Správné hnojení pro zdravé rostliny

Správné hnojení pro zdravé rostliny

Orchidej Phalaenopsis vyžaduje správnou výživu
Orchidej Phalaenopsis vyžaduje správnou výživu

Hnojení a zase to hnojení. Všichni víme, že pokud se nebudeme správně starat o naše pokojové a balkonové rostliny, můžeme se rozloučit s obrostlými okny. Jak o ně správně pečovat, abychom jim spíše neuškodili?

I kaktusy potřebují správné hnojení
I kaktusy potřebují správné hnojení

Pokojové a domácí rostliny

Představte si, že si v neděli po vynikajícím obědě uvaříte kávu, pohodlně se usadíte v obýváku a podíváte se z okna. Co vidíte? Já ve svém bytě vidím zdravé květiny, které se mají čile k světu. A to jen z prostinkého důvodu. Správné chemické přípravky podporují jejich kvalitní růst. Pokud děláte vše pro jejich dobro stejně jako já, tak se teď můžete hrdě poplácat po rameni. Nyní se ale k mým zkušenostem.

Rozhodně vám mohu doporučit hnojivo na orchideje a bromélie. Orchidejí máme doma nespočet a tento přípravek se nám opravdu osvědčil. Hnojivo krásně oživí listy květin a zároveň blahodárně prospívá růstu poupat. V krámě seženete balení po 200 ml. Stačí vždy hnojivo aplikovat na zeminu jako zálivku nebo jej můžete použít jako postřik na listy. Samozřejmě nesmíte zapomenout každé hnojivo  před použitím pořádně protřepat. Poměr hnojiva a vody je 15 ml ku 3 l vody. Cena není nijak drastická. Já ho pořídila za 40 Kč. Dalším kvalitním přípravkem je hnojivo na kvetoucí rostliny, které seženete v 500 ml nebo litrovém balení. Opět poměr 15 ml ku 3 litrům vody dostatečně zajistí přísun potřebných živin. Cena za 500 ml se pohybuje okolo 50 Kč.

Samozřejmě to nejsou všechna hnojiva, která můžete sehnat. Je nespočet druhů hnojiv jak tekutých, tak sypkých nebo ve formě tyčinek a tablet. Pokud doma pěstujete fialky, fíkusy, nekvetoucí rostliny nebo dokonce kaktusy, můžete pro ně sehnat speciální hnojení za přijatelné ceny, pohybující se od 30 Kč do 100 Kč. Samozřejmě, že to není všude stejné, každé květinářství se v cenách liší. Jenom pozor na přehnojení – příliš mnoho živin dokáže některé druhy zahubit! Nezapomínejte, že pokud přesazujete pokojové květiny do nového substrátu, už v něm máte od výrobce i dávku hnojiva.

Balkonové rostliny musí čelit slunci, větru i dešti
Balkonové rostliny musí čelit slunci, větru i dešti

Balkonové rostliny

Znáte ten pocit, když přijedou známí a chválí vám, jaké máte krásné muškáty? Tenhle pocit můžete mít, aniž byste si zruinovali peněženku. Pokud pěstujete balkonové květiny, tak právě speciální hnojivo na balkonové květiny, které má 500 ml, je to pravé. Dávkování je úplně stejné, jako u pokojových a domácích rostlin. Cena se pohybuje okolo 50 Kč. Nebo můžete sáhnout pro hnojivo na všechny druhy rostlin neboli univerzální. A proč je lepší nepoužívat stejná hnojiva na pokojovky a balkónové rostliny? Ty v bytě rostou pěkně za větrem a v teple, zato mívají méně světla. Balkónovky jsou vystaveny všem nepřízním počasí a světla mají vždy dostatek. Proto musí být spíše fortelně stavěné a raději nevyhánět moc do výšky. I převislé muškáty mají růst do délky v souladu s větvením stonků a vytvářením dostatku listů, jinak je první pořádný vítr nepěkně pocuchá. No a různým poměrem základních živin (dusík, fosfor a draslík) v jednotlivých typech hnojiv docílíme jednou rychlejšího růstu, jindy bohatšího větvení nebo kvetení.

Zemní orchideje vyžadují jiné hnojení, než ty epifytní
Zemní orchideje vyžadují jiné hnojení, než ty epifytní

 

Podobné články v internetu: