Kvetoucí balkón

Kvetoucí balkón - Foto: Depositphotos
Kvetoucí balkón – Foto: Depositphotos

Ať je velký nebo malý, na sever či na jih, z každého lze udělat květinový ráj. Důležité je vědět, co které rostlince prospívá, a jaké druhy lze sesadit do jedné nádoby.

Nejprve si promyslete, v jakém stylu chcete balkón uspřádat a kolik budete mít na udržování svého barevného ráje času. Dáváte přednost barevnosti jednoletek a la selská zahrada nebo toužíte relaxovat mezi rostlinami ze Středomoří a aromatickými bylinkami? Kolik místa máte k dispozici? Rozvrhněte si ho tak, aby se na balkon vešly nejen truhlíky a květináče, ale i židle či malý stolek.

Výběr vhodných květin – podle světových stran

Balkónové rostliny vybírejte a nakupujte podle konkrétního stanoviště – tedy podle světové strany, která souvisí s množstvím světla a tepla, které na balkon či terasu dopadá. Budou vaše květiny růst na plném slunci, v polostínu nebo úplném stínu? První osázení balkonu berte tak, že je spíše na zkoušku, abyste zjistili, kde a které rostlině se u vás daří nejlépe.

Sortiment: trvalky nebo jednoletky?

Sortiment rostlin do truhlíků a květináčů sestává z cibulových a hlíznatých rostlin, jednoletých a dvouletých letniček, rostlin kvetoucích na podzim a v zimě, popínavých a převislých rostlin, víceletých trvalek stálezelených a květináčových dřevin, bylinek a balkonové zeleniny. Díky tomuto výběru můžete dát svému balkonu každý rok zcela jinou tvář, nebo si založit osázení z trvalek odolných vůči zimě, dřevin a stálezelených rostlin.

Květiny pro slunné stanoviště

Pro slunné stanoviště obrácené na jih či jihozápad jsou typické teplotní extrémy a často i vítr. Zemina v nádobách tak rychleji vysychá. Odpařování vlhkosti z povrchu zeminy zabráníte, když rostliny zabezpečíte mulčovací kůrou, kameny nebo štěrkem. Na slunných místech se skvěle vyjímá většina jednoletek, které kvetou jen jedno léto.

Barevnou klasikou jsou petúnie, muškáty, gazánie, dvojzubec nebo sporýše, které nejbohatěji nasazují na květ, když mají slunce od rána do večera.

Vhodná je i vějířovka či zlatožlutý dvouzubec. Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii a kopretinám a lobelkám.

Na východ nebo jihovýchod obrácený balkon jsou vhodné rostliny, kterým se daří v polostínu. Jsou to například hlíznaté begonie, lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.

Květiny do stínu

Ani balkóny obrácené na sever, nebo ty, které stíní sousední domy, nemusí být nebarevné. Rostliny do stínu sice nenabízejí velkou šíři výběru, obvykle ani nekvetou tak bohatě jako ty slunomilné, ale existují výjimky.

Patří k nim netýkavky, balzamínky, sultánky a fuchsie. Na stinné scéně se vyjímají také rostliny s ozdobnými, různobarevnými nebo zajímavě tvarovanými listy jakou jsou kapradiny, dlužichy, zimostráz, pochvatec a různé odrůdy bohyšek.

Pestrobarevné truhlíky

Pokud se rozhodnete osázet truhlíky, květináře či etažéry několika druhy balkónovek, volte kombinaci rostlin, které mají přibližně stejné nároky na umístění a zálivku. Nádoby lze osázet buď pestrobarevně, nebo v jednom barevném tónu. Zajímavě působí, když květináč osázíte mixem z větších a drobnějších květů. Ke kvetoucím rostlinám lze pro oživení přidat i ty, které jsou okrasné listem. Kombinace rostlin budou působivější, když použijete nejen různobarevné, ale i tvarově rozdílné rostliny: pevně vzpřímené, nízké polštáře, splývající kaskády nebo vzhůru mířící popínavky.

Zelená stěna: proti větru a zvědavým očím

Pokud potřebujete vytvořit na balkoně zelenou stěnu, vyberte si některou popínavých rostlin, které kromě jiného mohou pokrýt zdi atraktivními květy a krásným listím. Zatímco samopnoucí rostliny, k nimž např. patří břečťan, nepotřebují žádnou oporu, rostliny s plazivým nebo ovíjivým růstem potřebují vedení (tyče, provazy). Terasu či balkón tak lze zkrášlit např. plaménky či voňavými hrachory (pnoucí typ) nebo okrasnými fazolemi či lichořeřišnicí (ovíjivý typ).

 

NAŠE RADA

Tipy pro nákup

Velikost sazenic

Vybírejte jen zdravé a silné rostliny. Vyplatí se investovat do větších rostlin, který rychleji bohatě kvetou i rostou.

Při výběru truhlíku nebo nádoby myslete na to, že musí být dostatečně hluboký pro kořenový systém rostlin. Každá nádoba by měla mít odtokové otvory, aby mohla voda odtékat do podmisky.

Velikost truhlíků

Pokud sázíte do truhlíků, pak volte truhlíky 15 cm široké, 15 cm vysoké a 40, 60 nebo 80 cm dlouhé. Vyplatí se investovat do truhlíků s knoty nebo s jiným principem zajišťujícím substrátu i během letních veder mírnou vlhkost. Existují i nádoby a truhlíky se samozavlažovacím systémem, který péči o rostliny usnadňuje. Odpadá tak každodenní zálivka.

Substrát

Zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin jsou obohacené o hnojiva a základní živiny. Pro přilepšení můžete do substrátu ještě přimíchat granulované, pomalu rozpustné hnojivo, které bude během letní sezóny rostliny postupně přiživovat.

Bezpečné umístění truhlíků

Na trhu existují nastavitelné držáky na truhlíky, které mají pojistku proti převržení. Držáky pravidelně kontrolujte. Ve větších výškách raději zavěste truhlíky a květináče zevnitř. Závěsné květináče zajistěte proti pádu zavěšením na silné skobě nebo hmoždince a stabilním řetězu. Stacionární květináče zabudujte i s podmiskami do drátěných podstavců.

 

Text: Radka Borovičková

 

Podobné články v internetu: