Bylinky a zelenina na okrasné zahradě

Okrasná zahrada by měla poskytovat relaxaci v hezkém prostředí.  Ale proč si na ni nevysadit i bylinky a trochu zeleniny – jen tak pro radost? Konečně – bylinky, stejně jako dekorativní zelenina, mohou posloužit i jako okrasný prvek zahrady. 

Zatímco babičky si bylinky pěstovaly na zahradě pod okny, dnešní hospodyňky dávají přednost květináčům za oknem, aby bylo stále něco čerstvého do polévek nebo na pesto.

Je to mimochodem zaručený způsob, jak na rostliny v bytě zavléct mšice a svilušky – teď už to prý z předpěstovaných supermarketových bylinek až tak moc nehrozí. Bylinky si ale můžete vypěstovat přímo na zahradě, aniž by vaše zelená oáza klidu získala vzhled velkozelinářství.

Zeleninová zahrada - Foto: Depositphotos
Zeleninová zahrada – Foto: Depositphotos

Zdobit může šnytlík i kopr

Vzpomínáte na film Slavnosti sněženek? Akademický malíř se tam rozněžňoval nad kvítkem bramboru – a oprávněně. Ostatně kdysi se pěstoval jako okrasná exotická rostlina. Při bližším pohledu však zjistíte, že krásné a zajímavé jsou i obyčejné kuchyňské bylinky, včetně šnytlíku – od bujně zelené máty, vznosného šalvěje, přes bazalku a tymián až po kopr, mají něco do sebe bez ohledu na chuť, vůni a užitek. Stejně zajímavé a dekorativní jsou i léčivky, jako třeba divizna, třapatka, ostropestřec, pupalka, či mydlice.

Všechny tyto zajímavé bylinky můžete při troše citu a znalostí směle začlenit do běžných okrasných výsadeb.

Do stínu lze nasázet kromě čechrav i koberec česneku medvědího. Mátu rostoucí kolem stromů nebo na skalce využijete jak v kuchyni, tak i k přípravě osvěžujícího čaje na trávení.

Bylinky okraj záhonu: dobromysl a mateřídouška

Polštáře mateřídoušky či dobromysli mohou ozdobit okraje záhonů nebo skalku hustými polštáři se záplavou drobných a voňavých kvítků. Navíc už byly vyšlechtěny i kultivary se žlutými nebo červenými lístky, které můžeme s těmi zelenými zkombinovat podle fantazie. A taková pažitka, když ji necháte vykvést? Krásné fialové střapečky si nezadají s trávničkami a koulenkami.

Zelenina – sázejte nápaditě

Ani zelenina nemusí vypadat špatně. Stačí vysázet salát, kedlubny nebo mrkev trochu nápaditěji než do řádků, a záhon třeba mulčovat slámou (ale něco za něco: v tomhle mulči se rádi množí slimáci). Hrášek vysetý do rabátka kolem stromu zakryje jeho kmen a poskytne zdravé mlsání.

Neobvyklá zelenina – brutnák, kopr, endivie

A proč se omezovat na obvyklé druhy zeleniny? Brutnák je plný modrých kvítků, mangold může mít atraktivně červené nebo žluté řapíky, na kudrnatou endivii je také hezký pohled. Kopr nebo fenykl mohou vlát třeba nad výsadbou z afrikánů nebo mezi kopretinami a zvonky. Copak nejsou dost hezké?

Inspirace permakulturou

Myšlenka permakulturních zahrad je příliš košatá, než abychom ji tady zvládli kompletně představit. Jednotlivé nápady se ale hodí. Například pěstování bylinek a zeleniny na vyvýšených záhonech uspořádaných do mozaiky řádků nebo do kruhu přerušeného přístupovou cestičkou (tvar klíčové dírky).

Velmi důležité je střídání druhů, aby si půda odpočinula a na záhonku se nezabydleli škůdci. Zajímavá myšlenka je společné pěstování raných a pozdních druhů pospolu. Ředkvičky se již sklízejí a mezi nimi vyrůstá mrkev nebo zelí.

 

Naše rada

Místo pesticidů – česnek a afrikány

Zeleninu před některými škůdci ochrání místo pesticidů česnek nebo afrikány. Proti slimákům se však nemusíte bát použít ani vhodné granule – na těch moderních není nic nebezpečného či protipřírodního. Užitečné je vhodnými podmínkami přilákat do zahrady zpěvné ptactvo a dravé brouky.

Permakulturní návody využijí zejména lidé, kteří mají hlubší vztah k přírodě a rádi zahradě věnují čas i trochu práce.

Ozdobné léčivky

Mnohé léčivé rostliny krásně kvetou. Pochopitelně takový náprstník nebude nikdo rozumný používat k samoléčení, ale pořád ještě zbývá dost léčivých pěstovaných i planých druhů, které zahradu ozdobí.

Z těch pěstovaných jmenujme například třapatku nachovou, posilující imunitu při nachlazení. Na nachlazení se hodí i květ slézu maurského, který se stejně jako třapatka běžně pěstuje coby rostlina okrasná. Sléz je spíše solitér, třapatkám to sluší v rozsáhlejší výsadbě nebo ve směsi.

Měsíček lékařský má své léčivé vlastnosti přímo v názvu. Vyrobíte z něj mast, olej i čaj, navíc jsou jeho květy vhodné do salátů nebo do rýže místo kurkumy. Záhon měsíčků lze ponechat osudu a spolehnout se na samovýsev.

Plané léčivky

Nepřehlédnutelné plané léčivky k solitérnímu pěstování jsou divizna velkokvětá a kostival lékařský. Divizna vyžaduje slunné místo. Její květy vám pomohou proti kašli. Je dvouletá, takže můžeme zabránit jejímu nežádoucímu šíření vyrýpáváním semenáčků během prvního roku. Kostival je třeba pěstovat na zkypřeném záhonu, protože k léčení se používá jeho kořen. Tinktura z něj dokáže zázraky s bolavými klouby.

Léčivky na rozkvetlém trávníku

Moderní a k přírodě šetrné je pěstování léčivek na rozkvetlém trávníku. Vysejeme travní směs s bylinkami a necháme růst do přirozené výšky. Pak už můžeme sbírat řebříček obecný, řepík lékařský nebo jitrocel kopinatý jako na louce, a když trávu posekáme srpem, získáme bezvadné seno pro morčata. Není to lepší, než zelená hmota vypadávající ze sekačky?

Tak hodně zdraví!

 

Text: Radka Borovičková

 

 

Podobné články

Napsat komentář