Pěstovat zeleninu je nesmírně zdravé, praktické a finančně výhodné. Domácí čerstvá zelenina obsahuje mnohem více živin a vitamínů než plodiny koupené v obchodě. Stačí jen malý zahrádkový prostor nebo balkón a začít pěstovat ty nejjednodušší druhy zeleniny, jako jsou ředkvičky, papriky, mrkev nebo okurky. Spousta lidí se domnívá, že pěstování zeleniny není pro ně, ale ve skutečnosti existují druhy zeleniny, které vyžadují minimum údržby a zároveň dají bohatou a chutnou úrodu.
Zelenina vhodná pro začátečníky
Ředkvičky
Ředkvičky patří mezi nejsnadnější druhy zeleniny pro pěstování v domácích podmínkách. Jsou nenáročné na péči, odolné vůči škůdcům a chorobám a sklidíte bohatou úrodu už pár týdnů po výsevu. Ředkvičky můžete pěstovat jak v zahradní půdě, tak v květináčích na balkóně. Stačí jim jen hloubka zhruba 15 cm, slunné stanoviště a pravidelná zálivka. Pro výsev je ideální jarní období, od poloviny března do konce dubna. Ředkvičky rychle vyklíčí a v prvních týdnech po vyklíčení vyžadují pravidelnou zálivku, abyste zajistili jejich rychlý růst a tvorbu kořenů.
Mrkev
Mrkev patří mezi nejsnadněji pěstované druhy zeleniny pro milovníky zahrádky. Její pěstování je nenáročné a sklízíte z ní sladkou a chutnou úrodu. Pro výsev mrkve je ideální jaro, od března do dubna. Stačí jen zasít čerstvých semínek do hloubky asi 2 cm a pravidelně je zalévat. Mrkev má krátkou dobu klíčení, obvykle 3 až 4 týdny. Poté je již nutné porosty prořezávat, aby měla mrkev dostatek prostoru pro růst. Později v záhonu vyhloubíte široké brázdy a mrkve přesadíte. Zálivku v létě omezte až na jednou týdně, mrkev ocení i občasné přihnojování. Sklidit ji můžete na podzim nebo časně v zimě.
Špenát
Špenát patří mezi zeleninu, která není náročná na pěstování a lze ji tedy doporučit i začínajícím pěstitelům. Vyžaduje jen minimum péče a poskytne vám rychlou odměnu v podobě chutných mladých listů. Pro výsev špenátu je ideální čas začátkem jara, od března do dubna. Semena špenátu obvykle vyklíčí do 1 až 2 týdnů. Jak porosty zesilují, postupně je prořezávejte a nechte jen 3 až 5 nejsilnějších rostlin na ploše 30 x 30 cm. Špenát potřebuje dostatek vlhkosti, a to zejména při tvorbě listů. Proto jej pravidelně zalévejte, stejně jako je třeba ho občas lehce přihnojit. Z mladých listů sklízejte od května až do podzimu, než rostliny odkvetou.
Fazole
Fazole představují jednu z nejjednodušších plodin pro pěstování na zahradě. Jsou nenáročné na údržbu, daří se jim i v lehké půdě a rychle rostou. Před výsevem semínek fazolí je namočte do vody, aby nabobtnala. Poté je vysejte do řádků ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe a zasypte je zeminou do hloubky 3-5 cm. Fazole vyklíčí asi za týden. Porosty budou po celé léto rychle růst a pnout se kolem tyček či opory. Postarejte se o pravidelnou zálivku, zejména při suchém a horkém počasí. Od června můžete začít sklízet naklíčené mladé lusky. Celkově platí, že fazole jsou nenáročné plodiny i na hnojení a vyžadují minimum péče.
Zelenina pro pokročilé pěstitelé
Papriky
Papriky představují exotickou volbu pro zahrádkáře, kteří mají již zkušenosti s pěstováním zeleniny. Ačkoliv vyžadují specifické podmínky, odmění vás bohatou a chutnou úrodou za Vaši péči. Papriky potřebují hodně slunce, optimální teploty mezi 20-30 °C a chráněné stanoviště. Semena paprik vyklíčí asi za 2 týdny, na venek je vysazujte až po obvodu mrazu. Papriky vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování tekutými hnojivy. Plody sklízejte v plné zralosti, kdy jsou nejchutnější. Dbejte na odstranění nemocných listů a suchých květů, aby nerostly nové plody.
Okurky
Okurky patří mezi nejobtížněji pěstovanou zeleninu v našich podmínkách. Vyžadují specifická opatření, která zajistí teplé a vlhké prostředí, aby mohly bohatě plodit. Okurky je třeba pěstovat v pařeništi nebo fóliovníku, kde udržíte stabilní teplotu nad 20°C. Semena okurek vyklíčí asi za 7 dní, ale na venkovní záhon je vysazujte až po pominutí jarních mrazů. Okurky vyžadují pravidelnou zálivku i mimo období sucha, aby vytvářely nové plody. Jelikož rostliny plodí po celé léto, odstraňujte nadbytečné plody i listy pro zachování síly rostlin. Okurky potřebují hodně vzdušné vlhkosti a jednoduchá opatření proti padlí.
Cibule
Na první pohled by se mohlo zdát, že cibule patří mezi zeleninu pro pokročilé, ale není tomu tak. Cibule jsou ve skutečnosti relativně nenáročné na pěstování a daří se jim i bez zvláštní péče. Pro výsev je ideální na jaře do hnojené půdy ve širokých řádcích asi 20 cm od sebe. Cibulky vyčkají asi za 2 týdny a brzy začnou růst. Jedinou nutnou údržbou je jednou týdně provzdušnit půdu mezi řádky a zalít je v případě sucha nebo delšího období bez deště. V létě strňte prodlužující se listy, aby více síly šlo do pučení cibulek. Skliďte je na podzim, až kompletně uschnou, nebo je ponechte přes zimu ve sklepě. Tento postup ukazuje, že cibule vyžadují minimum péče i pro začátečníky.