Nejčastější chyby při pěstování cibule a jak se jim vyhnout

Pěstování Cibule
Pěstování Cibule / Depositphotos

Cibule patří mezi základní plodiny našich zahrad. Je nenáročná a přesto dokáže potrápit. Pokud jste se někdy divili, proč vaše cibule nechce růst, praská, hnije nebo je plná škůdců, možná děláte jednu z častých pěstitelských chyb. Přinášíme přehled těch nejčastějších i rady, jak jim snadno předejít.

1. Pěstování na stejném místě každý rok

Cibule patří mezi plodiny, které nesnášejí pěstování na stejném místě. Pokud ji sázíte do stejného záhonu každou sezónu, zvyšujete riziko napadení chorobami a škůdci. Ideální je dodržet střídání plodin a cibuli vracet na stejné místo nejdříve po 3–4 letech.

2. Nesprávná volba stanoviště

Cibule potřebuje slunné a vzdušné místo. Ve stínu nebo ve vlhké půdě s nedostatečným odtokem vody bude strádat. Přemokřená půda navíc podporuje vznik hniloby, zvláště v kombinaci s těžkým jílem. Zajistěte dostatek světla a propustný substrát.

3. Přehnané nebo nedostatečné hnojení

Cibule nepotřebuje příliš živin. Naopak, přehnojení dusíkem způsobuje bujný růst natě na úkor cibulek, které pak bývají měkké a špatně skladovatelné. Ideální je lehké přihnojení kompostem nebo hnojivem s převahou draslíku a fosforu před výsadbou.

4. Pozdní výsadba

Příliš pozdní výsadba cibule sazečky nebo semínek může vést k nedostatečnému vývinu cibulek. S výsadbou začínejte co nejdříve na jaře, jakmile to počasí a půda dovolí. U sazečky je ideální výsadba v březnu až dubnu, u semínek už v únoru pod kryt.

5. Nedostatečná zálivka nebo naopak přelévání

Cibule potřebuje pravidelnou, ale přiměřenou zálivku. Při suchu neroste, při přelévání hnije. V období tvorby cibulek je voda obzvlášť důležitá, ale zálivku je třeba postupně snižovat před sklizní, aby hlavičky dobře dozrály a nepopraskaly.

6. Nedostatečné odplevelení

Cibule má mělké kořeny a trpí konkurencí plevelů. Pravidelné odplevelování je proto nezbytné. Plevel navíc vytváří vlhké mikroklima, které podporuje plísně a choroby. Udržujte záhon čistý a pravidelně kypřete půdu.

7. Sklizeň v nesprávný čas

Předčasná sklizeň znamená malé, nedozrálé cibulky. Pozdní sklizeň naopak zvyšuje riziko praskání a hniloby. Cibule je připravená ke sklizni, když nať zežloutne a lehne k zemi. Po vytažení nechte cibuli dobře proschnout na vzduchu, ideálně několik dní na slunci.

Pěstování Cibule
Pěstování Cibule / Depositphotos

8. Špatné skladování

I perfektně vypěstovaná cibule může během zimy ztratit na kvalitě, pokud není správně skladována. Uskladňujte ji v suchu, chladu a temnu, nejlépe zavěšenou nebo ve vzdušných bednách. Vlhké a teplé prostředí podporuje klíčení a hnilobu.

Chybami se člověk učí

Pěstování cibule není složité, ale vyžaduje trpělivost a pozornost k detailům. Dodržováním základních zásad můžete každou sezónu sklízet pevné, zdravé a chutné cibule, které vám vydrží až do jara. Pokud se vám letos nedařilo, nezoufejte – příští sezóna může být ta pravá!

Podobné články

Napsat komentář