
Zahradní altán – místo pro relaxaci
Plánujete posezení na zahradě, tedy místo, odkud budete vidět a nebudete viděni? Pokud toužíte po elegantnějším řešení, volte altán. Může být komfortně vybavený a poslouží i jako zajímavý architektonický prvek a dominanta zahrady.
Altán není vázaný k domu, takže dá se postavit i pod váš oblíbený javor nebo lípu či ještě lépe na místo, odkud je nejhezčí výhled do zahrady. Dovnitř nebo vedle altánu si můžete postavit gril, krb nebo dokonce udírnu.

Dřevěný altán s popínavkami
Altány se vyrábějí ze smrkového, ale i trvanlivějšího, borového nebo dubového dřeva. V posledních letech se stalo hitem červené dřevo z kanadského cedru, které díky obsahu olejových látek nevyžaduje zcela žádnou impregnaci ani ochranu proti hmyzu či houbám a má velmi vysokou životnost. V nabídce jsou i kovové konstrukce, ty však působí dost stroze a chladně, pokud ovšem nejde o zakázkovou uměleckou kovářskou práci.
Altánky jsou většinou koncipované jako šesti či osmiboké stavby. Tvar střechy může být rovný, šikmý, kuželovitý či připomínat čínskou pagodu. Jako krytina se většinou užívá plech, šindel nebo střešní tašky. Pokud ho bude krýt plátěná střecha, můžete ji na zimu stáhnout a schovat.
Boční stěny altánu jsou většinou otevřené, v dolní třetině až polovině s laťkovou výplní, která někdy pokračuje konstrukcí pro popínavé rostliny. Náročnější stavby mají stěny plné a dají se využít i k letnímu přespávání.

Údržba altánu
Všechny dřevěné části je dobré napustit dvojitým nátěrem fermeže a ponechat je v přírodní barvě, popřípadě jen namořené nahnědo. V žádném případě nenatírejte altán pestrými barvami.
Doporučuje se také ošetření ochrannými přípravky na bázi solí mědi, např. ekologicky nezávadným impregnačním roztokem wolmanit CX-10.

Ceny
V hobby centrech je velká nabídka hotových dílů, ze kterých si pergolu či levnější altán postavíte snadno sami. Při volbě architektonicky náročnějšího altánu činí investice od 50 000, pokud se spokojíte s altánkem menších rozměrů, pořídíte kvalitní konstrukci kolem třiceti tisíc.

Zahradní domek
Bývá sice určený jen k uskladnění dřeva, zahradních potřeb a mechanizaci, ale může se stát i zajímavých doplňkem zahrady. Dbejte na jeho vhodné zakomponování do zahrady, vyhněte se nátěrům výraznými barvami, domek osvěžte drobnou výsadbou nebo popínavkami. Někdy ovšem takový zahradní domek lze využít i k letnímu přespávání návštěv nebo k posenení při kytaře, které neruší sousedy.

Domek pro malé děti
Dokáže děti udržet na zahradě. Paří k němu malé pískoviště a lavička. A především je chloubou pána domu, kterýsi našel čas vybudovat místečko pro své děti .
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller