Jak si na zahradě vypěstovat brusinky prospívající nejen močovým cestám

Jak si na zahradě vypěstovat brusinky prospívající nejen močovým cestám

Brusinky v přírodě najdeme málokde tak hojně, abychom si na nich dosyta pochutnali
Brusinky v přírodě najdeme málokde tak hojně, abychom si na nich dosyta pochutnali

Že si ze zahrady můžeme udělat domácí lékárnu, není žádná novinka.  A to je i případ pikantních brusinek.Dobře se jim daří jen v kyselých půdách. Ale prospívají i jako součást okrasného vřesoviště.

Pokud žijete v místě s půdou zásaditou, nemusíte se pěstování brusinek vzdávat. Dobře rostou i v nádobách, kam jim namícháte ten správný substrát, ve kterém jim bude fajn. Brusinky rostou ve všech nadmořských výškách, od nížin až po horské oblasti.

Antibakteriální látky, které jsou v brusinkách obsaženy, zabraňují bakteriím i virům ve schopnosti usadit se na sliznicích. Proto skvěle slouží k desinfekčním kúrám jak při nachlazení, tak i pro močový měchýř nebo žlučník. Brusinky uvítá každý žaludek, který je poškozen vředy.

Přestože se u nás začínají uplatňovat čím dál častěji, jsou pro mnoho lidí spíše jen sušenými a nesmírně proslazenými červenými bobulkami koupenými v obchodě. Jde však o zdobnou rostlinu nižšího vzrůstu, s drobnými tmavšími listy a v mnoha případech i půdopokryvnou.

Borůvky dorůstají do výšky okolo 30 centimetrů, plazivé odrůdy méně. Nepotřebují žádný výchovný řez, se svým růstem si poradí zcela samy.

 

V čem nám brusinky pomohou?

Brusinky jsou dřevinou, která je schopná zatočit s mnoha našimi neduhy. Proto jsou její extrakty přidávány i do léků a doplňků stavy. Oplývá velkým množstvím vitamínu A, E i C. Tělo může z brusinek využít také vápník, železo, hořčík a draslík. Pro léčbu se používají jak plody, tak zejména nálevy ze sušených větviček.

 

Šťáva z brusinek je vitamínovou bombou
Šťáva z brusinek je vitamínovou bombou

Ale pozor, účinky nálevů ze zelených částí rostlin jsou natolik silné, že je nutno konzultovat s lékařem, jestli se nebude nálev „tlouct“ s některými užívanými léky. Navíc se nálev může pít jen dvakrát ročně po dobu maximálně dvou měsíců.

 

Opary se budou při používání brusinek hojit rychleji a krevní cukr bude s brusinkami také pod kontrolou. Pokud ale trpíte cukrovkou, rozhodně si nekupujte brusinky sušené, jsou doslova nacpané běžným cukrem a rozhodně by vám neprospěly.

Jaké odrůdy jsou k mání?

Brusinky už se u nás natolik vžily, že původní sortiment mohl být rozšířen o další kultivary. Nejčastěji na zahradách potkáte brusinky pravé, což jsou opravdu klasické brusinky. Pak lze pěstovat i brusinky velkoplodé neboli kanadské, to je ale jiný druh rostliny – klikva velkoplodá, pocházející ze Severní Ameriky.  

Brusinky pravé oplývají velkou výhodou – poskytují během jednoho roku až dvě sklizně. A to při nenáročných požadavcích na výživu (touží jen po kyselosti půdy) a menších potřebách zalévání, než mají borůvky.

Brusinky jsou nabízeny v několika odrůdách. Koralle je středně raná brusinka s velmi dobrým výnosem. Plodí dvakrát, a pokud bydlíte do 700 metrů nad mořem, stihne i druhá vlna úrody dozrát. Ta je navíc odolná proti prvním mrazíkům. Runo Bielawskie plodí méně a není tolik chutná jako Koralle. Pěstuje se více pro účely okrasné a pro sběr zelené hmoty k přípravě nálevů.

Ani první mrazíky úrodu nepokazí
Ani první mrazíky úrodu nepokazí

Red Pearl je perfektní volbou tam, kde potřebujete v krátké době získat souvislý brusinkový koberec. Odrůda se totiž rozrůstá podzemními výhony. Ale musíte čekat mnohem menší úrodu, než u Koralle. Chutná ale stejně dobře. Ida patří k novějším odrůdám a tvoří silné asi dvaceticentimetrové keříky. Můžete ji sázet hustěji, protože neporoste tolik do stran. Má zářivě červené plody, které jsou navíc velké a chutné.

Linnea je odrůdou vhodnou zejména do hor. Všechny brusinky sice prospívají i ve vyšších nadmořských výškách, ale těm, co plodí dvakrát, ta druhá úroda již nedozraje. Linnea ale plodí jednou, plody dozrávají koncem srpna, a to je i tisícimetrové výšce akorát. Do vyšších poloh se dobře hodí i Sanna, která je středně raná a výnosná. Její plody jsou dost velké a mají výrazně rusou barvu. Také se příliš nerozrůstá do šířky, takže saďte hustěji.

Sussi je odrůdou s velmi malým vzrůstem, jen okolo patnácti centimetrů. Rychle se rozrůstá, má výrazné listy a plodí podlouhlé tmavší bobulky vynikající chuti. Ale k tomu potřebuje růst spíše v polohách nižších.

Kdy je vhodný čas k výsadbě a jak na to?

Stejně jako u všech dřevin je to jaro a podzim (výsadba je však možná i během roku).  Nejlépe uděláte, když koupíte brusinky v zahradnictvích a budou vysazené v kontejnerech. Pokud budou navíc mít na sobě plody, je to ideální stav pro vysazení.

Sadit nemusíte nijak hluboko, brusinka koření poměrně mělce. Výsadková jamka by měla mít rozměry okolo 30 centimetrů do všech stran, i do hloubky. Jámy vyplníte substrátem pro brusinky, případně zvolíte vřesovištní rašelinu. Sazeničky zasaďte o něco hlouběji, než byly v kontejneru.

Brusinky jsou krásné i v době kvetení
Brusinky jsou krásné i v době kvetení

Pokud půda u vás není zcela kyselá, udělejte výsadbovou jámu širší a dopřejte brusinkám více kyselého substrátu. Ten budete muset pravidelně doplňovat. Ale do výrazně zásaditých půd ji rozhodně nesázejte, protože ani sebevětší obložení rašelinou nezabrání průniku vápníku ke kořenům rostlin. A právě velké množství vápníku je to, co brusinky nezvládají.

Brusinky mají ještě jeden požadavek. Půda, kam je sadíte, nesmí být zaplevelená. Boj o místo s kořeny plevelů totiž nezvládají. Proto si před výsadbou dejte na odplevelení opravdu záležet a půdu proberte rycími vidlemi do hloubky a místo vedle místa.

Kam vysazovat brusinky?

V podstatě kamkoliv, kde je kyselá půda a dost sluníčka. Nemají rády přímý úpal, ale stinná stanoviště také ne. Půdopokryvné odrůdy (např. Sussi, Red Pearl) dejte všude, kde potřebujete mít půdu zarostlou něčím jiným, než trávníkem. Brusinky se dobře rozrůstají i pod dřevinami, které nejsou nijak mohutné a netvoří mnoho stínu. Porůstání svahů je pro ně snadným úkolem.

Odrůdy keříčkové umísťujte na slunné stanoviště tam, kde je budete moci i dobře obkračovat a sklízet. Na půdopokryvné odrůdy není problém stoupnout, keříčky by vám za to však nepoděkovaly.

Lidé si často pletou klikvu (na obrázku) s brusinkou
Lidé si často pletou klikvu (na obrázku) s brusinkou

Peče o brusinky je snadná

Dobrou zprávou pro všechny zahrádkáře, kteří neradi řežou a stříhají je fakt, že brusinky tento zásah v podstatě nepotřebují. Budete je jen krotit v růstu tam, kde je již nebudete chtít. A odstraníte poškozené a odumřelé výhony. O ten zbytek se brusinky postarají samy.

Občas, když bude větší sucho, přivítají zálivku dešťovou vodou. Ano, dešťovou, protože tvrdá voda obsahuje vápník. A ten jim neprospěje.

Na podzim je zasypejte novou vrstvou jemně drcené kůry, případně rašeliny, či lesní hrabanky. Jednak jim dodáte novou zásobu živin, jednak ochráníte mělké kořeny před mrazy a také před teplotními výkyvy, které jsou na jaře nepříjemné pro každou mělce kořenící rostlinu. A to je vše. Ostatní půjde samo.

Přihnojování není potřeba, dokonce je i nežádoucí. Brusinky pocházejí z oblastí, kde je málo živin a také sušší prostředí. K výživě jim tedy zcela stačí běžné zásoby v půdě a občas nová vrstva rašeliny, kůry či hrabanky.

Zmrazené vydrží i rok
Zmrazené vydrží i rok

Choroby a škůdci

Brusinky jsou poměrně odolné našim běžným škůdcům z řad hmyzu. Co se chorob týká, může keřík napadnout houbová choroba. To poznáte tak, že rostliny shodí všechny listy. Tehdy pomůže jarní úplný řez těsně nad zemí. Brusinky obrostou a houba mezitím většinou odumře. Postřik na bázi mědi je vhodný pak až při růstu nových výhonů.

Jak sklízet a skladovat?

Zásadně ručně a hlavně s ohledem na rostliny jako takové. Dáváme pozor na to, abychom je sběrem nijak nepoškodili a aby tedy i v příští sezóně mohla být úroda zase tak dobrá. Brusinky můžeme sušit, zavařovat, dělat z nich sirupy, likéry, vlastně cokoliv, co nás napadne.

Brusinky jsou všestranné a jistě si je užijeme i třeba v omáčkách. K těm nepotřebujete ani maso, v kombinaci se zeleninou jsou totiž také úžasné. V neposlední řadě brusinky ozvláštní i ryby, které budou jemnější a díky kyselosti brusinek ztratí část rybího aromatu.

Podobné články v internetu: