Jak si na zahradě nebo doma vypěstovat pětilistý ženšen (Jiaogulan)

Jiaogulan
Jiaogulan

Ženšen je rostlinkou mnoha léčivých schopností a dlouhého věku. Spousta z nás už si na něj zvykla a vaříme si ženšenové čaje z lékárny nebo prodejen zdravé výživy. Mají jemně hořkou chuť, která lahodí zejména lidem s trávícími problémy. Pětilistý (tedy nikoliv pravý) ženšen se dá velmi snadno vypěstovat doma i na zahradě, a díky tomu mít listy kdykoliv k dispozici pro jakékoliv upotřebení, roste po mnoho let. A jeho listy jsou vyloženě delikátní v zeleninových salátech. Jak si tedy na zahradě nebo doma vypěstovat pětilistý ženšen? A proč ne pravý?

Pětilistý ženšen můžeme zasít

Pětilistý ženšen si můžeme pořídit jako semínko a vysít. Sejeme do výsevního substrátu v nádobce, kterou můžeme překrýt fólií. Jakmile rostlinky vzejdou a zesílí, fólii postupně odstraníme a semenáčky přesadíme na trvalé stanoviště.

Tím může být jak pěstební nádoba, ve které budeme mít ženšen na balkoně, na terase nebo v interiéru, ale může být trvalým místem i volná půda, pokud chceme rostlinu pěstovat na zahradě, nejlépe u plotu, u zábradlí, u pergoly a podobně.

Popínavý ženšen
Popínavý ženšen

Ženšen lze vysít rovnou na konečné venkovní stanoviště, předpěstování není nutné. V tomto případě sejeme pouze na jaře. Pokud jej chceme pěstovat v nádobě a zimovat jej doma, v interiéru, můžeme ho vysít prakticky kdykoliv během roku.

Pětilistý ženšen můžeme i zasadit

Pokud už někdo pětilistý ženšen má, jen si od něj vezmeme několik konečků výhonků a zasadíme je. Zakoření velmi ochotně, řízkováním se množí snadno, jde o oblíbený způsob, jak tuto rostlinu množit. Při konečné výsadbě do nádoby nikdy nezapomínáme na dostatečnou drenáž na dně nádoby.

Jiaogulan roste poměrně rychle
Jiaogulan roste poměrně rychle

Pětilistý ženšen se dokonce hodí i ke zpevnění prudších svahů orientovaných jihovýchodně až jihozápadně. V takovém případě se může pnout po zemi. V ostatních případech upřednostníme pnutí po opoře tak, aby rostlina mohla mít dostatek čerstvého vzduchu a vánku. Pro pěstovaní na prudších svazích je lépe sadit řízky nebo předpěstované sazeničky. Nesejeme rovnou sem, déšť by mohl semínka spláchnout.

Chce vyhnojenou půdu

Než ho vysejete nebo zasadíte na trvalé stanoviště, je vhodné zemina prohnojit plným hnojivem. Poroste pak rychleji a spotřebuje většinu dusíkatých látek dříve, než jej začnete brát pro vlastní potřebu na výrobu čaje nebo jako doplňku do salátů.

Jestliže chcete, aby rostl vydatně a pokryl co nejdříve pergolu, plot nebo jinou větší oporu, dopřejte mu plné organické tekuté hnojivo každé dva týdny. V opačném případě stačí většinou původní vyhnojení nebo zalévání naředěným organickým hnojivem jednou za měsíc.

Zaléváme pravidelně, ale menšími dávkami

Ženšen si potrpí na pravidelnou a menší zálivku. Venku tolik neovlivníme, jak moc prší, ale i pokud jsou srážky vydatnější, voda poměrně brzy odejde. Spíše hlídáme, aby nepřeschnul, protože pak se mu brzdí růst a posléze se těžko znovu obnovuje.

Jiaogulan roste poměrně rychle
Jiaogulan roste poměrně rychle

Ženšen pěstovaný v nádobě nesmí přeschnout, ale ani zůstat přemokřený. I proto je tak důležitá ona již zmíněná drenáž. Obě situace, tedy přemokření i přeschnutí) způsobují růstové poruchy, které se pak jen stěží napravují.

Žádná velká péče

Pětilistý ženšen patří k rostlinkám, které nijak velkou péči z naší strany nepotřebují. Pouze zálivku a občas výživu. Jsou to liány, které se spokojeně pnou, kdekoliv k tomu najdou prostor a vhodnou oporu. Na zimu, pokud jej pěstujeme venku, můžeme kořeny rostlin překrýt proti vymrzání.

V nádobách pěstované rostliny zimujeme v interiéru, ve světlé, ale chladnější místnosti. A podle toho také upravíme zálivku, nehnojíme vůbec. Na jaře můžeme přesadit, venkovnímu ženšenu prokypříme půdu a přihnojíme jej.

Chorob a škůdců se nijak obávat nemusíme, v našich podmínkách jimi příliš netrpí.

Ženšen dělá souvislý porost
Ženšen dělá souvislý porost

Lísteček po lístečku

Pokud chceme ženšen sklízet a používat, stačí obrat vždy jen tolik listů, které chceme do čaje nebo do salátů. Můžeme i vyžvýkat list, kdykoliv projdeme okolo něj. Pro přípravu koupele sklízíme celé výhony. A na zimu si můžeme listy nasušit.

Proč ne ženšen pravý?

Pravý ženšen je velmi náročný na pěstování a zvládnou to jen lidé s bohatými zkušenostmi z oblasti zahradničení. Pro hobby pěstování se ženšen pravý vůbec nehodí, málokdy je totiž úspěšné, a to právě vinou nedodržení všech náročných podmínek, které k životu potřebuje.

Podobné články v internetu: