Jak si vypěstovat muďoul neboli paw-paw

muďoul plody

Muďoul byl u nás donedávna neznámý, ale pěstování exotických plodin je dnes v českých končinách stále snazší. Jednak máme prosvětlenější a zateplené bydlení, jednak skleníky. A celkově teplejší klima než ještě před pár desítkami let. Bez obav se tak můžete pustit i do pěstování láhevníkovitých, zejména muďoulu. Říká se mu i pawpaw, indiálnský banán nebo asimina.

Seznamte se s muďoulem

Muďoulu se často říká banán. S různými přídomky. Indiánský, pro chudé nebo hoosier banán. Kvalita a chuť plodů je se známými banány celkem srovnatelná. Asimina triloba, resp. muďoul trojlaločný je exotický opadavý strom, jehož plody se řadí k těm nejkvalitnějším (mezi exotickým ovocem). Zejména pro vegany se může stát významným zdrojem bílkovin.

Muďoul přirozeně zasahuje do mírného podnebného pásu, najdeme ho v Severní Americe od Mexika až po Kanadu. I díky tomu se mu bude dařit také v českých podmínkách – i když spíše v lokalitách, kde se dobře daří i broskvoním a meruňkám. Pěstuje se zpočátku v kontejneru, později jej vysadíte na zahradu. Jde o velmi dekorativní dřevinu, která nabídne jednoduché střídavé listy s červeným ochlupením a opravdu velké květy. Jen pozor, právě muďoulovy květy zrovna nevoní.

Proč pěstovat muďoul

Muďoul dokáže plodit i v našich zeměpisných šířkách. Za předpokladu, že si pořídíte alespoň dvě naroubované sazenice. Indiánský banín pawpaw doroste cirka do 6 metrů, v méně příznivých podmínkách může zůstat ve výšce okolo 3 metrů. Plody muďoulu jsou 5 – 15 cm dlouhé, mívají 3,5 cm v průměru a rostou v dekorativních formacích.

muďoul plod řez

Samotná dužnina plodu je žluto-hnědá, s množstvím semen. Bobule jsou masité, oválné, mohou vážit až půl kilogramu. Chuť plodů je sladká a velmi bohatá. Stejně bohaté je i složení: z indiánského banánu si naše tělo dokáže vzít zejména vápník a železo, mastné kyseliny, např. kaprylovou. Dále vitamíny a již zmíněné bílkoviny. Pozor, listy a semena rostliny jsou pro nás jedovaté.

Kdy a jak vysadit muďoul

Banán severu se u nás vysazuje v podobě naroubované sazenice zakoupené v zahradnictví. Množení prostřednictvím semen příliš možné není. Mladé rostliny ponechte v kontejneru, aby bylo možné je skladovat v bezmrazých místnostech. Jarní přízemní mrazíky již zvládnou. Starší rostlinu již můžete vysadit na konečné stanoviště.

Kdy může muďoul ven a kde se mu bude nejlépe dařit

Natrvalo může muďoul být vysazen venku, až je starší jednoho roku. Vyhledejte mu stanoviště s výživnou zeminou, spíše neutrální až kyselou. Místo by mělo zůstávat stále vlhké, přitom dobře propustné. A zejména musí oplývat dostatečnou složkou humusu i slunečního záření během dne. Vysazujte proto na slunná a chráněná stanoviště, kudy nefičí zimní severáky.

muďoul list

Při výsadbě dbejte, abyste nepoškodili hlavní kořen. Výsadbu proveďte brzy zjara, dokud dřevina nezačala rašit. Zpočátku bude stromek potřebovat ochranu před plným slunečním svitem, v pozdějších letech už si s přímým sluncem poradí, dokonce jej přivítá. Sadit je nutné více stromů, když stojíte o úrodu. V takovém případě dodržte spon alespoň 2,5 – 3 metry do všech stran.

Jak se o muďoul pravidelně starat

Asimina vyžaduje pravidelnou zálivku. Lépe si poradí s přemokřením než se suchem. Aby moďouly opravdu plodily, někteří zahrádkáři jim pomáhají ručním opylením pomocí štětečku. U nás totiž chybějí opylovači z jeho domoviny, náš hmyz tento květ příliš neláká.

Kdy sklízet plody a jak je skladovat

Plody moďoulu jsou specifické tím, že svou typickou lahodnost musejí získat na své mateřské rostlině. Jinými slovy: indiánský banán musí až do měkké zralosti dozrát na stromě. A pak ho musíte dokázat rychle spotřebovat.

muďoul květ

Naštěstí se s ním dá připravit i spousta dobrot: džemy, sušený muďoul, kompoty, dřeně a spousta dalších. Nejlépe si na něm ale pochutnáte v čerstvém stavu, když jej přinesete dokonale vyzrálý, ze stromu ve vaší zahradě. O skladování se příliš nepokoušejte. Pár dní v lednici, ale na víc se nedostanete. Raději plody včas zpracujte.

Podobné články

Napsat komentář