Podzimní zahrada ve stylu „americké prérie“  

Zahrada s trvalými porosty - Foto: Depositphotos
Zahrada s trvalými porosty – Foto: Depositphotos

Půvab podzimní zahrady ve stylu prérie spočívá v ležérnosti kompozice, kde se mísí zářivé ostrůvky trvalek z rodu hvězdnicovitých, doplněné dokvétajícími letničkami a ozdobnými travinami. Proto je zahrada ve stylu prérie zajímavá i po zámrazu.

Výsadba ve stylu „zahradní prérie“ je poměrně nový zahradnický termín. Obvykle se pod ním rozumí plošná výsadba akcentující suchomilné trvalky, původem ze stepních oblastí Severní Ameriky. V širším slova smyslu je výsadba ve stylu prérie alternativou tzv. volně kvetoucí louky.

Podzimní prérie je charakteristická tím, že září převážně fialově, růžově a karmínově. To vše díky bohatě kvetoucím dominantám podzimu – hvězdnicím, třapatkám a rozchodníkům.

Ty se zcela přirozeně na záhonech setkávají s dokvétajícími janebami, afrikány, ale i s pozdními drobnokvětými růžemi a zasychajícími hortenziemi. Tu a tam se třepetají pastelové krásenky, celek doplňují trsy japonských sasanek.

Směsi trvalek a letniček propůjčí vzletnost a pohyb některý ze vzrostlých kultivarů zlatobýlu, který se ve větru rozvlní jak žluté moře. Parádu udělá i obyčejný rumištní zlatobýl kanadský, ale ten si musíte jako invazní rostlinu více hlídat.

S trochou nadsázky lze říci, že prvky prérie, najdeme téměř na každé venkovské a trochu výše položené zahradě.

Většina hvězdnicovitých rostlin už u nás dávno zdomácněla a staly se i součástí tzv. „babiččiny“ zahrádky.

Prérie a její struktura

Hvězdnice, třapatky a rozchodníky obstojí na kterékoliv zahradě či na okraji záhonu zcela samostatně, nejpůsobivější jsou však v kombinaci se stálezelenými podrostovými rostlinami, drobnějšími jehličnany a listnáči.

Celek podtrhnou dekorativní nižší i vyšší traviny, například bezkolenec a ozdobnice. Díky nim zůstane prérijní záhon zajímavý i po zámrazu, který nevadí ani listům trav, ani semeníkům trvalek. Kdo by chtěl na podzim záhony uklidit a připravit na další sezonu, připravil by se o nádheru namrzlých či ojíněných listů.

Inspirace

Možností, jak trvalky zkombinovat, je téměř nekonečně. Množství variant inspirovaných prérijními společenstvy vytvořili například průhoničtí zahradníci. Známé jsou směsi jako např. Purpurová prérie, Červánková prérie, Sluneční prérie, Kvetoucí vlna či Tanec trav.

Jejich plošnou výsadbu se můžete prohlédnout na ukázkových záhonech za Černým rybníkem v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy.

Nejbarevnější je sice prérijní společenství na podzim, ale obdivovat výsadbu tu můžete i v jarní a letní podobě. Za časného jara prérii zdobí cibulovina a okrasné česneky, v průběhu léta nastupují vlčí máky, len, statice, smilek, kohoutek, chrastavec a náprstník. Rostliny se rok od roku přesévají a je pokaždé záhon jiný.

Sluneční prérie

Základem směsi Sluneční prérie je hvězdnice, třapatka nachová, zářivá a missourijská. A také krásnoočko, šalvěj lékařská, pryšec mnohobarvý, len narbonský, kokarda osinatá, smělek štíhlý, náprstník a pryšec mnohobarvý.

Do směsi patří i solitéry: klejicha hlíznatá a šuškarda klasnatá. Nejnižší patro tvoří půdopokryvné rozchodníky a pupalky.

Rámec zahrady: popředí a pozadí 

Pestrá trvalková výsadba ve stylu prérie si žádá pěkné popředí a pozadí. K pozadí patří i to, co je za vaším plotem. Dost možná jím probleskává sousedův nepořádek a ruší tak vaši pracně vytvořenou scenérii. Řešením je porůst plot plaménkem či dalšími popínavkami, nebo před něj vysadit stěnu – třeba z vysokých kanadských borůvek či beztrnných ostružin.

Trvalky z americké prérie

Dekorativní třapatka

Nejlépe prosperuje na plném slunci a dokáže tolerovat téměř každou zahradní půdu. Barevná škála třapatek (terčovek) začíná žlutou a vede přes hnědou až do bronzova. Nejpěstovanějším druhem je růžově kvetoucí a léčivá třapatka nachová. Třapatky jsou velmi dekorativní, po odkvětu rostlině zůstávají výrazné, tmavě hnědé středové terče.

Mohutná hvězdnice  

Podzimní hvězdnice vykvétají už v létě, nejbohatěji však kvetou od podzimní rovnodennosti do zámrazu. Nejoblíbenější je hvězdnice novoanglická a novobelgická s modrofialovými nebo červenými květy a oranžovým či žlutým terčem uprostřed.

Rozevlátý zlatobýl

Obecně známý je zplanělý severoamerický zlatobýl kanadský. Pro zahrady byly vyšlechtěny hybridní zlatobýly. Zahradnicky zajímavý je Solidaho rigida se stříbřitě šedými listy a svítivě žlutým květenstvím.

 

Text: Radka Borovičková

 

 

 

 

 

Podobné články

Napsat komentář