Jak si udělat žížalí kompostér?

Žížalí kompostér.
Žížalí kompostér.

Přejete si pro své pokojové a zahradní rostliny vytvořit to nejkvalitnější přírodní hnojivo? Vyrobte si během pár minut vermikompostér, tedy žížalí kompostér – zužitkujete zbytky z kuchyně, a navíc si vyrobíte bombu plnou živin pro všechny vaše rostliny. Jak na žížalí kompostér, který budete mít vyrobený za pár kaček i za pár chvil?

 

Proč si vyrobit žížalí kompostér

Je vám líto potravin, které zbytečně vyhazujete? V tom případě vězte, že existuje příjemný postup, jak jej proměnit v to nejkvalitnější hnojivo pro vaše rostliny. Žížaly dokáží během pár týdnů proměnit zbytky z domácnosti v hodnotný produkt, takzvaný „žížalí čaj“, který budou vaše rostliny milovat. Udělejte si domácí vermikompostér, který můžete umístit do sklepa nebo garáže, a radujte se z toho, co dokáže příroda. Proč vyhazovat, když můžete zbytky dále využívat..

I takto může vypadat váš žížalí kompostér.
I takto může vypadat váš žížalí kompostér.

 

Žížalí kompostér – výroba

Pokud si nechcete pořizovat drahé vermikompostéry přímo od dodavatelů tohoto zboží, vyrobte si jej za pár minut doma sami. Nejlépe tak zjistíte, zda vám tato forma kompostování vyhovuje. Nyní si předvedeme jednoduchý návod na váš první kompostér, který bude mít dvě komory. Věřte, že až se vám kompostování zalíbí, vyrobíte si záhy tříkomorový kompostér.

 

Budete potřebovat:

  • dva stejně velké kyblíky (od barvy, od potravin, úložné boxy apod.) s víky
  • síť proti hmyzu
  • drobné kamínky nebo písek
  • vrtačka nebo šroubovák s kladivem pro tvorbu děr
Žížalí kompostér můžete vyrobit z kyblíků nebo úložných boxů.
Žížalí kompostér můžete vyrobit z kyblíků nebo úložných boxů.

Postup:

1. Horní kyblík bude ten, ve kterém budou umístěny žížaly. Do jeho víka udělejte několik větších děr – například pomocí vrtačky, šroubováku a kladiva – záleží na tom, jak chcete, aby kyblíky vypadaly. Následně na víko ze spodní strany připevněte pomocí lepidla na umělou hmotu síť proti hmyzu. Tato síť vám zaručí, že i když bude kompost pracovat, nebudou se vám do něj dostávat nežádoucí mouchy a mušky.

Do víka horního kyblíku udělejte díry.
Do víka horního kyblíku udělejte díry.

2. Do dna horního kyblíku udělejte několik malých děr, které umožní vykapávání „žížalího čaje“ – tekutiny, kterou budete následně používat pro hnojení rostlin. Na dno kyblíku opět umístěte po celé jeho ploše síť proti hmyzu. V tomto případě ochrání žížaly před pádem do kyblíku s „žížalím čajem“.

3. Dno horního kyblíku vysypejte drobnými kamínky nebo pískem, aby byla uchycena síťka.

4. Vložte horní kyblík do spodního – pokud nevznikne žádný prostor pro „žížalí čaj“, budete potřebovat vytvořit více prostoru pro spodní kyblík. Odřežte tedy uprostřed velkou část víka spodního kyblíku, a kyblíky na sebe opět postavte.

 

Jak začít kompostovat

Na dno vašeho nového kompostéru natrhejte kousky papíru, roliček od toaletního papíru, přeložek na vajíčka, kartonu nebo tvrdého papíru. Zkuste materiál natrhat na co nejmenší kousky. Následně veškerý materiál navlhčete. Přihoďte klidně hrst hlíny nebo rašeliny, navlhčených pilin nebo kokosového vlákna.

Jedna z vrstev bude tvořena papírem.
Jedna z vrstev bude tvořena papírem.

Jako další krok je třeba přidat žížaly, které se vám postarají o přírodní zázrak. Můžete si klidně najít svoje, máte-li zahradu nebo místo, kam se chcete vydat s lopatou. Ale žížalí násada se dá koupit i přes e-shopy nebo od lidí, kteří se vermikompostováním zabývají. Většinou tak dostanete speciální žížaly – žravý druh, který se rychle množí. Zkuste, co vám bude lépe vyhovovat.

Pak již nahoru můžete začít dávat zbytky jídla. Žížaly přitom nesmíte překrmovat – když nestačí odpad zpracovat, zbytky plesniví a páchnou. Bohatě stačí žížaly krmit jednou týdně. Nachystejte si lopatku a nové krmení vždy položte pod svrchní vrstvu.

 

Co žížalám dávat a co naopak ne

Do žížalího kompostéru přidávejte:

  • vyluhované čaje včetně papírových pytlíků
  • kávovou sedlinu
  • zbytky zeleniny a ovoce – kromě cibule, česneku, zázvoru a chilli
  • natrhané roličky od toaletního papíru
  • natrhaný papír nebo lepenku
  • natrhané přeložky od vajíček

 

Co nikdy do žížalího kompostu nedávejte:

  • zbytky masa, kosti a kůže
  • oleje, másla, tuky
  • plevel z rostlin
  • plesnivé potraviny
  • cibuli a česnek
  • mléčné výrobky

 

Jaký je výsledek?

Pokud se o žížaly správně staráte, již po třech měsících můžete použít první hnojivo pro své pokojové rostliny. Takzvaný „žížalí čaj“ je vitaminovou bombou pro všechny rostliny. Pokojové rostliny vám porostou jako divé, a papriky a rajčata vám svými rychlými přírůstky doslova poděkují za to, jak se o ně staráte.

"Žížalí čaj" je cenné hnojivo.
„Žížalí čaj“ je cenné hnojivo.

 

Gratulujeme! Právě jste udělali něco pro své rostliny, ale i pro životní prostředí. Snížili jste produkci svého odpadu a recyklujete. Můžete na sebe být patřičně hrdí!

Podívejte se i na další tipy, jak si něco vyrobit. Vytvořte si vlastnoručně dělané betonové květináče – třeba z formiček z dětského pískoviště, nebo ze starého hadru. Výsledek vás překvapí!

1 komentář u „Jak si udělat žížalí kompostér?“

Komentáře nejsou povoleny.

Podobné články v internetu: