Přeslička jako přírodní pomocník při ochraně a růstu zemědělských a okrasných rostlin

Přeslička - Foto: Depositphotos
Přeslička – Foto: Depositphotos

Přeslička je rostlina, která se již po staletí využívá k ochraně jiných rostlin. Pěstuje se zvláště v ekologickém zemědělství a zahradnictví. Jedná se o bylinu s plochými listy, která velmi rychle roste a bujně se množí. Správná ochrana rostlin je základním předpokladem k dosažení vysokých a kvalitních výnosů. Škůdci a choroby způsobují rostlinám velké škody a vedou k poklesu výnosů. Proto je potřeba rostliny účinně chránit, aniž by se škodilo životnímu prostředí.

Přeslička jako přírodní prostředek ochrany rostlin

Přeslička se v zahradnictví i zemědělství využívá již staletí. Díky své vysoké koncentraci silicium, organického hořčíku, saponinů a esenciálních olejů působí jako přírodní insekticid a fungicid. Vývar z přesličky ničí larvy a housenky napadající rostliny a zabraňuje růstu plísní a houbových chorob.

Působení přesličky spočívá v omezení výživy a růstu škůdců a choroboplodných zárodků. Působí preventivně, ale i léčebně. Ochrana rostlin je přirozená, bez zbytečného chemického zatěžování půdy či potravního řetězce.

Výhody přírodní ochrany:

  • Bezpečná alternativa k chemickým postřikům
  • Omezení vývoje rezistence škůdců vůči chemii
  • Lépe se hodí do organického zemědělství
  • Nižší počáteční i dlouhodobé náklady
  • Přátelské k životnímu prostředí i lidskému zdraví

Příprava vývaru z přesličky je jednoduchá a levná. Je ideální volbou pro ekologickou ochranu zahrady a v menším měřítku i pro menší plochy.

Přeslička - Foto: Depositphotos
Přeslička – Foto: Depositphotos

Přeslička – přirozené hnojení zahrady

Přeslička je osvědčeným prostředkem pro podporu růstu rostlin. Její vývary a maceráty mohou pronikat do kořenů rostlin a stimulovat jejich růst a vývoj. Přeslička obsahuje řadu látek, které podporují metabolismus a asimilaci živin u rostlin. Je důležité dodržovat správný postup přípravy vývarů či macerátů a správně je aplikovat, aby mohla přeslička plně rozvinout svůj účinek. Přeslička může zlepšit absorpci vody a minerálů z půdy a zvýšit produkci chlorofylu.

Využití přesličky jako hnojiva zlepšuje zbarvení, velikost a chuť plodů. Přeslička nastartuje růstové procesy u sazenic a rašících rostlin a podpoří zakořenění řízků. V kombinaci s jinými přírodními hnojivy poskytuje rostlinám optimální živiny.

Přírodní hnojení přináší řadu výhod:

  • Bezpečnější pro rostliny i životní prostředí
  • Udržitelnější – použité prostředky se rychle rozloží
  • Lepší dostupnost živin pro rostliny díky vysoké biologické aktivitě
  • Podpora mikrobiální aktivity v půdě – zdravější kořenový systém
  • Nižší náklady na dlouhé období

Přeslička je prostým a účinným způsobem, jak podpořit růst a vývoj rostlin přirozenou cestou. Čerstvý vývar či macerát je snadno dostupný a přináší dobré výsledky.

Použití přesličky v praxi – jednoduché a účinné

Příprava vývaru či macerátu z přesličky je jednoduchá. Stačí 2 svazky přesličky na litr vody a nechat 12 hodin louhovat. Pro silnější koncentráty se používá 5 – 10 svazků na 1 litr vody. Macerát se nechává 2 – 3 týdny odstát, pak se přecedí a užívá.

Aplikace je jednoduchá. Vývar se rozstřikuje na listy a stonky, macerát se zalévá kolem rostlin nebo zalévá kořeny.
Pro ochranu lze použít i preventivní aplikaci jednou za 14 dní. Pro podporu růstu se aplikuje jednou za týden.

Kontrola škůdců a rozvoje nemocí se provádí pravidelnými prohlídkami a navýšením dávkování při zhoršení situace. Pro zdravé rostliny stačí 2-3 aplikace za sezónu.

Použití přesličky je vhodné pro všechny nenáročné pokojové i pěstitelské rostliny. Omezené je pouze pro citlivé rostliny, jako jsou např. fíkusy.

Výhody jsou zřejmé – jednoduchost přípravy, nízké náklady, přirozený způsob ošetření rostlin bez chemie. Přeslička, která po staletí ochraňovala zahrady a pole, může pomoci i vašim domácím rostlinám.

Podobné články

Napsat komentář