Kiwi – chutná a zajímavá popínavka

Kiwi – chutná a zajímavá popínavka

Aktinidie čínská ve vhodných podmínkách dobře plodí
Aktinidie čínská ve vhodných podmínkách dobře plodí

Exotické plody kiwi rodí popínavá rostlina aktinidie, kterou si můžete vypěstovat i bez skleníku na vaší zahradě. Skvěle vypadá, když jí necháte porůst pergolu. Ale může zakrýt i nevzhlednou prkennou stěnu kůlny nebo přístěnku.

Aktinidie čínská širokými listy dokáže zastínit každou pergolu
Aktinidie čínská širokými listy dokáže zastínit každou pergolu

 V teplém vlhkém létě je aktinidie schopná vyrůst denně o 20-80 centimetrů. Podle odrůdy může plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.

Při našich toulkách českými zahradami jsme se s kiwi setkali například na zahradě paní Pernikářové, kterou najdete pod názvem Zahrada pod Kuklovským lesem.

 

Treláž by měla být dost silná, aby rostlinu unesla
Treláž by měla být dost silná, aby rostlinu unesla

Alternativa vinné révy

Pokud hledáte alternativu k vinné révě, je aktinidie ideální volba. Stejně jako vinná réva zaručuje ozdobný, vysoko vyrůstající liánový porost i lahodné plody.

Ale vyberte si druh, který dobře snáší naši mrazivou zimu. U nás se daří aktinidii stříbrné, které pochází z horských oblastí Číny nebo druhům, které se v průběhu přirozeného šíření adaptovaly na chladné podmínky Sibiře (aktinidie kolomikta, aktinidie význačná).

 

Aktinidie kolomikta je odolná a rychle rostoucí liána
Aktinidie kolomikta je odolná a rychle rostoucí liána

Aktinidie kolomikta 

Pro své efektní olistění se u nás stala se v posledních letech populární. Její listy jsou zpočátku krémově žluté, pak se začnou probarvovat růžově až červeně, po odkvětu keře zelenají. Oválné plody připomínající angrešt dozrávají v srpnu, mají hladkou slupku a zelenou lahodnou dužinu. 

 

Aktinidie význačná

Snadno se pěstuje i aktinidie význačná, která je mrazuvzdorná (do –25 °C), přechodně snáší i pokles pod tuto teplotu. Její výhony se pnou až do desetimetrové délky, poradí si s obrostem sloupů pergoly nebo pokrytím stěny garáže či domu.

Plodí množství drobných zelenožlutých bobulí, které dozrávají na přelomu září a října. Jejich dužina je sladší než velkoplodé kiwi. Plody se nemusí loupat, hodí se k přímému konzumu i k zavařování.

 

Na pergolu i k plotu

Altán popnutý aktinidií v květu poskytuje potravu včelám
Altán popnutý aktinidií v květu poskytuje potravu včelám

Aktinidie jsou liány, zvyklé šplhat pokmenech stromů do výšky za sluncem, s kořeny pevně zakotvenými v podrostu. Vysazujte je u sloupů pergoly, případně jim zatlučte vysoký pevný kůl do důlku, kam je vysadíte. Můžete je pěstovat i u stěny, ale vyrobte jim laťovou oporu nebo natáhněte síťové pletivo, ke které budete vyvazovat výhony.

 

Úroda kiwi
Úroda kiwi

Půda pro kiwi

Kiwi vysazujte na slunné nebo polostinné stanoviště do vlhké výživné, mírně kyselé a propustné půdy (mix rašeliny se zahradnickým substrátem v poměru 2:1). V jílovitých půdách se mu nedaří.

Připomínáme, že všechny původní druhy jsou dvoudomé – asi na osm samičích rostlin, které ponesou plody, je třeba vysadit jednu samčí, nejdále do vzdálenosti jednoho metru, aby došlo k opylení. Šlechtitelé již vypěstovali i samosprašné odrůdy

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

 

1 komentář u „Kiwi – chutná a zajímavá popínavka“

Komentáře nejsou povoleny.

Podobné články v internetu: