Holá místa na zahradě

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Když se pustíte do kácení stromů a klučení křoví, může se stát, že první déšť nečekaně splaví zbytky humusu a objeví se holá místa. Jak řešit důsledky neuváženého kácení? 

Náprava neuváženého kácení může mít mnoho tváří – podle stupně eroze, polohy pozemku a vašich představ o proměně zahrady.

Vypěstujte si humus

Při zpevňování terénu si do jisté míry můžete vypomoci geotextiliemi nebo geomřížemi.

Nejúčinnější prostředkem je však udržet si či „vypěstovat“ kvalitní půda, plnou humusu.

Ten se však podobně jako anglický trávník neurodí na záhonu za rok. Vypěstovat si ho lze za pomoci tzv. pionýrských rostlin. Vhodný je hluboce kořenující ovsík vyvýšený, sveřep bezbranný nebo kostřava luční. S definitivní výsadbou lze začít o rok či dva později.

Výsadba plazivých dřevin

Svažitý přechod se spádem okolo 45º lze proti půdní erozi zajistit hustě vysázenými rostlinami. K nejpoužívanějším patří plazivé jalovce, jejichž kultivary existují v mnoha barevných odstínech – od zlatých přes zelené po modrošedé, včetně panašovaných. Mají i různou strukturu povrchu. Jedno však mají společné: vyžadují solidní vrstvu zeminy.

Na skalnatý terén místo je proto vhodnější vysadit plazivý smrk ztepilý „Formánek“ nebo „Reflexa“.

Vděčné a během roku proměnlivé jsou i skalníky, barvami hýří i četné nízké kultivary tavolníků. Další možností, jak oživit slunný svah, jsou skalkové kultivary růží.

Vyšší ostrůvky zeleně na osluněném svahu lze vytvořit za pomoci nízkých cypřišků, borovice šmidtky, borovice kleče nebo kultivarů cedrů. Musíme jen respektovat, že některé dřeviny v půdě vyžadují vápník, jiným naopak škodí.

Výsadba travin

Výsadbu plazivých i vyšších dřevin tu a tam proložte trsy travin. Vhodná je například lesknice kanárská nebo proso.

Bergenie a bohyšky a kapradiny

Na stinných partiích pozemku a kolem cest nejlépe prosperují bergenie. Zdánlivě obyčejné bergenie jsou mimořádné tím, že upoutají hned zjara rašícími červenými listy a jejich sytě zelená letní tvář jim vydrží až do zimy.

Objektem první volby jsou také funkie, známé jako hosty nebo bohyšky. Zahradníci vyšlechtili obdivuhodné množství kultivarů lišících se vzrůstem, zbarvením listů, barvou květů i dobou kvetení. Jakmile jednou zakoření, rostou jako z vody.

Kam nemůže slunce, prosperují kapradiny. Vedle rozložitých pérovníků pštrosích se dobře uplatní i kapraď samec. Porosty kapradí barevně oživí udatny lesní a čechravy, ala e i ostrůvky zvonků kopřivolistých, náprstníků či lilií zlatohlavých.

Půdopokryvný břečťan

Břečťan se zdaleka nemusí jen pnout po stromech. Umí mistrovsky pokrýt zastíněnou půdu. Barevnou mozaiku z poněkud stereotypní břečťanové podsady snadno vykouzlíte přisazením barvínku, zběhovce, plazivé vrbiny nebo jahodníku.

 

Text: Radka Borovičková

 

Podobné články v internetu: