Jedovaté rostliny a byliny v zahradách, na loukách a v lesích: Na co si dát pozor

Konvalinky
Konvalinky / Depositphotos

Příroda nabízí mnoho krás a užitečných plodů, ale skrývá i nebezpečí. Mezi nejčastější rizika při sběru v přírodě patří jedovaté rostliny, které se mohou velmi snadno zaměnit s jedlými druhy. Nejvíce ohrožené bývají malé děti, které mohou plody ochutnat bez znalostí rozdílů mezi zdravým a nebezpečným. Ostražitost je tak na místě při každém sběru, ať už se pohybujete v zahradě, na louce nebo v lese.

Jahodka, která není jahoda

Na první pohled vypadají neškodně, ale mohou být záludné. Lesní jahody patří mezi nejoblíbenější plody a u nás rostou ve volné přírodě ve třech druzích – nejběžnější je Jahodník obecný, který se vyznačuje drobnými, ale chutnými červenými plody. Velmi podobný mu je Jahodník trávnice, rovněž jedlý, i když méně nápadný. Mezi jedlé patří i Jahodník truskavec, jehož plody jsou barevně méně výrazné a dozrávají do červena jen při dostatečném oslunění.

Nezkušený sběrač si však může snadno splést jahodník s invazivní rostlinou zvanou Jahodka indická. Ta se sice pěstovala jako okrasná rostlina, ale rychle zdomácněla i v přírodě. Na rozdíl od pravých jahod má žluté květy, zatímco jahody kvetou bíle, a její plody rostou vzpřímeně vzhůru. Přestože Jahodka indická není vyloženě toxická, její plody jsou nejedlé a ve větším množství mohou způsobit lehké zažívací potíže. Rozdíl poznáte i podle chuti – jsou bez chuti, mdlé a nepříjemné.

Jahodka indická
Jahodka indická / Depositphotos

Když borůvky matou tělem

Borůvky jsou považovány za skvost našich lesů. Jsou chutné, zdravé a oblíbené. Ovšem mezi jejich „dvojníky“ patří i rostliny, které mohou být smrtelně jedovaté. Vraní oko čtyřlisté má jeden modrý plod uprostřed čtyřlistého přeslenu, který může nepozornému sběrači připomínat borůvku. Chuť i zápach plodu jsou naštěstí velmi odpuzující, takže případy otravy jsou spíše výjimečné.

Vraní oko čtyřlisté
Vraní oko čtyřlisté / Depositphotos

Zato Rulík zlomocný představuje opravdové riziko. Jeho plody jsou na první pohled podobné borůvkám, ale rostou na vysoké bylinné rostlině a často po několika kusech. Oproti Vranímu oku chutnají sladce, a to z nich činí extrémně nebezpečnou past především pro děti. Konzumace tří až pěti plodů může být smrtelná. Příznaky otravy zahrnují rozšířené zorničky, sucho v ústech a zrychlený tep. Pokud si nejste jisti, vždy platí: raději nesbírat.

Rulík zlomocný
Rulík zlomocný / Depositphotos

Není bez jako bez

Bez černý je tradiční rostlinou využívanou v kuchyni i lidovém léčitelství. Jeho plody – černé bezinky – jsou však za syrova lehce toxické a je třeba je před konzumací povařit nebo usušit. Kromě plodů lze využít i květenství, které je známé například v podobě smažených „kosmatic“. Zde je ale potřeba být obezřetný, protože v české přírodě rostou i další dva druhy bezu, které už tak bezpečné nejsou.

Bez černý / Sambucus nigra / Depositphotos
Bez černý / Sambucus nigra / Depositphotos

Bez chebdí má velmi podobné černé bobule, ale na rozdíl od bezu černého se nejedná o keř, nýbrž o bylinu. Právě tento rozdíl – dřevnatý nebo bylinný stonek – je klíčem k rozlišení. Bez chebdí má silnější toxické účinky a jeho použití v potravinářství je nevhodné. V minulosti se sice využíval v lidovém léčitelství, dnes se mu ale při sběru doporučuje vyhnout.

Bez chebdí
Bez chebdí / Autor: Wlodzimierz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Dalším problematickým druhem je Bez červený, který sice není tak toxický jako chebdí, ale jeho plody jsou rovněž nejedlé. I květenství se může jevit podobně jako u Bezu černého, což může vést k záměně. Poznáte ho podle načervenalého zbarvení spodní strany listů a podle toho, že kvete dříve – už od dubna. Pokud si tedy nejste jistí, který bez před sebou máte, raději počkejte, až vykvete nebo dozrají plody.

Bez červený / Sambucus racemosa
Bez červený / Sambucus racemosa / Depositphotos

Jedovaté krásy na každém kroku

Zahrady, louky i lesy ukrývají spoustu rostlin, které mohou být na pohled krásné, ale na dotek nebo po požití nebezpečné. Mezi nimi jsou nejen výše zmíněné plody a byliny, ale i další – konvalinky, durmany, ocúny nebo náprstníky. Vždy se proto při sběru a poznávání rostlin řiďte pravidlem: co neznám, toho se nedotýkám ani neochutnávám. Učte toto pravidlo i své děti – právě ty bývají nejčastějšími oběťmi náhodné otravy.

Durman
Durman / Depositphotos

I když příroda nabízí mnohé poklady, vždy je třeba k ní přistupovat s respektem a znalostí. Pokud si nejste jisti, raději si ověřte druh v odborné literatuře nebo se poraďte s někým zkušenějším. Jedině tak si můžete přírodu skutečně užít – bez rizika a s jistotou.

Podobné články

Napsat komentář