Vánoční zahrada má své kouzlo
Podzimní výsadba je hotová, rostliny zakryté a voda zavřená. Zbývá jen zamyslit se, jak zahradu a dům vánočně zkrášlit.
Věšíme ozdoby
Z jehličnanů jsou na zdobení nejvhodnější zakrslé kultivary nebo tvarované stromky. Například smrk sivý varieta „conica“ má naprosto dokonalý tvar a zdobí se snadno a efektivně.
Borovice osinatá, kleč nebo nízká borovice lesní jsou sice rozevlátější, ale zato z jejich pevných větví nebudou ozdoby sklouzávat na zem. A co teprve menší jedle nebo variety smrku ztepilého!
Ozdobení však vzdorují měkké větve cypřišků nebo mladých tújí. Lze vyšperkovat i vzrostlý jalovec, ale jen v pracovních rukavicích – je to práce pro fakíry.
Co tedy spokojit se jen s řetězy LED diod? Jimi lze omotat i stromky s tenkými nebo extrémně pichlavými větévkami.
A dokonce budou vypadat dobře i na opadaných listnáčích, třeba na nízké jabloni.
Kouzlo světýlek
Svítící vánoční výzdoba chce dvě věci: především bezpečné zapojení. Napojení řetězce diod na prodlužovačku nenechávejte ležet na zemi a důkladně je izolujte igelitem nebo uložte do těsnící skříňky přichycené páskou na kmeni stromu.
Druhou podmínkou úspěchu je vkus a uměřenost.
Ne všechno, co vidíme v televizi, je vkusné. Zajímavým nápadem je však střídmé rozmístění diod na vrbu nebo do rákosí u jezírka, kde se světýlka odrážejí na hladině – ať volné, či zamrzlé. Není špatné na vánoční noci vytáhnout z kůlny louče – proč mají zdobit zahradu jen při letních grilovačkách?
A jedno varování: svítící dioda má pranepatrnou spotřebu energie. Ovšem při opulentních světelných orgiích, kdy jich svítí celé stovky, se elektroměr vesele roztočí.
Nadílka ze zahrady – stačí málo
Vaše zahrada vám již možná nadělila něco jablek a ořechů na závin nebo usušené švestky, které o svátcích obzvláště dobře chutnají. Možná si pečivo ozvláštníte kdoulovým rosolem nebo šípkovou zavařeninou.
Zahrada však poskytuje i hojnost materiálu na vánoční výzdobu. Větévkám třešně nebo zlatice už jistě vyrážejí poupata. Na adventní věnce nebo vánoční výzdobu bytu se hodí větévky všech jehličnanů – ve váze je vánoční klasikou cesmína s červenými bobulkami. U nás se pěstují především stálezelené druhy. Pokud máte raději větvičky s bobulkami bez listů, musíte si na zahradu vysadit cesmínu přeslenitou.
Na výzdobu se hodí i větvičky fialové krásnoplodky nebo rozkvetlého vilínu.
Zkušená paní domu si už jistě obešla záhony a natrhala uschlé lodyhy šalvějí, pelyňků nebo třapatek a stébla ozdobných travin. Možná máte usušené i barevné listy dubu červeného, liliovníku nebo velkolisté magnolie. S takovým výběrem přírodnin se dá doslova čarovat! A stačí jen středně velký proutěný košíček, vyložený igelitem a zelený oasis.
Když kompozici „co dům dal“ doplníte větvičkami buxusu, budete mít vlastní aranžmá na vánoční stůl. Pokud doprostřed vetknete vysokou – nejlépe červenou svíčku, aranžmá se promění ve vánoční svícen.
Překvapení pro ptáky: jedlé ozdoby
Ornitologové byli zpočátku na pochybách, ale nyní se shodují na tom, že vhodné krmení ptákům neškodí, ba naopak. Krmítko už na zahradě jistě máte, ale ptákům můžete nadělit i nějaké vánočně laděné dobroty.
Co třeba vyzdobit ptačí vánoční stromek jedlými ozdobami? Rozpuštěný lůj se semínky vylijete do půlek ořechových skořápek nebo do něj máčíte rozeschlé borové šišky.
Na stromek dále můžete zavěsit menší klasy prosa nebo makovice. Lze i nakrájet jablko na plátky a z nich vykrajovat kolečka, srdíčka a další tvary.
Šikovné je vánočně ozdobit tis, který už sám o sobě láká ptáky svými červenými míšky.
Ke stromku ještě umístěte krmítko, protože ne všichni ptáci rádi obírají potravu z větviček, a vánoční nadílka je hotová. A nezapomeňte: ornitologové tvrdí, že nejdůležitější je pro ptáky stálý zdroj potravy odpoledne!
Tak veselé svátky!
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller