Řasokoule: Roztomilá zelená koulička, která ozdobí interiér. Jak se starat o řasokouli?

Řasokoule - Foto: Facebook
Řasokoule – Foto: Facebook

Roztomilá zelená koulička, která ozdobí interiér. Jak se starat o řasokouli?

Mít doma krásnou rostlinu je sen každého z nás. Jsou mezi námi ale i tací, kteří péči o rostliny příliš nezvládají a rostliny jim uvadají. Pojďme si představit nenáročného zeleného společníka, o kterého zvládne pečovat i malé dítě.

Co je to řasokoule?

Jedná se o druh zelené řasy, která se používá hlavně jako dekorace do akvárií. V posledních letech se řasokoule rozšířila také jako dekorace do domácností. Tato vodní rostlina je známá především svou dlouhověkostí a nenáročností na údržbu. Pokud o ní pečujeme správně, dožít se může až 100 let.

Kde se řasokoule dá koupit?

Řasokoule se dají koupit všude tam, kde se specializují na akvaristiku. Najdete je tedy převážně ve zverimexech. Dají se koupit také na různých e-shopech. Nejširší nabídku řasokoulí a příslušenství k nim najdete na webu rasokoule.eu.

V čem pěstovat?

Nejvíce se řasokoulím daří v akváriích či nádobách s vodou. Dnes už existuje na trhu široká nabídka malých dóz a baněk různých tvarů vyrobených právě pro ně.

Řasokoule - Foto: Facebook
Řasokoule – Foto: Facebook

Jak o ně správně pečovat?

Aby mohla řasokoule dobře prospívat, potřebuje pro svůj život průhlednou nádobu plnou vody, která je umístěna nejlépe na místě bez přímého slunečního světla. Vodu bychom měli vyměňovat jednou týdně nebo alespoň jednou za dva týdny. Voda by také neměla být příliš tvrdá a ani příliš teplá, jinak by se řasokoule mohla kazit. Jednou za čas je také vhodné se s řasokoulí „pomazlit“. Postačí jí pomačkat pod studenou vodou, aby si nejen zachovala kulatý tvar, ale také se dostatečně pročistila. Nezapomeňte také pravidelně umývat i kamínky či jiné dekorace se kterými řasokoule v nádobě bydlí.

Zdravá řasokoule

Že se řasokouli dobře nedaří poznáme nejen dle toho, že neroste, ale také dle barvy. Pokud žloutne, dopadá na ní až příliš velké množství slunečních paprsků. Řešením je přenést ji na místo, kde tolik slunce nepálí. Pokud se řasokoule zbarví do hnědé či šedé barvy, dá se zachránit jen v případě, že je stále z části zelená. Tuto zelenou část bychom od zbytku rostlinky měli oddělit, propláchnout a vložit zpět do nádoby. V následujících dnech by se pak měla vzpamatovat. Pokud je řasokoule slizká na dotek a hnije, bohužel ji už zachránit nelze a řešením je pořídit novou.

Mít rostliny v domácnosti nebylo snad nikdy snazší. Společně s krásnými dózami a dekoracemi v podobě kamínků vykouzlí řasokoule útulný a příjemný interiér. Není divu, že jsou tedy v dnešní době tak populární a mají i svůj samostatný eshop.

Zdroje:

1)    https://rasokoule.eu/rasokoule-a-jejich-nemoci/

2)    https://www.alza.cz/pet/jak-se-starat-o-rasokoule

3)    https://www.superzoo.cz/rasokoule/

Podobné články