Tilandsie: do skleníku i na zahradu
Jsou skromné, ale velmi zajímavé. K životu nepotřebují mnoho péče – výživu i vláhu čerpají ze vzduchu. Bývají autentickou součástí zimních zahrad, ale lze zakomponovat i do prosluněného bytu, okenního výklenku či do koupelny.
Domovem tilandsií jsou tropické pralesy Jižní Ameriky, ale daří se jim i na horách a v polopouštích s tak extrémními výkyvy teplot, že se dokážou přizpůsobit i našemu letnímu klimatu. Rostou zde jako epifyty na stromech – proto potřebují být zavěšené a upevněné na dřevěné i kamenné podložce.
Místo kořenů – šupiny
Epifytické tilandsie mají kořeny, které plní spíše funkci přichycovací než by jimi čerpaly vodu, a některé nemají dokonce kořeny vůbec. Rostlina má totiž zvláštní stavbu listů, které jsou pokryté šupinami, jimiž v době dešťů nasávají vodu a dál ji transportují do rostliny, takže vlastně nahrazují funkci kořenů. V období sucha se šupiny uzavřou, jakoby přitisknou, a tím brání listům v odpařování vody. Šupinaté listy jsou navíc schopné odrážet sluneční záření a tím chrání rostlinu proti vysýchání a přehřátí.
Kvetou červeně a fialově
Tilandsie kvetou pouze jednou za život červenými nebo fialovými květy, ale nejsou výjimkou s květy zelenými, bílými a žlutými. Během kvetení, které trvá tři až čtyři týdny, vytváří tilandsie odnože, jimiž nahradí sebe sama, neboť po odkvětu postupně původní rostlina odumírá. Množství odnoží se liší druh od druhu, některé tilandsie tvoří více odnoží, jiné méně.
Letnění tilandsií
Od května do září tilandsiím prospívá letnění na zahradě, neboť mají rády výkyvy teplot a proudění vzduchu.
Rostlinám je úplně jedno, jestli je umístíte na plné slunce nebo do polostínu pod strom. Když se teploty se ustálí v noci nad 10 stupni, je možné začít s vynášením. Péče v době letnění je minimální a spočívá jen v rosení rostlin ve večerních hodinách, kdy vodu lépe využijí, a to jen pokud neprší nebo není rosa. Jednou za týden můžete tilandsie přihnojit kapalným hnojivem pro orchideje rozpuštěným v zálivce, naředěným na poloviční doporučenou dávku. Venku je ponechte jejich osudu, jen při déletrvajícím letním parnu je občas večer postříkejte z hadice a pak děj se vůle páně – rozhodně není třeba je nějak rozmazlovat. Inspirativní ukázku zahrady plné tilandsií vám nabízíme zde.
Co jsou to epifyty?
Epifyty jsou rostliny rostoucí na jiných rostlinách, ale vyživující se samostatně. Nejsou to tedy paraziti.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller