Nejoblíbenější odrůdy hrušní v Čechách a ve střední Evropě

Hrušně patří mezi tradiční ovocné stromy pěstované v českých zahradách i sadech. Jejich plody jsou nejen chutné, ale i bohaté na vitaminy a minerály. Ve střední Evropě se pěstuje řada odrůd, které se liší tvarem, velikostí, barvou i obdobím sklizně. V tomto článku vám představíme nejoblíbenější odrůdy hrušní, které jsou oblíbené jak mezi zahrádkáři, tak v ovocnářských sadech.

1. Williamsova – alias Konference

Jedna z nejrozšířenějších odrůd hrušní nejen u nás, ale i v celé Evropě. Je oblíbená díky své šťavnaté dužnině, výborné chuti a výrazné vůni. Plody jsou středně velké až velké, lahvovitého tvaru se zelenožlutou slupkou. Sklízí se koncem srpna a konzumuje v září.

Williamsova
Williamsova /. Zahradnictvi-spomysl.cz

2. Clappova – raná odrůda s jemnou chutí

Clappova hrušeň dozrává již v polovině srpna, což z ní činí jednu z nejranějších chutných odrůd. Plody jsou velké, zelenožluté s červeným líčkem. Dužnina je máslovitá, jemná a sladce navinulá. Je vhodná i pro přímý konzum i kompotování.

Clappova
Clappova /. Zahradnictvi-spomysl.cz

3. Boscova lahvice – klasika mezi hrušněmi

Tradiční podzimní odrůda, známá pro své protáhlé, bronzově zbarvené plody. Dužnina je pevná, máslovitá a aromatická. Boscova lahvice se sklízí v září a vydrží uskladněná až do listopadu. Vyžaduje teplejší polohy a úrodnou půdu.

Boscova lahvice
Boscova lahvice /. Zahradnictvi-spomysl.cz

4. Konference – odrůda s výbornou skladovatelností

Velmi oblíbená především pro svou dlouhou skladovatelnost. Plody jsou podlouhlé, zelenožluté, často s rezavými skvrnami. Dužnina je jemná, šťavnatá, s výbornou chutí. Sklízí se na přelomu září a října, konzumní zralost nastává po několika týdnech skladování.

Konference
Konference /. Zahradnictvi-spomysl.cz

5. Lucasova – chutná zimní hrušeň

Tato zimní odrůda se sklízí v říjnu, konzumně dozrává v listopadu až prosinci. Plody jsou velké, kulovité se žlutou slupkou. Dužnina je máslovitá, sladká a aromatická. Vhodná jak pro přímý konzum, tak i pro delší skladování.

Lucasova
Lucasova /. Zahradnictvi-spomysl.cz

6. Charneuská – stará tradiční odrůda

Charneuská hrušeň je velmi oblíbená především ve starších zahradách. Má menší plody s hrubší slupkou a výrazně aromatickou dužninou. Výhodou je vysoká odolnost vůči chorobám a mrazům. Je vhodná i pro sušení nebo výrobu moštu.

Charneuská
Charneuská /. Zahradnictvi-spomysl.cz

7. Erika – moderní odrůda pro zahrádkáře

Erika je novější podzimní odrůda, vhodná i do okrajových oblastí. Plody jsou velké, atraktivní, žluté s červeným líčkem. Dužnina je křehká, šťavnatá a velmi chutná. Dobře odolává chorobám a je vhodná i pro ekologické pěstování.

Erika
Erika /. Zahradnictvi-spomysl.cz

Výběr odrůdy podle využití

Při výběru odrůdy hrušně je důležité zohlednit nejen chuť, ale i účel pěstování. Pro přímý konzum se hodí aromatické máslové hrušky, jako je Konference či Williamsova. Na skladování a kompoty jsou vhodnější pevnější odrůdy jako Lucasova nebo Boscova lahvice. Pro výrobu moštů nebo pálenky můžete využít i starší typy s výraznou chutí, jako je Charneuská.

Závěr

Hrušně mají v českých zahradách dlouhou tradici a správný výběr odrůdy vám zajistí bohatou sklizeň i výbornou chuť plodů. Ať už dáváte přednost klasickým nebo moderním druhům, určitě si mezi nejoblíbenějšími odrůdami najdete tu pravou pro svou zahradu.

Podobné články

Napsat komentář