Borůvky patří mezi oblíbené drobné ovoce. Nechce-li se nám pro ně do lesa, lze je vypěstovat přímo v pohodlí domova. Kanadské borůvky jsou dobrou alternativou k těm lesním, které přesadit na zahradu nelze. Jejich barva je sytě modrá a chuť výborná. Pojďme se tedy podívat jak můžeme úrodu kanadských borůvek sklízet na zahrádce nebo na balkóně.
Výběr vhodného stanoviště
Vysazovat kanadské borůvky můžeme po celý rok. Nejlépe se však uchytí, vysadíme-li je na podzim. Je třeba mít na paměti že borůvky nejlépe prospívají v kyselé půdě a substrát tomu uzpůsobit. Borůvky vysazujeme do polostínu nebo na slunce. Ideální je místo, kde se drží vlhkost. Je-li místo příliš zastíněné, chuť borůvek se tomu přizpůsobí a nejsou tak sladké. Slunce zkrátka potřebují.
Výběr sazenic
Kanadských borůvek existuje po celém světě více než 400 kultivarů. Nabídka našich zahradnictví je široká, a tak může být člověk na pochybách, kterou odrůdu si vlastně vybrat. V Česku jich existuje téměř 60. Záleží v jaké nadmořské výšce se zahrada vyskytuje, zda chceme odrůdu bohatě plodící nebo mrazuvzdornou. V nižších polohách bude dobře prospívat například odrůda Hannah´s Choice nebo Denis Blue. Tyto odrůdy se každý rok obsypou bohatou záplavou plodů. Vyšší poloha zahrady si vyžádá mrazuvzdorné odrůdy. Například Blue Crop nebo Concord. Dále můžeme vybírat z kultivarů raných, středně raných nebo pozdních. V úvahu také můžeme brát samotnou velikost keříku a jeho dekorační vlastnosti. Některé malé kultivary lze pěstovat i v nádobách na balkóně.
Jak připravit místo pro pěstování kanadských borůvek
Borůvky budou prosperovat v lehce kyselé, propustné půdě. Zemina, který se nachází na zahradě borůvkám často nevyhovuje, a proto je nutné přistoupit k vybudování jámy, která se naplní vhodným substrátem a nakonec se borůvky zamulčují kůrou z jehličnatých stromů. Šířka jámy pro jednu sazenici středního vzrůstu by měla být asi 80 cm. Hloubka by se měla pohybovat kolem 40 cm. Hlubší není potřeba, protože borůvky koření mělce. Je-li však půda příliš vápenatá, tak by měla být jáma poněkud hlubší. Na dno jámy nasypeme vrstvu hrubého štěrku, aby dobře odtékala voda. Jámu poté vyplníme speciálním substrátem pro kyselomilné rostliny. Lze také použít směs písku a rašeliny. Sazenice borůvek vytáhneme z květináčů a lehce promneme kořínky, aby se rozprostřely. Borůvky s kořenovým balem usadíme do jámy a přidáme kolem nich další substrát.
Péče a výživa
Borůvkový keřík má životnost zhruba 20 let. Důležité je dbát na správný řez. Stříhají se až starší rostliny, přibližně 4 a více leté. Že je třeba borůvky zastřihnout poznáme podle našedlých výhonů, které nenesou plody. Celkově se doporučuje borůvky zastřihávat také proto, aby dovnitř keříku mohlo slunce. Dále je nutné vystříhat všechny větve, které leží na zemi. Keřík by od nich mohl začít zahnívat. Stejně důležitá je zálivka. Borůvky zaléváme v suchém počasí ideálně dešťovou vodou dvakrát týdně. Pravidelná zálivka pozitivně ovlivňuje velikost a chuť plodů. Na jaře je dobré růst borůvek nastartovat dávkou hnojiva. Existují speciální granulovaná hnojiva na kanadské borůvky nebo okyselovače, které udrží nízké pH půdy. V zimním období, je-li půda dostatečně zamulčovaná, není třeba přistupovat k další ochraně sazenic.
Choroby a škůdci
Borůvky jsou odolné a nejsou náchylné k nemocem nebo napadení škůdci. Občas můžeme na borůvkách najít mšice. Pokud roste borůvka v příliš vápenaté půdě, mohou její lístky žloutnout. Na příliš osluněném stanovišti také hrozí úpal sluncem. K méně častým chorobám patří houba, která způsobuje skvrnitost listů borůvek. Poradí si s ní fungicidní přípravky. Proti nenechavým špačkům se doporučuje borůvky překrýt speciální tkaninou.