Jak si na zahradě vypěstovat voňavý bulvový celer

Vypěstujte si vlastní voňavý celer

světlá odrůda celeru

Vypěstovat si na zahradě svůj vlastní celer, který budete kdykoliv moci použít do salátů, polévek, pod svíčkovou? Že je bulvový celer náročný na živiny, zálivku i na další péči? To ano. Ale neházejte flintu do žita, poradíme vám,  jak na něj.

Jaké odrůdy bulvového celeru jsou na výběr?

Miřík celer je dvouletá bylina, je pěstována jako kořenová zelenina pro své bulvy, listy a semena. Lidé jej znali již v pravěku. Pro pěstování bulvového celeru na zahradě můžete sáhnout po odrůdách raných, poloraných i pozdních. Raný Neon má vegetační dobu cca 130 dní. Polorané odrůdy Albín, Apia, President, Kvido nebo třeba Cisko, mají vegetační dobu 135 – 140 dnů. Pozdní Kompakt nebo Maxim mají vegetační dobu až okolo 150 dnů. Barvy bulev se pohybují od nazelenalé bílé až po smetanovou. Celer Neon je navíc odrůdou stálobarevnou, což znamená, že nemění barvu ani při tepelné úpravě.

celerové listy vhodné pro vaření
Uvařte brambory s několika listy celeru. Budou voňavé a vynikající.

Proč bychom měli na zahradě pěstovat celer?

Protože celer je výborná aromatická zelenina a také koření. Obsahuje vitamíny, minerální látky, bílkoviny i esenciální sloučeniny. Celer by měli konzumovat zejména lidé s potížemi s hladinou cukru v krvi, protože obsahuje inulin, významně pomáhající tělu v hospodaření s cukrem (neplést inulin s inzulinem, ten v celeru opravdu není). Celer také urychluje látkovou výměnu, což je plusem při redukování hmotnosti. A pomůže i lidem s revmatickými a cévními problémy.

Vysévat doma, nebo pořídit sadbu?

Předpěstování je u bulvového celeru naprosto nezbytné. Při běžném pěstování se vyplatí nákup sazenic. Pokud chcete vysévat doma, počítejte s velkou pracností a pusťte se do toho již v únoru. Celer zasejte nejlépe do perlitu či výsevního substrátu. Naklíčí během dvou až tří týdnů. Po vzejití pozor na přeschnutí, rostlinky jsou drobné, a proto i choulostivé. Sadbu musíte přepíchat, a to hned dvakrát. Poprvé do sponu přibližně dvakrát tři centimetry. Až celer dostatečně zesílí a má pravé listy, dejte ho do jednotlivých nádobek – kelímků nebo sadbovačů. Při druhém přesazování zkraťte kořínky přibližně o třetinu, pěkně se pak zahustí.

sadba celeru
Vzrostlou sadbu nezapomeťe otužovat

Jak celer vysazovat na připravený záhon?

Bulvovému celeru se bude líbit v záhonu s hlinitější půdou, na kterém rostly luskoviny. Záhon by měl být vyhnojený a zrytý, na jaře prosypaný dusíkatým vápnem a prokypřený. Vápno dodá důležité živiny a zároveň vyhubí nežádoucí obyvatele nejbližšího okolí celerů. Před samotnou výsadbou na záhon celery otužujte. Buď je přemístěte do skleníku bez vytápění, nebo vynášejte přes den ven. Sázet celery můžete do řádku i do sponu, kde by vzdálenosti měly být cca 50×50. A pozor, srdíčko rostlinky nesmíte „utopit“! Rostlina by pak netvořila bulvu.

Co s bulvovým celerem bezprostředně po výsadbě?

Hlavně musíte celer zalít. A hodně. V prvních dnech celery ocení překrytí bílou netkanou textilií. Během celé vegetace nesmí okolní teplota klesnout pod cca deset stupňů, aniž by celer byl proti takovému chladu chráněn. Nachladil by se a vyhnal do květu namísto do bulvy. Až budete textilii později odstraňovat, dělejte to vždy během podmračených dní. Pokud byste textilii odstranili během slunečného dne, sluníčko listy spálí. Rostlinky to sice přežijí, ale zbytečně byste zpomalili růst.

světlá odrůda celeru
Celerová odrůda světlejší barvy

Jak se o bulvový celer dále starat?

Kolem celeru odhrabejte trošku zeminy, tím vytvoříte misky s bulvami uprostřed. Tak zajistíte jednodušší zalévání, bulvy budou moci lépe růst a kořeny porostou jen ze dna bulvy. To pak oceníte při sklizni. Obhrabávání celerů musíte během sezony opakovat. Bulvy také obírejte od starších listů. Jizvy se stihnou zahojit ještě během vegetace, navíc opět minimalizujete plochu, kterou budete muset při sklizni odkroutit. Během letních slunečných dní snese bulvový celer až deset litrů vody, jednou za dva dny. Nejlépe ráno nebo večer.

Tmavší odrůda celeru
Celerová odrůda tmavší barvy

Přihnojovat bulvový celer?

Ano, v první polovině vegetace, nejlépe naředěnými zkvašenými slepičinci přibližně jednou za dva týdny. Jinými hnojivy dle návodu. V pozdější době již raději ne, v červenci se již začínají sklízet první listy i malé bulvy. Celeru musíte zajistit dostatek všech živit, zejména dusíku, draslíku, vápníku a boru. Nedostatek boru způsobí srdéčkovou hnilobu, nedostatek vápníku zakrnělý růst, nedostatek dusíku slabý růstu kořenů i nadzemních částí a světlezelenou barvy listů. Nedostatek draslíku způsobí, že rostlině žloutnou a postupně zasychají listy.

Je nutné chránit celery proti chorobám a škůdcům?

Celer nejčastěji trpívá plísňovou skvrnitostí listů a strupovitostí bulev. Proti těmto nemocem již výrobci semínka běžně moří. Preventivním opatřením proti strupovitosti je také střídání plodin na záhonu. Mezi škůdci nejčastěji řádí vrtule, pochmurnatka či mšice. Na mšici platí ekologický postřik z kuchyňských surovin: 5 l teplé vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Mšice se udusí. Postřik musíte opakovat, neboť nepůsobí na vajíčka. Pochmurnatku lze omezit dusíkatým vápnem do hlíny a netkanou bílou textilií na rostlinách. Při pozdějším napadení rostliny použijte insekticid, ale velmi opatrně. Dostupné přípravky naleznete i na vrtuli. V celeru (mezi středovými listy) si mravenci rádi postaví spižírnu. Zde se nabízí řešení zálivkou z ekologického přípravku, který je bez ochranné lhůty.

Sklizená bulva
Sklizená bulva celeru by neměla být nijak mechanicky poškozená. Nať raději vylamujte.

Kdy bulvový celer sklízet?

Bulvy celeru můžete, dle potřeby, začít sklízet již od července. Listy celeru pochopitelně také, ale pozor, jen probírkou, aby zůstal dostatek listů pro výživu rostliny. Před prvními mrazy skliďte bulvový celer celý. Bulvy opatrně vyryjte. Pokud jste bulvy během vegetace obhrabávali, budete teď mít mnohem méně práce. Kořeny seřízněte nožem. Nať odkruťte nebo odlámejte rukou. Sklizené bulvy, které chcete uskladnit ve sklepě, nechte trochu oschnout. Zabalte je do novin, naskládejte do přepravek a uložte ve sklepě, kde vydrží až do léta. Celer můžete také založit do zeminy v pařeništi či ve skleníku, kde to zvládne až do nástupu silnějších mrazů.

 

Podobné články v internetu: