Nenáročné pokojové rostliny, se kterými si poradí každý začátečník

Většina z nás si svůj interiér bez květin nedokáže představit. Kromě estetické funkce mají rostliny mnoho dalších benefitů. Jenže ne každý z nás má správný cit nebo vhodné podmínky pro pěstování zelených krásek. Nezoufejte! Existuje několik druhů pokojovek, které jsou téměř nesmrtelné a poradí si s nimi každý začátečník.

Kalanchoe

Kalanchoe Calandiva - Foto: Depositphotos
Kalanchoe Calandiva – Foto: Depositphotos

Setkat se můžete i s názvem kolopejka. Jedná se o velice oblíbenou rostlinu a to hned z několika důvodů. Je nenáročná, hezky vypadá a její pořizovací cena není vysoká. Rostlinka má dužnaté listy a záplavu drobných květů. Barvy jsou od žluté přes oranžovou až po tmavě fialovou. Zavděčíte se jí pokud ji budete pěstovat v propustném substrátu, vystačí si se skromnou zálivkou. Má ráda světlo a snese i přímé sluneční záření. Přes zimu ji umístěte na chladné místo s teplotou kolem 15 °C a téměř ji nezalévejte. Na jaře ji opět přeneste teplé místo, přihnojte a začněte více zalévat. Odmění se vám bohatým kvetením.

Sansevieria

Sansevieria, Tchynin jazyk - Foto: Depositphotos
Sansevieria, Tchynin jazyk – Foto: Depositphotos

Říkáte že tuhle rostlinku neznáte? Ale kdeže, je to jen odborný název pro notoricky známý tchynin jazyk. Pěstuje se ve více variant, než jsou známé špičaté žlutozelené listy. Tahle rostlina snese opravdu hodně. Nejlépe jí prospívá polostín, ale snese i tmavší místa. Přímé slunce jí však nedělá nejlépe. Mezi zálivkami nechte půdu proschnou a v zimě zalévejte jen jednou za čtrnáct dní. Voda by se neměla dostat do středové růžice, aby nedošlo k uhnívání. Jednou za čas ji osprchujte nebo otřete listy od prachu.

Toulcovka

Toulcovka - Foto: Depositphotos
Toulcovka – Foto: Depositphotos

Používá se i název lopatkovec. Rostlina má svěže zelené listy šípovitého tvaru na dlouhých řapících. Zdobí ji bílý listen (někteří by ji mohly považovat za bílou anturii). Rostlina je vhodná pro pěstitele začátečníky, navíc dokáže z interiéru vychytávat škodliviny, působí tak jako rostlinná čistička vzduchu. Upřednostňuje světlé stanoviště, bez přímého slunečního záření, a vyšší vzdušnou vlhkost. Dařit se jí bude v koupelně. Substrát udržujte stále mírně vlhký, ne však přemokřený. Pozor! Rostlina je jedovatá. Mějte ji mimo dosah dětí.

Chlorophytum

Chlorophytum - Foto: Depositphotos
Chlorophytum – Foto: Depositphotos

Zelenec připomíná svým vzhledem okrasnou trávu. Dlouhé štíhlé listy mají nejčastěji světle zelené zbarvení s žlutými pruhy po celé délce. Rostlina dokáže ze vzduchu absorbovat škodliviny. Na dlouhých stoncích se jednou za čas objevují nenápadné květy a následně mladé rostlinky, které si můžete rozsadit. Zelenci vyhovuje světlé i polostinné stanoviště, nikdy ne přímé slunce. Zaléváme v momentě, kdy substrát vyschne. Rostlince rovněž prospívá pravidelné mlžení.

Šeflera

Schefflera - Foto: Depositphotos
Schefflera – Foto: Depositphotos

Rostlina se pěstuje pro její krásné listy, které jsou dlanitě složené zelené i panašované. Rostlina má rovněž schopnost čistit vzduch, jako předešlé dvě krásky. Může dorůstat poměrně velké výšky, takže pozor aby vás nevystěhovala z bytu. Nesnáší přímé sluneční světlo, pokud ji postavíte do stínů, neublížíte jí, jen se zpomalí její růst. Zalévejte, až bude substrát proschlý a přebytečnou vodu z podmisky vylijte. Pravidelné mlžení jí udělá dobře. Pokud šeflera roste příliš rychle, můžete ji seříznou a řízek zasadit, získáte tím novou rostlinku. Šeflera je mírně jedovatá!

Podobné články v internetu: