Sběr a využití Slézové růže

Slézová růže je překrásná rostlina. Roste v našich klimatických podmínkách velmi dobře a zároveň dorůstá do výšky přes dva metry, má-li ovšem dostatek humusu v půdě v blízkosti svých kořenů. Její pěstování není nijak složité. Opravdu stačí promísit běžnou půdu na zahradě s několika hrstmi kompostu a zasít pár semínek.

Slézová růže
Slézová růže

Rostlina roste s primárním stonkem rovně nahoru, kde se postupně obklopuje nádhernými květy v růžových, červených i sytě fialových barvách. Prospěšné jsou všechny barvy květů, ačkoli se v herbářích často uvádí, že ty tmavě fialové jsou ty nejlepší.

Pro sběr Slézové růže se nemusíme nijak zvlášť připravovat. Zkrátka počkáme, až v květnu začne kvést, což bude dělat při chladnějším létě až do podzimu. Jinak může květenství během parných letních dnů přerušit a opětovně vykvést až později. Nejčastěji však kvete v červnu.

Slézová růže
Slézová růže

Květy sbíráme i s jejich vnitřky odtrháváním od stonku. Poté stačí nádobu plnou květů pouze vysypat na sušící papír či síto a počkat, až se postupně celé zkroutí, zcela seschnou.

Když potom při drobném nachlazení, především pokud jde o kašel, chceme krku trochu odlehčit, vhodíme pár květů do čaje nebo čisté horké vody a necháme je pár minut vyluhovat. Před pitím čaje květy vyndáme, abychom je náhodou nespolkli, poněvadž by nám krk květy samotné spíše poškrábaly.

Slézová růže
Slézová růže

Podobné články v internetu: