Kniphofie je nádherná trvalka, která by neměla chybět na žádné zahradě

Na zahradách někdy můžete nalézt tak nádherně květiny, jejichž krása doslova bere dech, jednou z touto mimořádných rostlin je kniphofie, někdy také známá pod názvem mnohokvět nebo Kleopatřina jehla. její domovinou je jižní Afrika, ale při dodržení správných postupů ji lze velmi úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Byla pojmenována po věhlasném botanikovi Johanu Kniphofovi, časem byla vyšlechtěna do 70 kultivarů, které vynikají rudou, žlutou, zlatavou, červenožlutou i oranžově žlutou barvou. Nádherné květy vykvétají podle jednotlivých kultivarů od května do srpna, nejdéle kvetoucí je odrůda Alcarar, jejíž výrazná rudá barva při západu slunce doslova prozáří celou zahradu. Kniphofie je svým vzhledem i květenstvím tak mimořádná, že je nejvhodnější ji vysazovat samostatně jako solitérní rostlinu. Je typická přízemní růžicí trávovitých listů, ze které vyrůstají pevné stvoly dosahující někdy i 180 cm, které jsou zakončeny klasnatým hroznem složeným ze stovek kvetoucích nálevkovitých květů.

 

odrůda ALCAZAR
Odrůda ALCAZAR                               

Výsadba

Sazenice kniphofií, vysazujte nejlépe na jaře v dubnu a květnu, je také možnost výsadby v srpnu, není zde ale záruka, že rostlina vytvoří do zimy pevný kořenový bal. Pro správný vzrůst i prosperitu rostliny je naprosto klíčové vybudovat dokonalou drenáž, aby mohla být odváděna voda, nesnáší přemokření. Rýčem vyhlouběte  jámu do hloubky 30 – 35 centimetrů a o šíři zhruba 40 centimetrů. Na dno navrstvěte drenáž z drobných kamínků vysokou 7 až 10 centimetrů, zbylý prostor vyplňte kvalitním substrátem, do něhož sazenici vysaďte. Vybírejte slunné stanoviště, které této trvalce skvěle vyhovuje.

Péče během vegetativního období

Kniphofie vyžaduje pravidelnou zálivku, ale nikdy nesmí dojít k přemokření.  Půdu kolem ní pravidelně okopávejte a odplevelujte, za přihnojení slepičinci nebo kopřivovým výluhem v jarních měsících se vám odvděčí velkým množstvím nádherných květenství, dosahujících někdy až kolem 60 stvolů zakončených květy. A protože stvoly vyrůstají postupně, kniphofie vás bude těšit svou krásou po dlouhé týdny. Odkvetlé stvoly pravidelně stříhejte, aby se rostlina příliš nevysilovala, pokud chcete získat semena, která se vytváří poměrně ojediněle, stvoly se semeny ponechte a stříhejte až po dozrání.

První květy kniphofií rozkvétají v červnu, skvělými sousedy jsou ně denivky
První květy kniphofií rozkvétají v červnu, skvělými sousedy jsou ně denivky

Množení

Tuto trvalku lze množit dvěma způsoby: buď  ze semen nebo oddělením trsu z přízemní růžice listů, nejlépe na jaře. Druhou možnost provádějte velmi opatrně, abyste získali sazenici s dostatečným počtem hlízovitých kořenů. Vysazujte do předem připravené jámy s drenáží a substrátem, pokud chcete vysadit více rostlin, volte mezi nimi vzdálenost 70 centimetrů až jeden metr, kniphofie je trvalka typická nejen nádherným květenstvím, ale také mohutným vzrůstem.

Péče na podzim

Kniphofie může při silnějších mrazech vymrznout, proto je třeba na podzim po sestřihu listů na délku asi 40 centimetrů zakrýt rostlinu důkladně chvojím. Je to důležité i proto, že je takto rostlina chráněna před sněhovou pokrývkou, pokud by růžici listů pokryl na delší dobu sníh, došlo by k šíření plísně a následnému poškození. Během zimy provádějte průběžnou kontrolu stavu listové růžice.

Podobné články v internetu: