Jedovaté rostliny na zahradě – na co si dát při pěstování pozor

Na každé zahradě, byť sebekrásnější, může na vás číhat nebezpečí v podobě nejrůznějších jedovatých látek obsažených ve všech částech rostlin a keřů, v kořenech, cibulích, stoncích, listech, květech i semenech. Rostliny si takto vytváří velmi účinnou ochranu před sežráním býložravci. Alkaloidy, neurotoxiny a další látky mohou způsobit otravy, nevolnosti, zvracení, puchýře na kůži, potíže s dechem a další problémy. Zvláště nebezpečné jsou pro malé děti, které všechno ochutnávají, pro domácí mazlíčky, ale i pro dospělé, proto je vhodné mít základní znalosti o rostlinách a keřích, které si na zahradu pořizujete. A tady jsou příklady jedovatých, v mnohých případech nádherně kvetoucích rostlin, jejichž krása by se však v krajních případech mohla stát smrtelnou:

Oměj Šalamounek (Aconitum)

Květina s poněkud legračním názvem vykvétá v červnu a červenci klasy nádherných tmavě modrých květů, je velmi atraktivní do skupinových výsadeb. Na tuto květinu je třeba si dát obzvláště pozor, pracujte vždy v rukavicích, oměj obsahuje prudce jedovaté alkaloidy zejména aconitin, způsobují nevolnost, mravenčení, může dojít i k zástavě dechu, Je vhodné tuto květinu vysokou vzrůstem (120 cm) vysazovat do pozadí záhonů mimo dosah dětí.

Oměj Šalamounek (Aconitum)
Oměj Šalamounek (Aconitum)

 

Náprstník (Digitalis)

Tato dvouletka vás svojí krásou doslova uchvátí, vykvétá v červnu záplavou růžových nebo bílých květů ve tvaru velkých zvonců na vysokých stvolech, nádherné květy jsou uvnitř tečkované. Glykosidy obsažené v rostlině, hlavně digitalin, mohou způsobit zástavu srdce, pokud ji máte na zahradě, buďte při práci s ní velmi opatrní a děti by se jí měly vyhnout obloukem.

Náprstník (Digitalis)
Náprstník (Digitalis)

 

Pěnišník (Rhododendron)

Pěstování tohoto na jaře kvetoucího keře nabývá poslední dobou na oblibě, málokdo však ví, jak jsou nádherné květy, ale také listy prudce jedovaté, obsahují neurelexin, při konzumaci i malého množství může nastat smrt.

Skočec (Ricinus)

Tato vzrůstem mohutná letnička je řazena mezi nejjedovatější rostliny vůbec, hlavně semena by mohla lákat děti ke konzumaci, způsobuje závažné až fatální zdravotní problémy, je lépe si jej na zahradě vůbec nevysazovat.

 Jarní cibuloviny

I tak zdánlivě na první pohled něžné a krásné květiny, jako jsou tulipány a narcisy, ukrývají v sobě velké nebezpečí, a to ve svých cibulích. Protože se ale nedá předpokládat, že by někoho napadlo je ochutnávat, není třeba se jich obávat, při přesazování však v každém případě používejte rukavice.

Hortenzie (Hortenzia)

I kráse tohoto keře odolá málokdo, vykvétá v létě záplavou drobných kvítků růžové, modré nebo fialové barvy, seskupených v kulovitých květenstvích. Už při pouhém doteku této rostliny dochází k průjmům a nevolnostem.

Brčál Barvínek (Vinca Minor)

Na jaře rozkvétající květina, pro kterou jsou typické blankytně modré květy, obsahuje 50 druhů alkaloidů, z tohoto důvodu se jí i zvířata vyhnou obloukem. Pro člověka je jen mírně toxická, látky v něm obsažené bývají využívány v malém množství do celého spektra medikamentů.

Brčál Barvínek (Vinca Minor)
Brčál Barvínek (Vinca Minor)

 

Srdcovka (Dicentra)

Tato květina si vás okamžitě podmaní, srdcovité růžové květy na dlouhých stoncích vykvétají v dubnu a jak sám název napovídá, obsahuje jedovaté látky, které mohou způsobit problémy s oběhovým systémem a srdeční činností, vysazujte mimo dosah dětí.

Srdcovka (Dicentra)
Srdcovka (Dicentra)

 

Hlaváček Jarní (Adonis Vernalis)

Tato květina rozzáří zahradu v časném jaře zářivě žlutými květy, často je využívána do skalkových výsadeb. Jedovaté jsou hlavně květy, proto při jejich odstranění používejte rukavice.

Podobné články v internetu: