Česneková tráva – okrasa i pochutina

česneková tráva

Netradiční bujná a trsnatá rostlina s aromatem a účinky česneku, které ale není ze strávníka po konzumaci cítit. To je velmi stručný popis u nás stále oblíbenější trvalky původem z jižní Afriky. Lidově jí říkáme česneková tráva, oficiální název je tulbagie fialová. Jedlé jsou jak listy, tak květy. Sklízí se jako pažitka a dá se zamrazit i usušit. Její pěstování je přitom extrémně snadné.

Česneková tráva se představuje

Tulbagie fialová neboli česneková tráva je okrasnou i užitkovou rostlinou dorůstající až do výšky okolo 40 cm. Tvoří trsy a množí se semeny nebo odnožující cibulkou. Ve své domovině se vyskytuje i jako plevel – ale u nás se dají koupit rostliny mírně upravené šlechtěním, aby dorůstaly větší velikosti a nabídly mohutnější listy. O ně jde při pěstování především.

Česneková tráva je trvalka, ale chybí jí mrazuvzdornost. Proto pokud ji chcete pěstovat venku, je vhodné ji zasadit do květníku a ten vsadit do záhonu. Na zimu pak květník s rostlinkou přemístíte na nezamrzající místo – přitom ale chladnější a hlavně světlé. Co tato rostlina opravdu nesnese, je kombinace tepla a šera. Před zimováním není nutné ji významně seřezávat.

Co je na česnekové trávě zajímavého a proč ji pěstovat?

Tak jako my používáme česnek, je v zemích na jihu Afriky (zejména JAR a Zimbabwe) používána česneková tráva. Zatímco z česneku konzumujeme cibulovou část, tedy stroužky, u česnekové trávy se sklízejí listy a často i květy.

česneková tráva venku
V teplejších krajích roste česneková tráva i jako ozdobná trvalka

Na rozdíl od našeho česneku zde není problém s nevonícím dechem (a odpařujícím se potem) po té, co si člověk dá původně voňavou porci pomazánky, topinky nebo opečené plátky česneku jako součást zeleninového salátu. Po česnekové trávě žádné obtížné (a dnes i společensky netolerované) aroma prostě nehrozí.

Přesto má česneková tráva podobné přínosy pro zdraví jako český česnek. Umí zatočit s viry, bakteriemi, pomáhá při stavech nachlazení a chřipky. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, udržuje přirozeně správné prostředí ve střevech, je silným antioxidantem a skvělou prevencí například arteriosklerózy.

Jak se dá česneková tráva použít?

Nejlépe samozřejmě syrová, v podstatě stejným způsobem jako pažitka. Listy česnekové trávy jsou dlouhé a ploché, snadno se trhají i krájejí, mají jemnou strukturu. Sice jsme rostlince dali jméno tráva, ale tuhost běžných travin od ní rozhodně nečekejte.

Dobře se dá mrazit, stejně jako pažitka. A pokud byste měli chuť na česnekové odvary z trávy, třeba coby čaj při nachlazení, směle se můžete pustit i do sušení – v tomto případě celých listů. Česneková tráva ochutí i vařený pokrm, ji samotnou lze také převařit. Využijete ji v jídlech, jako jsou polévky, těstoviny, masa, luštěninové kaše, slané koláče a saláty z vařených surovin.

listy česnekové trávy
Listy česnekové trávy

Nejlépe však chutná čerstvě utržená a nakrájená. Proto je skvělé, že ji můžeme pěstovat celoročně a stále ji mít k dispozici v čerstvém stavu – v létě venku na balkoně, v zimě v interiéru, třeba na chodbě, verandě apod.

Tulbagie fialová kvete po druhém roce života. Květy můžete buď včas vyřezat, aby nesnižovaly bujnost zelených listů, nebo je nechat nakvést a také je konzumovat. Jsou jedlé, chuťově velmi zajímavé, a mohou posloužit jako originální dekorace vašich pokrmů.

Jsou nějaká specifika v pěstování česnekové trávy?

To hlavní už jsem zmínila: česneková tráva není mrazuvzdorná, a přes zimu potřebuje chladnější, ale světlé místo. Vysadit bychom ji měli do neutrálního, ale humózního a propustného substrátu – dobře bude prospívat v klasické zemině pro pokojové rostliny. Substrát je nutno udržovat stále vlhký. Přihnojování netřeba, jen výjimečně rostlině dopřejte trošku univerzální směsi pro zelené rostliny.

Česneková tráva hezky kvete
Česneková tráva hezky kvete

Pokud si ji pořídíte ve formě semen, obrňte se trpělivostí – klíčí velmi dlouho, až dva měsíce. Ale díky tomu, že se rozmnožuje i cibulkami, můžete si prostě z hlavního trsu u sousedů odpíchnout krajní trsek. Na předpěstované sazeničky snadno narazíte i v zahradnictvích.

Rostlinka vydrží několik let, je nutno počítat s odnožováním cibulek. Díky nim lze „omladit“ pěstovanou kulturu, nebo zásobovat své známé delikatesními pokojovkami. Sadit byste měli česnekovou trávu do prostorných květníků tak, aby se cibulky měly alespoň první roky kam odnožovat.

Podobné články v internetu: