Terénní úpravy – modernizace staré zahrady

Terénní úpravy – modernizace staré zahrady

Tahle zahrada poskytuje prostor členěný výsadbami
Tahle zahrada poskytuje prostor členěný výsadbami

Terénní úpravy zajistily, že tato zahrada působí neobyčejně upraveně a prostorně.  Výsadba je situována především na obvodu pozemku, který člení několik zídek a dvě jezírka. Dominuje hustý, krátce střižený trávník.

Celkový pohled na zahradu. Terénní úpravy jsou velmi decentní

Zahrada na pozemku v Boskovicích u Brna se svažuje k jihu, měří zhruba desetinu hektaru, a kromě vícegeneračního domu se na něj vešel prosklený bungalov s krbem, a hlavně moderně pojaté výsadby a  drobnější zahradní prvky, včetně jezírek.

Typické jsou zde kamenné zídky a různorodé dřeviny
Typické jsou zde kamenné zídky a různorodé dřeviny

Proměna obyčejné zahrady v neobyčejnou

„Pozemek jsme koupili už v roce 1969 a pak jsme tu postavili dům. Zahrada byla obyčejná, s ovocnými stromy, chlívkem a se záhonky,“ vzpomíná majitel.

„Stromy nebyly nic moc, takže jsme je postupně pokáceli, ovšem tuhle jabloň jsme si oblíbili kvůli místu, na kterém roste, a kvůli krásnému stínu. Když jsme pozemek kupovali, bylo jí přes patnáct let. Bez ní bychom si už zahradu vůbec nedovedli představit.“

Před šesti lety se majitelé obrátili na Zahradnické centrum Marciánová, aby jim zahradu zmodernizovali a přeměnili na okrasnou zahradu k odpočinku. Nastal čas terénních úprav…

„Nejdřív nám připadalo, že se pořád jen něco staví a bagruje. Míchačka a další stroje byly stále v permanenci. Pak se ale během necelého týdne stala neuvěřitelná proměna – přivezly se rostliny, zasázely se, položil se trávník a bylo hotovo!“

Není divu,  ve finiši na zahradě pracovalo jedenáct lidí, včetně rodiny majitelů, a při dolaďování detailů se neustále jezdilo něco dokupovat.

 

Mírný svah je prokládaný rovinkami
Mírný svah je prokládaný rovinkami

Terénní úpravy: svah a tři rovinky

Zakladatel zahrad Josef Marcián je člověk s mnoha zkušenostmi i s citem pro terén: „Osazovací plán si už nedělám. Posadím se na pozemku, vyslechnu si představy majitelů a snažím se vystihnout ducha toho místa, vtisknout té zahradě nějakou ústřední ideu.

Vymyslím modelaci terénu, umístění stavebních prvků a vody na zahradě, a představím si, které druhy by pro daný pozemek byly nejvhodnější.

V téhle rodině je stavař, který by nejraději na všechno používal vodováhu a příložník, ale vysvětlili jsme mu, že zahradě mírný svah prospěje.

Nejspodnější rovinka kolem ohniště
Nejspodnější rovinka kolem ohniště

Vytvořili jsme tu jen tři rovinky – kolem domu, jezírka a ohniště. Jsou směrem do svahu ohraničené skládanými kamennými zídkami, které se stáčejí do oblouku.“

Podle pana Marciána jsou pro každou zahradu stěžejní nikoli rostliny, ale terén a stavební prvky – jezírko nebo bazén, pergola, zídky.

„Některé místo můžete osázet rostlinami za desítky tisíc. Ale když tam za stejné peníze umístíte originální plastiku, dostanete zahradu na úplně jinou úroveň.“

Definitivní osazování dřevin probíhalo vždy po dohodě s majiteli. Zahradník pouze vysvětloval a doporučoval.

„Bylo mi jasné, že jabloň u domu je nenahraditelná a nedotknutelná. Další dřeviny jsme pak společně osazovali od těch největších až po keře –  některé trvalky si majitelé sázeli podle svého.“

Jezírko má dvě úrovně dna a je vyrobené z fólie
Jezírko má dvě úrovně dna a je vyrobené z fólie

Jezírko u plotu s obdélníkovým půdorysem

Zdejší studna je vydatná, zvládá zásobovat jezírko i závlahový systém pod trávníkem (ten se spouští čtyřikrát denně po pěti minutách).

Samotné jezírko našlo své místo u bočního plotu. Je fóliové, se dvěma úrovněmi dna a s obdélníkovým půdorysem.

V rozporu se vžitými pravidly v něm roste jen několik trsů vodních rostlin v nádobách, o čištění vody se stará filtr.

Jeho vodu oživují zlatí karásci a u břehu se napájejí i koupou ptáci z okolí.

Tvůrce zahrady se nebrání žádným improvizacím: „Měl jsem představu, že voda do jezírka poteče vyhloubeným korytem. Majitelé ale přišli s nápadem na žlaby z tenkého dubového kmene, čímž se chystané terénní úpravy zjednodušily.

Trochu jsem se bál spojení dřeva a kamene, ale dopadlo to skvěle – člověk se pořád učí. Také jsme našli staré rozbité kamenné koryto a začlenili je do suťoviště nad jezírkem. Takovou autentickou věc v žádném katalogu nenajdete.“

Dřeviny odstiňují zahradu od okolí
Dřeviny odstiňují zahradu od okolí

Miniarboretum – výsadba na obvodu pozemku

Jen málo dřevin se na boskovické zahradě vyskytuje ve více exemplářích. Výjimkou je tújový stříhaný plot, ale i ten je sestavený z různobarevných kultivarů.

Poté, co proběhly terénní úpravy, začala ze vzrostlých dřevin vznikat kostra výsadby
Poté, co proběhly terénní úpravy, začala ze vzrostlých dřevin vznikat kostra výsadby

Výsadba je koncipovaná jako různorodá směsice jehličnanů a listnáčů. Najdete tu například katalpu, smrk Pančičův, zerav východní Brabant, panašovaný javor, cedr s převislými větvemi, borovici „šmidtku“, buk Rohanův a další zajímavosti.

Pod jabloní u domu se našlo místo pro výsadbu azalek, na vyvýšeném záhonu podél postranní zdi rostou nízké kultivary cypřišků a japonských javorů nebo tvarovaný jalovec.

Obzvláštní parádu v této výsadbě dělá statný keř pnoucí růže, který už vykukuje nad zeď a bohatě kvete.

„Nejkrásnější období je tu jaro,“ zasnil se nejstarší člen rodiny: „Vykvete jabloň i všechny azalky, objeví se svěží letorosty jehličnanů a také trávník se po zimě krásně zazelená.

Ale není to zadarmo, musíme trávník vertikutovat a přihnojit a taky vyvezeme spoustu loňského listí a uschlých zbytků.“

Stará pumpa, keramické pítko, atypické svítidlo - to vše jsou drobnosti dokreslující charakter zahrady
Stará pumpa, keramické pítko, atypické svítidlo – to vše jsou drobnosti dokreslující charakter zahrady

Zahradu dělají detaily

Jak zvýraznit vyvěrající vodu, která dubovými koryty stéká do jezírka? Starou litinovou pumpou – co na tom, že nefunkční?

Nejlepším kontrastem k pohybující se vodě jsou kameny. Proto nad jezírkem vznikla kamenná zídka a suťoviště osázené sukulenty a doplněné keramickými plastikami ryb.

I půvabná dívka sledující dění na zahradě ze stínu katalpy byla vypálená z keramiky.

Dům lze ozdobit muškáty a dalšími balkonovkami pod každým oknem. Dlážděná plošina kolem domu vůbec nemusí mít rovný okraj a mohou ji zkrášlit robustní dřevěné truhlíky s letničkami, bylinkami nebo s kaktusy.

Jestliže se za zahradním domkem štípe dříví a opodál se na vydlážděné plošince usadilo ohniště, chce to vodu na opláchnutí rukou. Poslouží keramické pítko na sloupku s litinovým kohoutkem.

Lícující kameny v zídce jsou drobnost podtrhující estetiku terénní úpravy
Lícující kameny v zídce jsou drobnost podtrhující estetiku terénní úpravy

Vyvýšené záhony z moravské droby

Páně Marciánovy oblíbené vyvýšené záhony nejen že poskytují neotřelý pohled na výsadby, ale na jejich širokém kamenném okraji se pohodlně sedí. Jsou z místního kamene – moravské droby.

Jednotlivé kvádry majitelé před usazením do zídek seřízli na pohledové straně, aby pěkně lícovaly.

Když ještě zmíníme dracénu v květináči, která se už dávno vzdálila výšce obvyklé u pokojové rostliny, ani zdaleka nevyčerpáme všechny vychytávky téhle zahrady.

Co je hlavní – vše má příjemné lidské měřítko a slouží majitelům k jejich spokojenosti.

I prostor na štípání dřeva může být úhledný a čistý
I prostor na štípání dřeva může být úhledný a čistý
Zahrada neoplývá květy, o to více pnoucí růže zaujme
Zahrada neoplývá květy, o to více pnoucí růže zaujme
Plošinku za domem zdobí masivní osázené dřevěné květináče
Plošinku za domem zdobí masivní osázené dřevěné květináče
Mezi terénní úpravy patřily i vyvýšené výsadby orámované cihlovou zídkou
Mezi terénní úpravy patřily i vyvýšené výsadby orámované cihlovou zídkou

Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Podobné články v internetu: