Samovýsevné květiny vás na zahradě překvapí svojí krásou a nenáročností

Jak už sám název napovídá, samovýsevné květiny jsou takové rostliny, které se na stanovišti vysévají samy, jediné, co je potřeba udělat, nesestřihovat kvetoucí stvoly po odkvětu, nechat uzrát semena a pak již tyto rostliny udělají veškerou práci za vás, samy se vysemení a v příštím roce vykvetou ještě v hojnějším počtu. Některé druhy mohou dokonce tímto způsobem během roku vykvést i několikrát. Postačí jim ponechat kus hlinitopísčité půdy, nejlépe na slunném stanovišti, jsou velmi vhodné pro okrasnou výsadbu na zahradách, ale také na chatách, kde nemáte na údržbu zahrady tolik času. Mnohé z těchto rostlin se mohou pochlubit opravdu výjimečnou krásou, tady jsou příklady některých z nich:

Hvozdík bradatý (Dianthus Barbatus)

Tato nádherná krásně vonící dvouletka je květina, která dříve nesměla chybět na žádné zahradě. Z pozemní růžice listů vykvétá začátkem léta na dlouhých stoncích záplava drobných kvítků v celé škále pastelových barev, někdy mohou být pouze bílé. Na této květině je kuriózní, že na jednom stvolu můžete najít několik barev dohromady, což ještě umocňuje efekt, který hvozdík bradatý vytváří. Jeho nenáročnost podtrhuje fakt, že má schopnost se vysemenit i na štěrkovitých nebo kamenitých půdách, kde během druhého roku vykvétá.

Hvozdík bradatý (Dianthus Barbatus)
Hvozdík bradatý (Dianthus Barbatus)

 

Měsíček lékařský (Calendula Officinalis)

Tato květina vás od začátku léta překvapí záplavou oranžových, někdy žlutých květů, vykvétá postupně až do zámrazu. Semínka ve tvaru půlměsíce během vegetační doby postupně dozrávají a vypadávají do půdy, čímž vytváří základ pro vytvoření nových rostlin v dalším roce. Tato bylina patří mezi významné léčivky, nezapomeňte si květy nasbírat a usušit, má silné protizánětlivé účinky, pomáhá léčit choroby jater a žlučníku, harmonizuje trávení a v neposlední řadě bývá využívána při léčbě celého spektra ženských nemocí.

Měsíček lékaŕský (Calendula Officinalis)
Měsíček lékařský (Calendula Officinalis)

 

Náprstník nachový (Digitalis Purpurea)

Tato vzrůstem poměrně robustní dvouletá květina (může dosáhnout až 180 centimetrů) vás doslova ohromí svojí krásou, v létě vykvétá záplatou velkých květů ve tvaru zvonců v různých odstínech růžové barvy, někdy jsou čistě bílé, uvnitř tečkované. Vybírejte stanoviště v pozadí záhonů, kde se sama vysemení a v druhém roce znovu vykvétá. Této rostliny se dotýkejte pouze v rukavicích, obsahuje prudký jed (digitalin).

Náprstník nachový (Digitalis Purpurea)
Náprstník nachový (Digitalis Purpurea)

 

Černucha setá (Nigella Sativa)

Černucha setá je jednoletá naprosto nenáročná bylina, která má schopnost vyrůstat a bohatě kvést v každém typu půdy nebo také v kamíncích nebo štěrku, nesnáší přemokření. Vykvétá v létě drobnými modrými, růžovými nebo bílými kvítky, po odkvětu vytváří efektní semenáčky ve tvaru měchýřků, které obsahují velké množství drobných černých semen, které postupně vypadávají do půdy, vytváří nové rostliny, které někdy mohou vykvést ještě na podzim.

Černucha setá (Nigella Sativa)
Černucha setá (Nigella Sativa)

 

Krásenka zpeřená (Cosmea Bipinnatus)

Pro tuto samovýsevnou letničku se vžil také název kosmos, vykvétá v létě velkými růžovými nebo bílými květy na až 100 centimetrů dlouhých stoncích, pro vyšší vzrůst vybírejte stanoviště ve středu nebo v pozadí záhonů, je poměrně nenáročná, když ji ale přihnojíte, odmění se vám bohatším květenstvím, které vydrží až do zámrazů. V dalším roce vás po samovýsevu příjemně překvapí velké množství nových rostlinek.

Krásenka zpeřená (Cosmea Bipinnatus)
Krásenka zpeřená (Cosmea Bipinnatus)

 

Mezi další nádherně kvetoucí samovýsevné rostliny patří například lupina vlčí bob nebo šanta kočičí, obě rostliny vytváří obrovské množství semen, která po samovýsevu vytváří mnoho malých semenáčků. Úspěšným samovýsevačem je i nádherná omamně vonící letnička  – nocenka.

Podobné články v internetu: