Peruánský žen-šen si vypěstujete sami. Maca a vypadá skoro jako řepa

maca horská

Maca horská má i v češtině spoustu názvů, přestože o rostlinu z našich luhů a hájů se rozhodně nejedná. V obchodech i v zahradnictvích ji najdete jako peruánský ženšen, peruánskou viagru nebo žlutou či červenou maca. Přestože pochází z And, vypěstovat se dá i u nás. Jen pozor, české podnebné podmínky jí nedovolí tolik se „nabít“ účinnými látkami. I přesto ji můžete vyzkoušet jako alternativu k české kořenové zelenině.

Maca horská a její barevné podoby

Maca horská (Lepidium meyenii) je jednou z rostlin, které dokáží narůst a prospívat ve vysokých nadmořských výškách, dokonce i okolo čtyř tisíc metrů. Obyvatelé And a okolí ji nazývali „Z výšin pocházející dobrá potrava, která posiluje“. A rozhodně věděli proč.

Samotná maca má několik bavených variant, podobně jako naše „červená“ řepa, která roste i v bílé, fialové nebo žluté podobě. Maca má ovšem mnohem pestřejší škálu barev, posuďte sami: bílou, žlutou, žluto-bílou, růžovou, červenou, fialovou, šedou a černou. A nejde jen o estetický prvek, barva macy určuje i její účinky.

maca horská, záhon

Co dokáže maca nabídnout našemu tělu?

Každá maca je trošku odlišná. Rozdíly se řídí barvou, kterou má slupka jejího velkého kořene. Jen pozor, jak už je napsáno v úvodu, při pěstování v českých nadmořských výškách nedostává maca možnost vytvořit tak velkou koncentraci účinných látek, především fytoestrogenů. Proto pokud ji chcete konzumovat pro její zdravotní účinky, obstarejte produkty z peruánského ženšenu vypěstovaného ve správných polohách.

Jestliže ale chcete obohatit jídelníček o nasládlou kořenovou zeleninu, která mí i mírné zdravotní benefity, s lehkostí si ji vypěstujete doma, na balkoně, ale i v záhonu.

Zpět k účinkům kořenů maca, podle barev:

  • žlutá maca posiluje imunitu, hormonální rovnováhu a používá se i při ženských potížích, včetně menopauzy. Párově se využívá při potížích s plodností
  • červená maca dokáže pomoci se strukturou kostí a se stavbou svalů, dodává energii, vitalitu, působí na „mužské“ potíže, zejména s prostatou
  • černá maca pomáhá se stresem, s vitalitou, spánkem. Posiluje psychickou odolnost, paměť, dokáže harmonizovat hladiny hormonů.

Všechny kořeny rostliny maca obsahují mnoho hodnotných bílkovin, aminokyselin, vitamínů, minerálů a sterolů. Ty podporují energii, vitalitu i sexuální apetit. Ale aby pro nás byl kořen správně stravitelný, je nutné jej dostatečně uvařit, nebo sušený opražit. Právě v pražené podobě se prodává většina doplňků vyrobených z maca.

kořeny maca

Macu se vyplatí předpěstovat. Kdy zasít?

Zasít si macu můžete v podstatě kdykoliv, protože se dá pěstovat i v interiéru. Délka dne nehraje pro tuto rostlinu nijak zásadní rolu. Pokud ji chcete pěstovat venku, zasejte do jednotlivých květníků nebo kelímků hned začátkem března, lze až do dubna.

Maca sice odolává i hlubokým mrazům, ale naše klima pro ni může být na jaře venku příliš vlhké. Proto se maca sadí do ven až v květnu, jako předpěstovaná sazenice. Podobně jako například mangold.

Maca může být pěstovaná venku, ale zvládne i květník doma či na balkoně

Maca potřebuje ke zdárnému růstu propustnou hlinitopísčitou zeminu. Venku ji vysazujte na slunné stanoviště. Jde sice o rostlinu dvouletou, ale pro hlízu se pěstuje jako jednoletka, podobně jako naše mrkev nebo petržel.

V našich podmínkách vyžaduje hodně živin, jakmile zakoření, tak i vydatnější zálivku. Pokud je pěstovaná venku, na zimu je vhodné ji přemístit do bezmrazých prostor (například ji založit do skleníku nebo do bedny s pískem do sklepa). A postupně ji spotřebovávat. Kořen vhodný ke konzumaci vytváří rostlina v 6. – 9. měsíci od vysetí.

sušená maca

Pokud chcete namnožit semena, ponechte rostlinu v záhonu a druhý rok nechte vykvést. Stejně úspěšně ji vypěstujete i ve větším květníku. I v tomto případě vám na druhý rok vykvete.

Jak se sklízí maca

Maca je kořenová zelenina, takže se sklízí stejně jako mrkev nebo ředkvička. Je nutno ji „vytrhnout“ a kořen zpracovat. Buď uvařit, nebo nasušit a posléze opražit. Konzumaci kořene maca doporučují výživoví poradci zahájit jen menším množstvím, postupně můžete dávky v jednotlivých pokrmech zvyšovat.

Podobné články v internetu: