
Neúnavní škůdci, kteří dokážou zničit celou zahradu
Slimáci, především ti bez ulity, patří mezi nejnepříjemnější škůdce našich zahrad. Vlhké počasí a stinná místa jim vyhovují, a pokud se jim daří, dokážou během jediné noci ohlodat listy salátu, rajčat, jahod i dalších plodin. Pokud jste také zaznamenali jejich nechtěnou invazi, máme pro vás ověřené rady, jak se jich účinně zbavit – a to nejen chemicky, ale i přírodní cestou.
1. Ruční sběr – nejjistější, ale časově náročný
Jednou z nejefektivnějších metod je ruční sběr slimáků večer nebo brzy ráno, kdy jsou nejaktivnější. Vybavte se rukavicemi, lucernou a nádobou s víkem. Slimáky sbírejte do kbelíku a následně zlikvidujte – například je zalijte slanou vodou, nebo odneste daleko od zahrady.
2. Pasti z piva – slimáci neodolají
Pivo je pro slimáky neodolatelnou pochoutkou. Zakopte kelímek nebo misku do země tak, aby hrana byla v úrovni terénu, a nalijte do něj pivo. Slimáci do pasti vlezou a utopí se. Pasti pravidelně vyměňujte, protože zkažené pivo ztrácí účinek.
3. Popel, piliny, písek nebo drcené skořápky – slimáci nemají rádi ostré povrchy
Okolo rostlin nasypte jemný popel ze dřeva, piliny, štěrk nebo drcené skořápky. Slimáci se těmto povrchům vyhýbají, protože jim dráždí sliznaté tělo. Jen pozor – po dešti je potřeba zábranu obnovit, protože ztrácí účinnost.

4. Ochranné bariéry z mědi
Měděná páska nebo drátek kolem záhonů či květináčů je účinná fyzická překážka. Měď totiž reaguje se slizem slimáka a způsobuje mu nepříjemné podráždění. Pásku seženete v hobby marketech nebo zahradnictvích.
5. Přírodní predátoři – pomocníci z přírody
Slimáci mají i své přirozené nepřátele – například ježky, kachny, slepýše nebo žáby. Vytvořte na zahradě prostředí, které tyto užitečné živočichy přiláká – například kupku listí pro ježky nebo mělké jezírko pro žáby.
6. Železný fosfát – šetrný přípravek na bázi přírody
Pokud se rozhodnete sáhnout po chemii, volte produkty s účinnou látkou železný fosfát. Tyto granule jsou bezpečné pro domácí zvířata i prospěšný hmyz a účinně redukují populaci slimáků bez zbytečné chemie.
7. Prevence je základ
Základem je zahradu udržovat suchou – zalévejte raději ráno, aby přes noc nebyla půda příliš vlhká. Odstraňujte úkryty, jako jsou prkna, kameny nebo vysoké plevele. Čím méně úkrytů, tím méně slimáků.

Řešení existuje – nevzdávejte to!
Slimáci sice dokážou nadělat spoustu škody, ale s trochou trpělivosti a kombinací několika metod je lze úspěšně eliminovat. Zkoušejte, kombinujte, pozorujte. Ať už zvolíte past, mechanickou překážku nebo přírodní predátory, vaše úroda bude v bezpečí.
Přejeme hodně úspěchů v boji se slimáky a krásnou, zdravou zahradu!