Moření česnekové sadby provádíme před výsadbou. Rozdělené stroužky na dceřiné cibulky namáčíme do roztoku, abychom zabránili napadení česneku vlnovníkem, plísněmi a případně jinými patogeny. Moření sadby česneku je v současnosti hodně omezeno nedostatkem registrovaných přípravků pro použití. Sadbu musíme použíti zdravou, to jest bez zřetelných vad, poničení a degenerací, samozřejmě prostou vlnovníka česnekového a plísní. Jestliže máme sadbu, která toto nesplňuje, sadbu raději nepoužijeme.
Po namoření také nesázíme na škůdci zamořený pozemek (například háďátkem či vlnovníkem). Dbáme osevního postupu a políčka, pokud to situace umožňuje, střídáme dle tohoto harmonogramu. Pozor, česnek se nedává do první tratě, to jest ne hned prvním rokem po pohnojení chlévským hnojem. (Živiny v půdě by byly na něj příliš koncentrované a půdní reakce příliš silné než vyžaduje)
Pro moření používáme pesticid na roztoče Sulka a varianty Sulky na bázi (chemickém základu) polysulfidické síry proti vlnovníku česnekovému (například Síra SK 520 – 40 ml/1l, Sulka Extra atd.). Česnek moříme 6–12 hodin v 5% roztoku akaricidu Sulky (dodržujeme informace uvedené v návodě přípravku) a vody (to jest 40 ml/1l vody). Jednotlivé česnekové cibulky necháme potom oschnout – uvádí se cca 1 – 2 dny a pak sázíme. Mořicí roztok nepoužíváme opakovaně, ale po výsadbě ho ještě zředíme 4 –6krát (40 ml/ 4–6 l vody) a můžeme s ním zalít pozemek, kde jsme tento česnek zasadili.
V literatuře se uvádějí informace, že moření Sulkou je český nápad. Primárně je určen jako postřik broskvoní proti kadeřavosti (plíseň) a hálčivci, vlnovníkovi révovému a jiným roztočům. Zkoušel se na moření i přípravek Rovral FLO v koncentraci 0,6–0,8% po dobu 20–30 minut.
Proti háďátku zhoubnému přípravek Sulka téměř neúčinkuje, ale originální sadba česneku je testovaná na jeho přítomnost a háďátko mít nesmí. Musel by se mořit Sulkou přes uvedených 12 hodin, aby měl na háďátka vliv, ale tato doba je pro stroužky už toxická.
Na české odrůdě česneku KAREL IV. bylo odzkoušeno moření přípravkem Gliorex s dobrými účinky proti klidovým myceliím některých plísní. Gliorex je pomocný rostlinný přípravek. Obsahuje spory hub (konidie hub rodů Trichoderma a Clonostachys) vyskytujících se přirozeně v půdě mající schopnost pro rostlinu rozkládat organické zbytky v půdě a tím zvyšovat příjem živin z půdy.
Gliorex je též schopen přes zimu do vesny rozložit klidová mycelia některých hub (Rhizoctonia, Botrytis, Claviceps, Verticillium, Sclerotinia). Gliorex se aplikuje do půdy. Přípravek lze též rozsypat na povrch půdy s následným zapravením (kupříkladu motyčkou) do hloubky cca 5–10 cm před výsadbou (v dávce 4 gramy na 10 m2), nejlépe společně s anorganickými hnojivy, případně s mořením sadby (10 gramů na 1 kg sadby).
Moření sadby česneku odrůdy ´Karel IV´ před výsadbou mělo příznivý vliv na zdravotní stav, výnos i jakost sklizeného česneku. Sadbu česneku bio-přípravkem Gliorexem moříme těsně před výsadbou. Mořící suspenzi připravíme z 10 g přípravku Gliorex ve 200 ml vody. Tato suspenze stačí na ošetření 1 kg sadby česneku. Suspenzi vlijeme na 1 kg stroužků v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu ½ hodiny několikrát řádně, ale opatrně protřepeme, aby všechny stroužky byly celé smočeny, pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Moříme odděleně, napřed Sulkou, kterou jsme nechali oschnout 1–2 dny a poté Gliorexem.