Druhy rajčat vhodné pro pěstování v Čechách – do skleníku i na záhon

Rajčata
Rajčata / Depositphotos

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny českých zahrádkářů. Jsou chutná, zdravá a relativně snadno se pěstují. Vybírat můžete z desítek odrůd, které se liší velikostí plodů, barvou, chutí i nároky na pěstování. V tomto článku se podíváme na nejoblíbenější druhy rajčat, které se hodí pro pěstování ve skleníku i na záhoně v českých klimatických podmínkách.

Druhy rajčat podle růstu

  • Tyčková (indeterminantní) – rostou neomezeně do výšky, potřebují oporu a pravidelné vyštipování postranních výhonů. Vhodná spíše do skleníku, ale při dobrých podmínkách i na záhon.
  • Keříčková (determinantní) – dorůstají menší výšky, nevyžadují tolik péče. Skvělé pro pěstování na záhonech, v květináčích nebo truhlících.

Odrůdy rajčat vhodné pro pěstování ve skleníku

1. Tornado F1

Velmi oblíbená tyčková hybridní odrůda s červenými, kulatými plody. Vyznačuje se vysokou úrodností a odolností vůči praskání. Vhodná do skleníku i fóliovníku.

2. Start F1

Raný hybrid s chutnými, pevnými plody. Odrůda je odolná proti plísni bramborové, což je velká výhoda ve vlhkém létě. Nejlépe se jí daří ve skleníku.

3. Bambino F1

Malá cherry rajčata s výjimečně sladkou chutí. Vysoké rostliny vyžadují pevnou oporu. Skvělá volba pro pěstitele, kteří milují rajčata jako svačinu.

4. Bejbino F1

Další výborná cherry odrůda s vysokým výnosem. Má drobné, sytě červené plody, které jsou sladké a aromatické. Ideální do skleníku.

Rajčata Cherry
Rajčata Cherry / Depositphotos

Odrůdy rajčat pro pěstování na záhoně

1. Stupické polní rané

Tradiční česká odrůda s raným sklizňovým obdobím. Je keříčková, nenáročná a vhodná i pro začátečníky. Má středně velké plody a velmi dobrou chuť.

2. Vilma

Keříčková odrůda vhodná pro pěstování nejen na záhoně, ale i v nádobách. Drobnější červená rajčata, bohatá úroda a nenáročnost na péči.

3. Rajče Divoké (Solanum pimpinellifolium)

Odolná původní odrůda s drobnými, ale velmi chutnými plody. Skvěle snáší sucho, je vhodná na venkovní pěstování a nepotřebuje oporu.

4. Balkonové mini

Nízké rostliny vhodné do květináčů, truhlíků nebo vyvýšených záhonů. Malá rajčátka jsou sladká a ideální jako ozdoba salátů či pro děti na mlsání.

Rajčata Cherry Žlutá
Rajčata Cherry Žlutá / Depositphotos

Tipy pro úspěšné pěstování rajčat v Čechách

  • Rajčata vyžadují slunné stanoviště – na záhoně vybírejte místo s co nejvíce slunečním svitem.
  • Pravidelná zálivka – zalévejte ke kořenům, nikoliv na listy, aby se předešlo plísním.
  • Hnojení – rajčata potřebují dostatek živin, ideální je kompost nebo speciální hnojivo pro plodovou zeleninu.
  • Větrání skleníku – ve vlhkém prostředí skleníku se snadno množí plísně, proto často větrejte.
  • Podpěra a vyštipování – u tyčkových odrůd nezapomeňte na oporu a pravidelné odstraňování zálistků (postranních výhonů).

Závěr

Rajčata si v českých zahradách vedou výborně. Ať už se rozhodnete pro pěstování ve skleníku nebo na venkovním záhoně, důležité je zvolit vhodnou odrůdu, která odpovídá místním podmínkám a vašim časovým možnostem. Díky pestrému výběru můžete experimentovat s chutěmi i tvary – od šťavnatých biftekových plodů po sladká cherry rajčátka.

Tak hurá do pěstování – vlastní rajčata chutnají vždy nejlépe!

Podobné články

Napsat komentář