Májová květinová inspirace

Májová květinová inspirace

Květinová vazba z konvalinek, šanty, zběhovců, česneků a mařinky vonné
Květinová vazba z konvalinek, šanty, zběhovců, pomněnek, česneků a mařinky vonné

Snad žádný měsíc v roce se zahrada neukazuje v takové bujarosti a síle jako v květnu. Po dubnovém váhání rostliny doslova vystartují a předhánějí se, která bude silnější a rychlejší. Zahradník jenom chodí, lapá po dechu a snaží se z té živelnosti něco málo zachytit; třeba jenom do vzpomínek. Prostá květinová vazba, kterou si sami vytvoříme, nám pomůže vychutnat si květen ještě víc.

Tmavá barva zběhovců dobře vynikne v kombinaci s pryšci a konvalinkami. Vazba je doplněna kakostem a orlíčkem.
Tmavá barva zběhovců dobře vynikne v kombinaci s pryšci a konvalinkami. Vazba je doplněna kakostem a orlíčkem.

V hlavní roli pomněnky

Pomněnka je nenáročná dvouletka, která se sama vysemeňuje a každý rok se po zahradě trochu stěhuje. To může puntičkářské zahradníky mírně rozčilovat a vyvádět z rovnováhy. Když ale začne kvést, odpustíme ji úplně všechno, hýčkáme ji a nechápeme, jak jsme na ni mohli být kdy rozzlobení. V květinových vazbách působí pokorně a velice skromně.

Jednoduchá kytička z pomněnek, konvalinek, rozrazilu a česneku.
Jednoduchá kytička z pomněnek, konvalinek, rozrazilu a česneku

Konvalinka vonná

Konvalinka je jedovatá vytrvalá bylina z čeledi chřestovitých. Má ráda polostín a na vhodném stanovišti vytváří bujné porosty. Její květy vyniknou, až když je opatrně vytrhneme (spíše vytáhneme) a odpojíme od listů, které jinak květy z větší části schovávají.  Kulatá zvonkovitá květenství opojně voní, takže ji v každé kytici hned poznáme.

Konvalinky, pryšce a chrpy v prostém přírodním aranžmá
Konvalinky, pryšce a chrpy v prostém přírodním aranžmá

Orlíčky, zběhovce a mařinka vonná

Orlíček obecný je naprosto nenáročná trvalka, která má tu schopnost, že se sama poměrně hojně vysemeňuje. Nepotřebuje žádnou péči, líbí se jí na slunci i v polostínu a každý rok nás překvapí svými krásnými pestrobarevnými květy, jejichž okvětní lístky jsou obrácené dozadu a připomínají orlí pařáty. Odtud pochází i její název.

Růžový a modrý orlíček zkombinovaný s konvalinkami a zběhovci
Růžový a modrý orlíček zkombinovaný s konvalinkami a zběhovci v zavařovací sklenici, na které jsou tavnou pistolkou připevněné stužky.

Zběhovec plazivý z čeledi hluchavkovitých je půdopokryvná trvalka, která má krásně zbarvené listy do fialova. Vytváří hustý pokryv a má nejčastěji temně modré květy, které jsou vhodné i do květinových vazeb přírodního charakteru. Má ráda polostín, ale roste i na sluníčku, jenom potřebuje vlhčí půdu.

Mařinka vonná nebo též svízel vonný je nenápadná půdopokryvná rostlinka vyhledávající stín. Dokáže udělat i hustý pokryv a tak se velmi elegantně vypořádá i s urputnými plevely jako je třeba bršlice. V květnu vytvoří kvetoucí bílý koberec, který je nepřehlédnutelný. Velice dobře se dá použít i do květinových vazeb.

Mařinka vonná dokáže za pár let vytvořit krásný hustý koberec ve stinných partiích zahrady
Mařinka vonná dokáže za pár let vytvořit krásný hustý koberec ve stinných partiích zahrady

Májová zeleň

Mou oblíbenou barvou mezi olejovými barvami je šťavní zeleň (sap green). Takovou můžeme vidět v přírodě nejčastěji v květnu. Právě májová zeleň je ta nejzelenější ze všech. Překypuje životem a tryská z ní svěžest.

Májové květy, o kterých jsem psala, jsou zase průzračně jemné a neokázalé, jejich převážně studené barvy se navzájem přirozeně doplňují, a tak z nich můžeme vykouzlit velice půvabná nestrojená aranžmá. A stačí nám úplně obyčejná zavařovací sklenice ozdobená třeba lýkem nebo jednoduchou stužkou. Můžeme použít i keramický džbánek nebo jednoduchou vázičku. Nic honosnějšího by jim totiž stejně neslušelo.

Podobné články

Napsat komentář