidší koncentraci, a pokud nezabere, použijte koncentrovanější roztok. Přestože je tabák přírodního původu, příliš koncentrovaný vám rostlinu spálí – a také je velmi jedovatý pro živočichy včetně lidí. Také se traduje, že dokonce pomáhá vyuzení mšic tabákem, ale kdo ví, jestli je to opravdu účinné. Dokonce jsem se dozvěděla, že by snad měl zabírat i jar nebo mýdlo rozpuštěné ve vodě. Takovýchto „babských“ rad je všude plno. Myslím si, že by občas nebylo od věci je vyzkoušet, než sáhneme po radikálnějším způsobu hubení.

Červené muškáty na okně
Červené muškáty na okně

 

 

 

 

 

 

Podobné články v internetu: