Kiwi – chutná a zajímavá popínavka

Exotické plody kiwi rodí popínavá rostlina aktinidie, kterou si můžete vypěstovat i bez skleníku na vaší zahradě. Skvěle vypadá, když jí necháte porůst pergolu. Ale může zakrýt i nevzhlednou prkennou stěnu kůlny nebo přístěnku.

V teplém vlhkém létě je aktinidie schopná vyrůst denně o 20-80 centimetrů. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.
Při našich toulkách českými zahradami jsme se s kiwi setkali například na zahradě paní Pernikářové, kterou najdete pod názvem Zahrada pod Kuklovským lesem.

Alternativa vinné révy
Pokud hledáte alternativu k vinné révě, je aktinidie ideální volba. Stejně jako vinná réva zaručuje ozdobný, vysoko vyrůstající liánový porost i lahodné plody.
Ale vyberte si druh, který dobře snáší naši mrazivou zimu. U nás se daří aktinidii stříbrné, které pochází z horských oblastí Číny nebo druhům, které se v průběhu přirozeného šíření adaptovaly na chladné podmínky Sibiře (aktinidie kolomikta, aktinidie význačná).

Aktinidie kolomikta
Pro své efektní olistění se u nás stala se v posledních letech populární. Její listy jsou zpočátku krémově žluté, pak se začnou probarvovat růžově až červeně, po odkvětu keře zelenají. Oválné plody připomínající angrešt dozrávají v srpnu, mají hladkou slupku a zelenou lahodnou dužinu.
Aktinidie význačná
Snadno se pěstuje i aktinidie význačná, která je mrazuvzdorná (do –25 °C), přechodně snáší i pokles pod tuto teplotu. Její výhony se pnou až do desetimetrové délky, poradí si s obrostem sloupů pergoly nebo pokrytím stěny garáže či domu.
Plodí množství drobných zelenožlutých bobulí, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je sladší než velkoplodé kiwi. Plody se nemusí loupat, hodí se k přímému konzumu i k zavařování.
Na pergolu i k plotu

Aktinidie jsou liány, zvyklé šplhat pokmenech stromů do výšky za sluncem, s kořeny pevně zakotvenými v podrostu. Vysazujte je u sloupů pergoly, případně jim zatlučte vysoký pevný kůl do důlku, kam je vysadíte. Můžete je pěstovat i u stěny, ale vyrobte jim laťovou oporu nebo natáhněte síťové pletivo, ke které budete vyvazovat výhony.

Půda pro kiwi
Kiwi vysazujte na slunné nebo polostinné stanoviště do vlhké výživné, mírně kyselé a propustné půdy (mix rašeliny se zahradnickým substrátem v poměru 2:1). V jílovitých půdách se mu nedaří.
Připomínáme, že všechny původní druhy jsou dvoudomé – asi na osm samičích rostlin, které ponesou plody, je třeba vysadit jednu samčí, nejdále do vzdálenosti jednoho metru, aby došlo k opylení. Šlechtitelé již vypěstovali i samosprašné odrůdy
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller
1 komentář u „Kiwi – chutná a zajímavá popínavka“
Komentáře nejsou povoleny.