Nejčastější chyby při pěstování česneku a jak se jim vyhnout

 
 
Úroda česneku
Úroda česneku / Depositphotos

Česnek je nedílnou součástí české kuchyně a mnozí zahrádkáři si ho s oblibou pěstují sami. Aby byla úroda opravdu kvalitní, je třeba vyvarovat se několika zásadních chyb. Pěstování česneku sice není složité, ale vyžaduje určitou péči a pozornost. Podívejte se, jakým přešlapům se při jeho pěstování raději vyhnout.

1. Výběr nevhodné odrůdy

Ne všechny odrůdy česneku jsou vhodné do každé oblasti. Jarní odrůdy jsou vhodné do teplejších oblastí, zatímco ozimé lépe zvládají chlad. Pokud vyberete nevhodný druh, může být výnos mizivý. Vždy si proto ověřte, jaká odrůda se hodí právě do vašeho kraje.

2. Výsadba v nesprávný čas

Jednou z častých chyb je nesprávné načasování výsadby. Ozimý česnek by se měl sázet na podzim, ideálně od října do poloviny listopadu. Příliš brzká výsadba může vést k předčasnému rašení, zatímco pozdní výsadba nestihne zakořenit. Jarní česnek se vysazuje brzy na jaře, jakmile to dovolí počasí.

3. Sázení do nevhodné půdy

Česnek potřebuje dobře propustnou, středně těžkou půdu bohatou na živiny. Pokud je půda příliš těžká, hrozí zahnívání cibulí. Nedoporučuje se ani výsadba do příliš kyselé nebo zamočené půdy. Pomoci může vápnění a přidání kompostu.

Česnek pěstování
Česnek pěstování / Depositphotos

4. Opakované pěstování na stejném místě

Česnek se nesmí pěstovat na stejném místě každý rok. Dochází pak k hromadění škůdců a chorob, které mohou rostliny vážně poškodit. Ideální je střídat místo výsadby alespoň po 4 letech a vyhýbat se pěstování po cibulovinách, bramborách a rajčatech.

5. Použití nevhodného sadbového materiálu

Nejčastější chybou je použití kuchyňského česneku jako sadby. Ten bývá často chemicky ošetřený nebo napadený chorobami. Vždy je lepší investovat do certifikované sadby od prověřených pěstitelů, která zajistí zdravou úrodu.

6. Přehnojení dusíkem

Přehnané používání dusíkatých hnojiv vede k bujnému růstu natě, ale na úkor tvorby cibule. Česnek preferuje spíše hnojení kompostem nebo draslíkem a fosforem. Dusík aplikujte jen střídmě na začátku vegetace.

Česnek pěstování
Česnek pěstování / Depositphotos

7. Nedostatečná ochrana proti škůdcům a chorobám

Česnek může trpět například plísní česnekovou nebo háďátkem zhoubným. Základem prevence je zdravá sadba a správné střídání plodin. V rizikových obdobích lze použít přírodní ochranné postřiky, například na bázi přesličky nebo česneku samotného.

8. Pozdní sklizeň

Pokud česnek sklidíte příliš pozdě, může dojít k rozpadnutí cibulí, což snižuje jejich skladovatelnost. Optimální doba sklizně je tehdy, když začne žloutnout nať a přibližně třetina listů uschne. Česnek sklízejte za suchého počasí a nechte ho důkladně vyschnout.

Závěrem

Dodržováním těchto jednoduchých zásad si zajistíte bohatou a zdravou sklizeň česneku. Vyhýbejte se nejčastějším chybám, investujte do kvalitní sadby a věnujte rostlinám pozornost během celé sezóny. Vaše kuchyně i zdraví vám za to poděkují.

Podobné články

Napsat komentář