Vlastní úroda i v zimě aneb jak si vypěstovat zelené natě doma za oknem

Vlastní úroda i v zimě aneb jak si vypěstovat zelené natě doma za oknem

Bylinky a zelené natě jsou tím, čím si můžeme po celou zimu udržet přísun vitamínů, antioxidantů a také minerálů během celé zimy, v bio kvalitě a téměř zadarmo. Budeme je přidávat do pomazánek, do salátů, jako přízdobu na pečivo, posypeme jimi přílohu hlavního chodu, ochutíme jimi mnoho jídel.

Jen to bude chtít trochu naší práce, pěstební nádoby, substrát a vodu. Dále semínka bylinek, sazeničky a zeleninu, která umí pustit zelené natě i ze skrojků. Není to nic složitého, avšak výsledný efekt je přímo dokonalý!

Nať cibule je plná důležitých látek pro naši imunitu

Zelené natě z cibulovin

Cibuloviny jsou dokonalým zdrojem zelených natí. Stačí jim totiž, aby měly přístup k vodě, nepotřebují žádný substrát. Přitom pustí mnoho zelené hmoty plné vitamínu C, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek, včetně vlákniny. Když vezmeme cibuloviny ze zahrádky, bude vše navíc i v bio kvalitě. A v kupovaných cibulovinách se chemie naředí právě díky růstu natí.

Jak postupujeme? Máme dvě základní možnosti.

Cibule a česnek na vodě

Cibuli nebo palici česneku můžeme dát jen na sklenici s vodou. Sklenice musí mít takový průměr, aby do ní celá cibule nezapadla. Ve vodě pak musejí být ponořeny jen kořeny, ne samotná cibule nebo česnek.

Cibulovina časem pustí bohatou spleť kořenů a také zelené natě, které můžeme postupně sklízet, dokud se zásobárna cibule či česneku zcela nevyčerpá. Většinou jde na jedné cibulovině udělat dvě opakované sklizně (pokud byste seřízli všechny natě najednou).

Cibule a česnek v substrátu

Stejně dobře lze cibuli i česnek na nať pěstovat v květníku nebo v truhlíku a v substrátu. Klasicky je zasadíme a občas zaléváme, nesmíme přelévat. V tomto případě může být sklizeň ještě bohatší. vždy však pozor na přelití, cibuloviny lépe snášejí sucho než přemokření.

Mladá mrkev naroste i v květníku

Zelené natě z kořenové zeleniny

I kořenová zelenina se dá snadno pěstovat doma za oknem na zelené natě. A dokonce k tomu stačí jen skrojky této zeleniny, zbytek můžeme využít na běžnou spotřebu. Skrojek by měl být tlustý alespoň centimetr u menší mrkve a petržele, několik centimetrů v případě celeru.

Celery obrůstají snadno

Jak postupujeme? Skrojek dáme na talířek nebo misku s vodou a necháme ho, ať pustí jemné kořínky. I nadále můžeme pěstování ponechat jen ve vodě, nebo můžeme zakořeněné skrojky opatrně přemístit do pěstební nádoby se substrátem, kde se jim bude dařit lépe a kde pustí více zelených natí s tmavší barvou a vyšší výživovou hodnotou. Opět pozor na přemokřování v substrátu.

Zelené natě z obilovin

I obiloviny nám mají co dát ve formě zelených natí. Důkazem je zelený ječmen, který je žádaným zbožím každé jaro (a drahým zbožím). Přitom je tak snadné si jej vypěstovat doma za oknem! Dá se použít místo pažitky, nemá štiplavou chuť, takže jej dobře snesou i malé děti.

Mladý ječmen je výživný a chuťově nenáročný

Zelený ječmen se nejlépe pěstuje v substrátu, na větší ploše, ale nevyžaduje velkou hloubku substrátu. Vyhraďte mu proto lísku nebo nízký truhlík či tomu podobnou nádobu. Substrát musíte před výsevem prolít a nechat nasáknout, pak teprve sejte ječmen nebo pšenici (i jiné obiloviny). Mezi semínky nechte mírné rozestupy, aby ta naklíčená nenazvedala nejbližší sousedy, a tím je nenechala zaschnout.

Jakmile máte vyseto, zasypte malou vrstvičkou substrátu, přimáčkněte a navlhčete střičkou. Později vlhčete jen střičkou, abyste se vyhnuli přemokření, které by vyvolalo plísně v porostu. Obiloviny zvládnou dvě plnohodnotné sklizně mladých natí, brát je můžete samozřejmě i postupně.

Podobné články v internetu: