Předjaří je tu – je čas připravit zahradní náčiní!

zahradní náčiní

Jaro se blíží každým dnem, a tak bychom měli začít myslet na další sezonu. Začaly výsevy letniček, celerů, paprik, mochyní, ale i rajčat, lilků a další zeleniny, na které se celou zimu tolik těšíme. Jenže abychom se o zahradu mohli správně postarat (a nejlépe s co nejmenší námahou), musíme si zajistit kvalitní a hlavně dobře připravené zahradní náčiní. Nejen přístroje na motory a elektřinu, ale i motyky, rýče, hrábě, plečky, kypřiče a další. Nezapomínejme ani na skladovací nádoby nebo třeba na postřikovače.

Jak připravit motorové zahradní náčiní na zahradnickou sezonu?

Příprava motorového nářadí, ať už je poháněno spalovacím motorem nebo elektřinou, musí bezpodmínečně začít už na podzim. Koncem zimy a na jaře už nic nevyřešíme, pokud jsme údržbu na podzim zanedbali. A jestliže se opravdu tak stalo, je nejlepší cestou k nápravě této velké chyby svěřit stroj (stroje) do péče odborného servisu, který zjistí, zda došlo naší laxností k poškození (hlavně po tuhé nebo vlhké zimě) a co se musí podchytit ještě před prvním nastartováním.

Na sekačce by neměly přes zimu zůstat nečistoty
Na sekačce by neměly přes zimu zůstat nečistoty

Jestliže však patříte k té zodpovědnější části zahrádkářů a své motorové pomocníky jste na zimu zaopatřili správně, v předjaří jen zlehka zkontrolujte jejich stav, případně dotřete konzervací místa, kde se vám zdá, že kov už není zcela v pořádku. Nabruste nože a obstarejte si všechny kapaliny nutné k provozu přes sezonu. U nabíjecích strojů zkontrolujte nabití baterií, klidně je i dobijte.

Jak připravit mechanické zahradní náčiní na sezonu?

Všechny mechanické pracanty, jako jsou motyky, rýče, kypřiče, plečky, lopaty, hrábě, ale třeba i nůžky, jste jistě na podzim omyli a potřeli alespoň olejem, nebo ještě lépe směsí proti rzi, posléze zakonzervovali a uložili na suché místo. Mráz jim tolik nevadí, ale vlhko rozhodně ano. Nikdy zahradní náčiní nenechávejte pohozené venku anebo jen tak pod nástřeškem, kde by na ně v zimě mohl nafoukat sníh.

Zahradní náčiní nesmí zůstat přes zimu neočištěné
Zahradní náčiní nesmí zůstat přes zimu neočištěné

Před jarem je prohlédněte, zhodnoťte jejich stav, odstraňte případnou rez a ošetřete, nabruste vše, co je potřeba. Broušení na podzim smysl moc nemá, protože mráz, střídání teplot a vlhkost ve dnech s teplotami nad nulou dokáže s ostřím docela zamávat, takže broušení nechávejte až na předjaří, což platí i o nůžkách, srpech, kosách, nikoliv jen o motykách a rýčích.

Jak připravit rukojeti nářadí na zahradnickou sezonu?

Pozornost věnujte také násadám. Dřevěným každý rok, těm z kompozitních materiálů spíše podle situace. Kompozitní materiály jsou totiž poměrně odolné a v podstatě se vůbec neopotřebovávají, ale může se stát, že je o něco odřete, naštípnete apod. U obou typů násad pro zahradní náčiní je to otázkou nejen pohodlí dalšího používání, ale dokonce i zdraví. Poranění o neudržované násady není ničím příjemným, poměrně dlouho se hojí.

Jestli právě přemýšlíte, kterému typu rukojetí dát přednost, pak si musíte proti sobě postavit jejich výhody a nevýhody. Dřevěné násady jsou tradiční a lépe odpovídají potřebám lidské kůže, když s nimi pracujeme. Zejména pokud máme násadu vyrobenou na míru, je radost s ní pracovat.

přesně takto NE
přesně takto NE

Výhody a nevýhody dřeva a kompozitu

Dřevo odsává pot z kůže a je stále příjemné na dotek, ovšem je těžší a snáze se opotřebí, může prasknout nebo dělat třísky, je náchylnější na vlivy počasí, resp. okolí, materiál pracuje, a tak po několika letech už nesedí přesně, jako během prvních let. Dřevo neklouže, a to dokonce ani v pracovních rukavicích.

Kompozitní materiál je lehoučký a odolný, nic se mu nestane, když ho zapomenete na dešti, na mrazu, na slunci. Můžete jej použít pro více nástrojů. Ale tím jeho výhody končí. Materiál je příliš hladký, takže klouže. Nedá se opracovat tak, aby odpovídal právě vám na míru. Neodsává pot, a tak se na rukou brzy tvoří puchýře. Pokud si vezmete pracovní rukavice, násada buď klouže, nebo se po ní (v pogumovaných rukavicích) ruce vůbec nepohybují, což je například u hrábí úplně kontraproduktivní.

Co vyberete, je čistě na vás, podle toho, která výhoda u vás převáží. Nelze jednoznačně označit lepší variantu.

Zkontrolujte postřikovače
Zkontrolujte postřikovače

Jak připravit postřikovače a skladovací nádoby na zahradnickou sezonu?

Všechny postřikovače byste měli uchovávat dokonale vyčištěné a nejlépe i vysušené. Jestliže je nestihnete vysušit před příchodem prvních mrazíků, měli byste je přesunout do nezamrzajících prostor. Obecně bude všem postřikovačům lépe v místech, kde nemrzne, trysky jsou přece jen poměrně drobnými částmi, které snadno ztratí své požadované vlastnosti, když je nesprávně zazimujete.

Naopak skladovací nádoby, zejména ty z plastu, vydrží téměř jakékoliv zazimování. Slunce je pro ně horší než mráz nebo vlhkost. Na to myslete vždy, když je používáte, protože když vlivem slunce jejich povrch popraská, v chladných a vlhkých obdobích se na nich pak usadí řasa a plíseň, z čehož pak viníme zimu – ovšem prioritním impulsem bylo léto a přímé slunce.

Prohlédněte skladovací nádoby
Prohlédněte skladovací nádoby

V předjaří jim prospěje koupel, i ošetření proti plísni, když bude potřeba. A jestliže skladujete úrodu v dřevěných bedýnkách, lískách, košíkách nebo ratanových nádobách, zkontrolujte jejich stav, případně opravte, očistěte, na novou sezonu dokupte, co v té minulé chybělo.

Je potřeba i pozametat
Je potřeba i pozametat

Nezapomeňme ani na úklid samotných skladovacích prostor

Pokud jste to na podzim nestihli anebo jste skladovací místa pro zahradní náčiní zanesli nepořádkem během zimy, rozhodně si ukliďte i tady. Je potřeba vymést nánosy zeminy, probrat staré a nepotřebné věci nebo přebírat skladovanou úrodu (pravidelně, nejen v předjaří). Opravte případné zatékání, udělte stopku myším, pokud našly cestu dovnitř, a podobně. I zahradní náčiní by mělo být „ustájeno“ v relativně čistém prostředí.

Podobné články v internetu: