Jak si na zahradě vypěstovat krásně barevné lilky

Jak si na zahradě vypěstovat krásně barevné lilky

Lilek vejcovitého tvaru
Lilek vejcovitého tvaru

Lilky jsou velmi náročné na teplo a dost náchylné k napadení škůdci. Ale i přesto stojí jejich pěstování za to. Výsledné plody jsou krásně barevné, voňavé a zejména vynikající. Jak si je na zahradě vypěstovat?

 

Vybíráme odrůdu

Žíhaný lilek
Žíhaný lilek

U lilků příliš velká nabídka odrůd není, ovšem i zde máme z čeho vybírat. Můžeme pěstovat např. Český raný lilek, který je fialový, s vejcovitými plody. Je sice odolnější, ale zase méně výnosný. Black Beauty je pozdnější odrůda s velkými, tmavě fialovými plody. Giotto F1 je hybrid, proto výnosná odrůda, s velkými fialovými plody, rezistentní vůči některým chorobám. Violeta Lunga plodí tmavě fialové podlouhlé plody. Snowy a Long Green jsou odrůdy bílé a zelené. Dobrou a pestrou sklizeň včetně možnosti uskladnění si zajistíme kombinací různých odrůd. Pokud s lilky začínáme, stačí pro vyzkoušení odrůda jedna. Doporučuje se český raný lilek, coby odrůda nejodolnější.

Kde pěstovat lilky

Lilky jsou určené pro pěstování ve skleníku, fóliovníku, popřípadě na záhoně, ale to jen v teplejších oblastech a na chráněném místě (zeď, která přes noc uvolňuje naakumulované teplo a chrání před průvanem). Lilkům v záhoně určitě poskytneme černou netkanou textilii, která pomůže s výhřevem půdy.

Klíčící rostlinka lilku
Klíčící rostlinka lilku

Vyséváme

K výsevu lilkových semínek přikročíme začátkem března. Sejeme buď do výsevního substrátu, nebo do perlitu. V případě použití výsevního substrátu můžeme na dno nádob přichystat obyčejný substrát a až teprve na něj navrstvit substrát výsevní.

Pokud budeme sít do perlitu, zajistíme si rovnoměrnější klíčení semínek. Přichystanou zeminu nebo perlit provlhčíme, aby se mohla semínka dobře usadit a nabobtnat. Na povrch substrátu či perlitu nasypeme semínka tak, aby každé bylo zvlášť. Při setí do substrátu semínka zasypeme vrstvičkou substrátu a ten mírně přimáčkneme. Pomocí střičky svrchní substrát provlhčíme. Při setí do perlitu ničím nezasypáváme, ale výsev překryjeme, nejlépe kuchyňskou papírovou utěrkou.

Pokud sejeme různé odrůdy, umístíme každou odrůdu do jiné nádoby. Nebo pokud sejeme do nádoby větší, oddělíme výsevy od sebe nějakou značkou (např. papírovým štítkem).

Nádoby s výsevem v substrátu přikryjeme fólií nebo sklem, lépe tak udržíme vlhké a stálé prostředí. Pokud jsme k výsevu použili uzavíratelné větrací plastové mističky od rajčat, víko přiklopíme. Nádoby s výsevem umístíme na prkénko a na radiátor (pokud máme možnost). Pokud ne, najdeme lilkům nejteplejší místo v bytě. Dle potřeby vlhčíme střičkou.

Přepíchané rostlinky lilku
Přepíchané rostlinky lilku

Až rostlinky vyklíčí

Musíme je umístit na slunné místo, aby měly z čeho růst a nevytahovaly se za světlem. Vlhčíme opět podle potřeby. Pokud máme vyseto do substrátu, nemusíme přepichovat až do doby, než rostlinkám narostou první pravé listy. Dle návodu na substrátu i hnojivu přihnojíme vhodným tekutým hnojivem.

Po výsevu do perlitu musíme naklíčené rostlinky přepíchat do kvalitního substrátu poměrně brzy. Při prvním přepichování umístíme rostlinky po více kusech do jedné nádoby, samostatné nádobky by pro ně byly ještě příliš stresující. S přihnojováním začneme podle informací výrobce substrátu.

Při přepichování ze substrátu můžeme již zasadit do samostatných kelímků, rašelinových kapslí či květníků. Na dno dáme také 3-4 kuličky NPK. V tom případě pak nepoužíváme tekutá hnojiva.

Při přepichování postupujeme tak, že sázecím kolíčkem nebo obrácenou stranou lžičky si do prolité zeminy připravíme jamky, rostlinky zapustíme až po děložní lístky a zeminu přimáčkneme. Nakonec zalijeme. Aby lépe zakořenily, dáme přesazené rostlinky nejdříve do stínu. Po několika dnech je ale přemístíme na slunné, ale již chladnější stanoviště.

Kdy vysadit?

Do vyhřívaného skleníku v podstatě kdykoliv po té, co lilkům naroste alespoň čtyři pravé listy. Do skleníku nevytápěného nejlépe až ve druhé polovině dubna nebo dokonce po zmrzlých. To stejné platí u záhonů, tam je ještě dlouho chráníme netkanou bílou textilií. Pozor, některé rostliny mají trny, proto při manipulaci obezřetně!

Sazenice lilku
Sazenice lilku

Jak postupovat při výsadbě

Lilky potřebují teplo, vlhko a spoustu živin. Proto je vysazujeme na slepičince – na dno jamky, do které je vysadíme, dáme nejprve trochu slepičinců, pak zeminu a potom teprve lilek. Přihrneme a přimáčkneme. Po výsadbě důkladně zalijeme. Pokud je půda při výsadbě suchá, nejprve prolijeme jamku vodou, pak teprve pokračujeme v sázení.

Péče o lilky během vegetace

Lilky pěstujeme podobně jako tyčková rajčata. Vyvazujeme je k opoře a vyštipujeme boční výhony. Ponecháme maximálně čtyři hlavní. Lilek potřebuje opylení, proto je nutné ve skleníku větrat. Ovšem pozor na průvan, ten rostlinám nesvědčí.

Jakmile rostliny nasadí plody, ponecháme jich jen pět sedm, ostatní odstraníme. Pokud bychom jich nechali více, rostliny by jejich výživu neutáhly a výsledek by byl mizerný. S růstem plodů rostou také nároky rostlin na závlahu. Zaléváme večer, protože lilek, stejně jako rajče, roste v noci. Kapénková závlaha je nejvhodnější.

Rostoucí plod lilku
Rostoucí plod lilku

Choroby a škůdci

Lilky jsou často napadány škůdci z hmyzí říše, nejvíce sviluškami a mšicemi. Od nich pomáhá doma vyrobený postřik z teplé vody, oleje a prášku do pečiva (poměr: 5 l vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva), který hmyz na listech zadusí. Musíme jej však opakovat po cca týdnu, až se vylíhne nová generace, která byla nakladena v půdě. Lilky pravidelně prohlížíme, abychom případné napadení odhalili co nejdříve a předešli tak větším škodám. Z chorob nejčastěji potkáme padlí, na jehož prevenci použijeme stejný postřik jako na mšice a svilušky.

Dozrávající plod lilku
Dozrávající plod lilku

Sklizeň

Sklízíme průběžně, podle potřeby. Některé odrůdy vyžadují brzké sklizení prvního plodu – dokud není z rostliny pryč, nevyvíjejí se další. Plody odstříháváme nůžkami. Při konečné sklizni máme možnost plody krátkodobě uskladnit na suchém mírně chladnějším místě. Pro dlouhodobé uskladnění je vhodné lilky podusit na oleji a buď zavařit, nebo zamrazit. Pak je možné je použít na jakékoliv vaření. Lilky jsou v syrovém stavu mírně jedovaté, tepelnou úpravu vyžadují vždy.

 

Podobné články

Napsat komentář