Česnekový postřik zastaví nebezpečné mšice na vašich rostlinách

Mšice patří mezi nejničivější škůdce rostlin. Jejich invaze může proběhnout tak rychle, že máte málo času zasáhnout dříve, než způsobí vašim pokojovým a zahradním rostlinám vážné škody. Oslabení rostlin vyvolané mšicemi zvyšuje riziko houbových chorob, které mohou rostliny zahubit. Klasické chemické postřiky řeší problém, ale vy můžete použít i přírodní a bezpečný česnekový postřik, který si snadno připravíte doma. Vůně česneku dokáže spolehlivě odradit mšice od vašich rostlinách.

Mšice na listu třešně - Foto: Depositphotos
Mšice na listu třešně – Foto: Depositphotos

Využití česneku pro ochranu rostlin

Česnek je dávnou součástí tradiční medicíny, která ocenila jeho silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Byl dokonce považován za univerzální lék, nazývaný rostlinným penicilinem. Vývoj moderní medicíny česnek na čas odsunul do pozadí, přesto si udržel pevné místo v kuchyni i lidové medicíně. Zejména na podzim a v zimě sáhneme po česneku rádi , abychom posílili imunitu a zabránili nachlazení a chřipce. Česnek však není užitečný jen pro naše zdraví. Jen málo lidí ví, že česnek účinkuje stejně dobře i na rostliny. Umí tak posílit jejich odolnost proti škůdcům a chorobám. Mírná vůně česneku dokáže odradit mšice či jiné škůdce od napadení rostlin. Česnek lze také jednoduše aplikovat jako hnojivo, které rostlinám poskytne důležité živiny a pomůže jim lépe růst.

Jednoduchý česnekový roztok pro ochranu rostlin

Příprava česnekového postřiku je opravdu nenáročná a zvládnou ji i začínající zahrádkáři. Jediné dva potřebné suroviny jsou čerstvý česnek a voda. Stačí pět až deset stroužků nadrceného česneku na litr vody. Oloupaný česnek jednoduše nakrájíme nahrubo nebo rozmačkáme vidličkou a vložíme do nádoby, čisté lahve nebo džbánu. Zalijeme vodou a necháme několik hodin louhovat při pokojové teplotě. Občas promícháme.

Před samotnou aplikací je nutné nadrcený česnek protrhnout sítkem nebo plátýnkem, aby se do postřiku nedostaly hrubší kousky. Roztok zředíme přibližně stejným množstvím čisté vody, aby nebyl příliš silný. Platí, že čím koncentrovanější roztok, tím účinnější, ale na začátek je lepší zvolit ředěnější variantu.

Hotový česnekový postřik rozprašujeme pomocí zahradního rozprašovače nebo atomizéru přímo na listy a stonky napadených rostlin. Aplikace je nejúčinnější po večerní rosa, ale postřik provedeme prakticky kdykoliv. Opakovaná aplikace po několika dnech či týdnech je pro dlouhodobou ochranu klíčová. Česnekový postřik je bezpečný i pro citlivé a aromatické rostliny a jeho příprava není složitá – stačí čerstvé stroužky česneku a voda. 

Správný čas pro česnekový postřik

Použití česnekového postřiku je snadné. Připravte si roztok česneku, nalijte ho do rozprašovače a postříkejte rostliny napadené škůdci. Je důležité používat postřik pravidelně, nejlépe denně, dokud mšice pod vlivem silné česnekové vůně rostlinu neopustí. Opakované postřiky postupně zvýší repelentní účinek česneku a ochrání rostlinu před novými vlnami mšic. Postřik se doporučuje provádět brzy ráno nebo večer. Čerstvě postříkané listy rostliny budou vystaveny slunečnímu záření, které může způsobit odpaření postřiku. Proto zvolte buď ráno, nebo večer. Tento harmonogram postřiku je nejvhodnější pro citlivé rostliny a ohniska, která vyžadují postupnou a účinnou ochranu. Pro preventivní péči lze rostliny postřikovat jednou týdně, obvykle večer. Vždy berte v úvahu vlastnosti každé rostliny.

Prevence a rozšířené využití česnekového postřiku

Česnekový postřik můžete úspěšně použít nejen k léčbě, ale i prevenci napadení mšicemi a dalšími škůdci. Pro ochranu zdravých rostlin postačí méně častá aplikace, například jednou týdně. Česnek tak bude plísnit potenciální škůdce ještě dřív, než se na rostliny dostanou. Tento přírodní postřik může být účinný i proti sviluškám, molicím či jiným odolným škůdcům, kteří jsou imunní vůči běžným chemickým přípravkům. Česnekový postřik je ekologickou volbou. Neobsahuje syntetické chemikálie a jeho použití nepoškozuje půdu ani podzemní vodu. Jemná vůně česneku je obecně šetrná k citlivým rostlinám. Pokud je postřik ředěný, nemusíte se obávat o jeho bezpečnost pro vás ani domácí mazlíčky. Základem je aplikace česnekového roztoku včas, ať už jako prevenci nebo reakci na skutečné napadení. Silná přírodní síla česneku zafunguje na vašich rostlinách stejně účinně jako na lidském organismu.

Napsat komentář

Podobné články v internetu: