Svítidla na zahradě II – estetická stránka
Večerní osvětlení může mít velkorysou i skromnou podobu: od světýlka na skále napodobujícího blikající hvězdu, přes petrolejku, zavěšenou pod střechou pergoly, až po solární svítidla v podobě loučí osvětlujících cestu k domu.
Svítidla na míru – artefakty
Jsou lidé, kteří se nespokojí s tovární výrobou a na zahradu si nechají navrhnout originální artefakty, případně si je sami vyrobí. A nemusí to být nic drahého, cení se především nápad a také začlenění lampy do terénu.
Naši ukázku, podle vlastních slov Marťany, si vyrobil na míru pro svoji terasovitou zahradu v Roztokách u Prahy šikovný kutil z nepotřebných vzorků horniny (jde o odvrtané válce z geologických vrtů) a skleněných kotoučů a koulí.
Zahradu kováře Jana Berana z Prahy zdobí jeho výtvory – především umělecké svítidlo zhotovené z kovu a těžkého hutního skla. Jiný podnikatel nasvítil zahradu vysloužilými kandelábry, které levně nakoupil při jejich likvidaci v Praze, a prvorepubliková litinová díla byla zachráněna.
Fantazii se samozřejmě nekladou meze – v Klánovicích u Prahy jsme objevili originální svítidlo z pár korun, zhotovené z červeně natřené komínové roury ukončené koulí od lustru.
Pozor, číhá všude
Řeč je o kýči. Levná solární svítidla made in China okupují nekonečné řetězce tržnic a stánků v pohraničí a často vykouknou i z regálů kutilských supermarketů. Asi nejmorbidnější výtvor, který jsme viděli, byl srneček se svítícíma očima. Pak už se to opakuje: trpaslík držící lucerničku, trpaslík s lucerničkou na trakaři, žába s lucerničkou v tlamě, čáp s lucerničkou v zobáku, svítící muchomůrka…
Na hraně jsou i plastové repliky kovových luceren. Ve 21. století jakási firma v daleké Číně vyrobila z plastu předmět, vypadající jako litinový artefakt vyrobený ve střední Evropě před nějakými sto lety. Budiž, ať vyrábí, ale proč to kupovat? Plastové imitace mají opodstatnění ve filmových kulisách, kde je obklopují plastové kapradiny a růže nebo levné cypřišky v květináčích, určené po natáčení na vyhození. Vaše zahrada přece není kulisa, je vaším výtvorem, výrazem vašeho vztahu k přírodě.
Budiž světlo, ale kde?
Světlo na zahradě může být funkční, tedy abychom se večer orientovali a nepřerazili. Proto osvětlujeme cestičky, schody, okraje záhonů a bazénů nebo dveře do sklípku.
Zahradní svítidla ale mohou večerní zahradě dodat i novou dimenzi, jestliže osvětlují něco pěkného – třeba skalku, povedenou výsadbu, vodopádek nebo výtvarný artefakt. Většinou to chce trochu výkonnější svítidla, ať už LED, nebo žárovková či halogenová.
Jestliže něco bylo vyrobeno jako lampa, mělo by to svítit. Japonské kamenné lampy (nekoupili byste přece betonovou imitaci, že ne?) si opravdu žádají o svíčku, žárovku nebo LED svítidla s teplou barvou světla.
Někdy chceme navodit atmosféru jen při občasných posezeních s přáteli. Tehdy poslouží louče s lampovým olejem nebo zahradní svíčky. Nešetřete na množství – to proto, abyste je mohli umístit trochu dále od samotného posezení. Jejich zplodiny hoření včetně silic spoustě lidí spíše páchnou.
Budiž radši tma
Pokud to jde, měla by svítidla být směřována shora k zemi. Pokud si halogenem nasvítíte plastiku na zahradě a proud světla půjde až do sousedovic oken, zakládáte si na občanskoprávní spor. Navíc je rozhodně správné nesvítit zbůhdarma do oblohy – zvětšuje se tím světelné znečištění atmosféry, noční zvířena je zmatená, lidem ubývá hormonu melatoninu, nehledě na to, že i ty paprsky světla ztrácející se bez užitku v atmosféře zaplatíte v celkovém vyúčtování za elektřinu. Automatický spínač a vypínač vám také ušetří nějakou tu korunu.
Malá solární LED svítidla na zapíchnutí do země jsou levná a obvykle se prodávají v sadě po třech i více. Majitel zahrady neodolá. Vídáme pak tato svítidla zapíchnutá u skalky, pod jalovci nebo mezi růžičkami. Jenomže přízemní svítidla nevelkého výkonu osvětlí prostor pod sebou o poloměru sotva třicet centimetrů – ten bude jasně osvícený, okolí tone ve tmě. Má smysl návštěvám říkat „Tam, co je to světýlko, máme skalku“? Návštěva vidí svítící bludičku uprostřed černé tmy, nikoli skalku.
Zkrátka – před zavedením osvětlení zahrady popřemýšlejte nejen jaká svítidla a kam, ale také, zda budou pro vaši zahradu opravdovým přínosem či pouhou módní zbytečností.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller