Lípa srdčitá – nejen český národní strom

Lípa je majestátní až 40 m vysoký strom. Z jara opojně voní a láká množství včel. Je českým národním stromem. Lípa je hojně rozšířena po celém světě. V České republice je její horní hranice výskytu 900 m. n. m.. Jedná se o oblíbenou parkovou rostlinu.

Využití

Lípa je kromě léčitelství oblíbená pro své dřevo. Je hojně využíváno řezbáři hodí se i pro výrobu nábytku nebo hudebních nástrojů. Lýko nacházelo uplatnění v košíkářství a obuvnictví. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Hodí se k výsadbě v parcích nebo jako solitéra na pietních místech.

Sběr

Pro fytoterapeutické využití se sbírají květy ideálně před plným rozkvetením. Podle vývoje počasí se jedná o období května až června, případně začátku července. Květy sbíráme za suchého počasí a nikdy je nesušíme na přímém slunci.

Účinky na zdraví

Lípa obsahuje glykosidy, fenoly, třísloviny, flavanoidy, saponiny a další látky. Každý z nás si určitě vybaví lipový čaj, který jsme dostávali při nachlazení. Lípa totiž podporuje pocení a tím pomáhá při léčení. Zároveň usnadňuje vykašlávání a je proto skvělým pomocníkem při kašli nebo zánětech průdušek. Lípa snižuje krevní tlak, zmírňuje úzkosti a pročišťuje ledviny a močové cesty. Pomáhá od bolesti hlavy a při svalových křečích. Příznivě působí na zažívání a ulevuje od zácpy a nadýmání. Macerát je vhodný pro ošetření citlivé vlasové pokožky. Použít ji můžete i pokud vám praskají paty nebo si lipové květy přidejte do koupele pro zklidnění podrážděné pokožky.

Užívání

Z lípy se tradičně připravuje čaj. Na jeden šálek použijte lžíci sušeného květu a zalijte vroucí vodou. Nechte tři až pět minut odstát a pak sceďte. Čaj je dobré pít dvakrát denně. Děti do tří let jednou za den. Přidat ji můžete do směsí s hluchavkou, diviznou či podbělem.

Podobné články